Referendumdum – manipulácia s osobnými údajmi

Veľká Británia by nikdy nevystúpila z Európskej únie, ak by nebol možný únik osobných údajov užívateľov sociálnej siete Facebook. Oznámil to bývalý zamestnanec konzultačnej firmy v oblasti politiky Cambridge Analytica Christopher Wylie. Informuje o tom spravodajská agentúra Bloomberg.

Hlasuj za vystúpenie

Pre rozhlasovú stanicu BBC bývalý zamestnanec povedal, že firma Vote Leave (Hlasujte za opustenie), ktorá viedla kampaň za vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie minula na zber a analýzu údajov, reklamu a iné akcie viac peňazí ako je to dovolené. Poznamenal, že okrem firmy Vote Leave do kampane investovala aj nastrčená firma. Rozpočet na kampaň sa protizákonne zväčšila o 700 000 EUR. Tieto peniaze mohli podľa Christophera Wylieho zohrať rozhodujúcu úlohu pri hlasovaní vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

Európska únia požiadala Facebook, aby do dvoch týždňov vysvetlil svoju úlohu v škandále s konzultačnou firmou Cambridge Analytica. Zaujíma sa či došlo k úniku osobných údajov obyvateľov EÚ. Facebook zablokoval účet Cambridge Analytica.

Overovanie Facebook

Information´s Commisioner Ofice (Úrad splnomocnenca na ochranu informácií – ICO), čo je britská obdoba slovenského Úradu pre ochranu osobných, ktorá je však nezávislá začala vyšetrovanie britskej konzultačnej firmy Cambridge Analytica. Splnomocnenkyňa úradu Elizabeth Denham požiadala súd o prehliadku londýnskeho sídla Cambridge Analytica.

„Ak sa ukáže, že Cambridge Analytica drzo porušila naše pravidlá uskutočnenia volieb, tak výsledky referenda o vystúpení z EU budú s veľkým otáznikom,L povedal pre španielsky denník El Mundo, poslanec za Lauboristickú stranu Stephen Kinnock. Treba si pripomenúť, že odvolaný riaditeľ firmy Alexander Nix koncom februára počas vypočúvania v britskom parlamente tvrdil, že firma, ktorú vedie nemá nič spoločného s kampaňou Vote Leave (Hlasuj za vystúpenie).

Španielsky denník pripomína, že Nigel Farage, je priateľom amerického multimilionára Roberta Mercera, ktorý je jedným z akcionárov Cambrige Analytica. Okrem toho udržuje blízke vzťahy so Stevem Bannonom, ktorý bol hlavným stratégom v kampani Donalda Trumpa.

Španielsky novinár Carlos Fresneda napísal: „Pre piatimi mesiacmi pre prezidentskými voľbami  v USA, mohol byť Brexit výcvikovým územím pre skúšky „novej zbrane hromadného presvedčenia“, ktorá využíva silu sociálnych sietí. Samotná firma Vote Leave zaplatila polovicu rozpočtu za spracovanie údajov kanadskej firme  AggregateIQ, ktorá sa zaoberá zberom údajov a ich analýzou.

Posledné referendum

V roku 2016 sa konalo Referendum o členstve spojeného kráľovstva v Európskej úni, v ktorom voliči hlasovali za vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Prvé výsledky boli zverejnené okolo polnoci 23. júna a konečné výsledky ráno 24. júna. Gibraltár bola prvá voličská oblasť, ktorá ohlásila konečné výsledky, kde zvíťazili zástancovia zachovania členstva Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Zástancovia vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie vyhrali v Anglicku, okrem Londýna, a Walese Zástancovia zachovania členstva Spojeného kráľovstva v Európskej únii vyhrali v Škótsku, Londýne, Severnom Írsku a a Gibraltári. Vzhľadom na výsledky referenda britský premiér David Cameron ohlásil, že v októbri odstúpi s postu premiéra a vo funkcii ho nahradí zástanca vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie.

Prvé referendum

V roku 1975 sa v Spojenom kráľovstve konalo referendum o členstve Spojeného kráľovstva v EHS. Všetky veľké politické strany a verejnosť boli za zachovanie členstva v EHS. Aj keď vo vládnucej Labouristickej strane boli značné rozkoly, za členstvo hlasovali dve tretiny členov na jednodennej konferencii 26. apríla 1975. Tým, že bola vláda rozdelená na silno pro-Európskych a silno proti-Európskych politikov, Harold Wilson pozastavil ústavné pravidlo o hromadnej zodpovednosti vlády a povolil ministrom verejne robiť kampaň na obidvoch stranách. Sedem z dvadsiatich troch členov vlády boli proti členstvu Spojeného kráľovstva v EHS. 5. júna 1975, voliči boli požiadaní, aby odpovedali áno alebo nie na otázku: “Myslíte si, že Spojené kráľovstvo by malo zostať v Európskom spoločenstve (Spoločný trh)?” V každom administratívnom grófstve v Spojenom kráľovstve hlasovala väčšina za “Áno”, s výnimkou Shetlandských ostrovov a Vonkajších Herbíd. Vzhľadom na výsledky volieb, Spojené kráľovstvo zostalo členom EHS.