Javlinskij: Helsinki – osobné public relations Trumpa

Stretnutie v Helsinkách je symbolické. Ide o stretnutie dvoch politikov, ktorí stratili budúcnosť, zbavili sa vízie perspektívy a pochopenia moderného sveta. Putin a Trump sú dvaja politicki slepí muži, ktorí vedú svoje krajiny a svet s nimi nikam. Ale pre Ameriku sa to môže stať nepríjemnou prekážkou, zatiaľ čo pre Rusko je to fatálna strata zmyslu a konečná transformácia na mafiánsky štát. Píše o tom ruský politik Grigorij Javlinskij. Originál je tu.

Summit vo Fínsku a spôsob, akým naň čaká Moskva a ruské médiá, je náznakom postavenia Ruskav dnešnom svete. Pred rokom, stretnutie s Trumpa v Hamburgu na G-20 bol predstavený ako vzbudzujúci záujem.

Teraz príležitosť stretnúť sa s Trumpom získala v očiach ruskej politickej triedy charakter mimoriadnej udalosti. Toto stretnutie sa očakáva ako návšteva hviezdy v provinčom meste, čím sa očakávajú možné nádeje.

“A čo keď hovorí, že “náš Krym”? A čo, Trump to dokáže. A čo sa stane?” Píše Javlinskij, poznamenáva, že  okrem šumu, nič. Americké sankcie proti Rusku sú zakotvené v americkom práve. Toto bolo urobené špeciálne, aby ich americký prezident nemohol zrušiť alebo zmeniť . To všetko je dobre známe. A postavenie Trumpa v americkej politickej situácii sa takisto nezlepšilo, že jeho vlastná iniciatíva sa stala významným signálom na zmenu postavenia Kongresu.

Čo sa týka mieta európskych krajín v globálnom kontexte vzťahov s Putinom a pred Trumpom, teraz je také, že akékoľvek slovné flirtovanie medzi prezidentmi Ruska a Spojených štátov bude iba spôsobí podráždenie a odmietnutie.

Aký je zmysel stretnutia vo Fínsku? Veľmi jednoduché – v PR! Summit v Helsinkách je pokračovaním osobnej PR show Trumpu, ktorá rozširuje dojem jeho významu, ktorú vytvoril podľa vlastného názoru v Singapurskom podujatí s Kim Jong-no. Formát zahraničnej politiky Trump sa odvodzuje od jeho veľmi málo politických skúseností a obmedzených obzorov: pokurazhitsya a poslať preč všetky tradičné americké spojencov, ale stretnúť s hlavnými Vyvrženci svetovej politiky. Bol dosiahnutý nejaký výsledok počas rozhovorov s lídrom KĽDR v Singapure? Bude skutočný pokrok vpred aspoň v smere severokorejskej denuklearizácie? Všetky otázky zostávajú otvorené.