Dňa 12. augusta 2022 sviatok, Svetový deň slonov

BRATISLAVA – Svetový deň slonov, ktorý je 12. augusta oslavujú mnohé krajiny sveta.

Žiadne iné zviera sa tak napríklad nespája so Srí Lankou ako slon. Slon je vo všeobecnosti jedno z najobdivovanejších a najobľúbenejších zvierat. Dôvodom je jeho sympatický mohutný vzhľad, láskyplná starostlivosť o mláďatá, výborná pamäť a ak ide o domestikovaného slona, často aj dlhoročné puto s mahautom, ktorý sa oňho stará.

Podľa legendy stál biely slon pri zrode Budhu. Sloniu hlavu má aj hinduistický boh Ganéš (na titulnej fotografii). Podľa hinduistov stojí okolo okrajov sveta osem párov slonov, ktoré nesú celý svet na svojich chrbtoch. Každá skupina stráži zverený úsek vesmíru. Keď sa pohnú, vzniká zemetrasenie.

Mnohí ľudia nepoznajú rozdiel medzi africkým a ázijským slonom. Africký slon je vyšší aj ťažší, môže mať 3–4 metre a vážiť až do sedem ton, zatiaľ čo menší, ázijský slon váži maximálne päť ton. Africký slon má aj o jeden pár rebier viac, podstatne väčšie uši a jeho chobot má dva „prstíky“, ktoré mu pomáhajú pri úchope. Ázijský slon má len jeden. Má však zas viac nechtov na nohe.

Oslava Svteového dňa slonov v Číne. Fotografia: www.xinhua