Súkromnú firmu Stratfor označujú ako tieňové CIA

Americká firmy Stratfor je priekopníkom na poli súkromného spravodajstva. Býva nazývaná aj ako tieňová CIA. Bola založená v roku 1996 americkým spravodajským expertom a odborníkom na národnú bezpečnosť Georgeom Friedmanom. Ten je v súčasnej dobe šéfom Stratforu.

Stratfor sídli v Austine v Texase, má úrady vo Washingtone DC a má globálnu sieť spravodajských zdrojov. Poskytuje geopolitické analýzy a prognózy korporáciam, vládam, finančným inštitúciam i jednotlivcom. Zameriava sa na geopolitické spravodajstvo, obchodné spravodajstvo a problémové spravodajstvo.

Zoznam klientov spoločnosti je dôverný, ale je známe, že medzi nimi existujú veľké korporácie a vládne agentúry, či už americké alebo zahraničné.

V súčasnosti sa distribuujú produkty spoločnosti, hlavne ako predplatné. Najkomplexnejšia je séria Premium. Ďalšie služby, ako je napríklad globáln analýza Vantage, určená pre komerčné a vládne štruktúry a zahŕňa ďalšie funkcie, ako je schopnosť vyslať odborníkov na vyžiadanie a získanie odpovede do 24 hodín, rovnako ako účasť v mesačných telekonferencií s riaditeľom Georgom Friedman. Mnohé práce spoločnosti Stratfor sú voľne dostupné na webových stránkach spoločnosti.