Akcie klesajú, trh stráca dôveru v sociálne siete

Pred niekoľkými rokmi vydali Eric Schmidt a Jared Cohen zo spoločnosti Google knihu Nový digitálny svet. Jedna kapitola je venovaná problematike bezpečnosti, a ako to bude dôležité, aby sa moderný človek naučil hygiene ochrany osobných údajov, a koľko sa nájde ľudí, ktorí si želajú, aby ich použili na k nevhodné účely.

Dnes je táto kapitola knihy aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. Vitajte v “novom digitálnom svete”, kde úniku osobných údajov 50 miliónov užívateľov viedol nielen k jednému z najväčších škandálov v USA a vo Veľkej Británii, ale možno ovplyvneniu vôle  a hlasovania občanov jednej z najväčších ekonomík na svete.

Televízny seriál

Od zvolenia Donalda Trump za amerického prezidenat, škandály okolo sociálnej siete Facebook neutícha a podobá sa na vývoj televízneho seriálu. V každom diele si vypočujeme obvinenie v tom, že sociálne siete sú na vine tomu, že umožňujú zbieranie príliš veľkého množstva údajov o ich užívateľoch. Autor scenára seriálu, si nekladie za cieľ bojovať s armádou robotov, alebo s distribúciou falošného webového spravodajstva, vplyvom osobnej reklamy cez sociálne siete na výsledok volieb v USA, s výsledkami referenda o Brexite, či s genocídou v Mjanmarsku a ďalšími dôsledkami spoločenských udalostí vyvolaných sociálnymi sieťami.

Pre firmu Marka Zukerberga prišli horšie časy. Vyšlo najavo, že spoločnosť Cambridge Analytica, ktorá pomáhala Donaldovi  Trumpovi vo voľbách. Sociálne siete sa stali prakticky nevyčerpateľným zdrojom falošných správ, ktoré ovplyvňujú spoločenské nálady a dokonca dôležité politické rozhodnutia občanov. Nedávna štúdia ukázala, že zjavne nepravdivé publikácie sú distribuované cez mikroblog Twitter až šesťkrát rýchlejšie ako pravdivé. Ako napísal portál The Verge, Facebook tak chráni vlastné algoritmy, že podobný výskum mie je možné urobiť.

Ako sa to začalo?

V roku 2015 profesor Univerzity v Cambridge, ruského pôvod, Alexander Kogan, vytvoril   aplikáciu pre Facebook pod označením thisisyourdigitallife. Prostredníctvom aplikácie Facebook API sa zhromažďovali osobné údaje od tých, ktorí ju používali, a ich priateľov v sociálnej sieti, ktorých nastavenie ochrany osobných údajov to umožňovalo. V dôsledku toho použilo aplikáciu 270 000 ľudí a umožnilo to získať osobné údaje  celkom 50 miliónov používateľov. V rozpore s pravidlami Facebook, údaje sa postúpili tretej strane – spoločnosť Cambridge Analytica, ktorú založil miliardár Robert Mercer. Množstvo osobných údajov pomohlo spoločnosti rozvíjať individuálne psychologické profily, ktoré použila na vytvorenie úzko zacielených správ, ktoré mali presvedčiť pochybovačov v prospech kandidáta.

Chronológia

Pozrime sa na základné body tohto príbehu:

 Spoločnosť Facebook v roku 2015 zakázala aplikáciu a odoslala list s požiadavkou na vymazanie používateľských údajov. Je pravda, že spoločnosť nekontrolovala, či jej dopyt bol manažéri Cambridge Analytica splnili.

 Spoločnosť Facebook 16. marca 2018  zverejnila tlačovú správu, v ktorej uviedla, že spoločnosť Cambridge Analytica a jej pridružená firma  Strategické komunikačné laboratóriá údaje úplne nevymazali. Všetko naznačuje, že boli použité počas prezidentskej kampane v roku 2016.

 The New York Times a The Guardian 17. marca 2018 vydali vyšetrovaciu analýzu na túto tému. Skôr New York Times zverejnil informácie o používaní robotov, alebo skrátene botov na Facebooku. Informovali o tom aj iné americké médiá.

 Spoločnosť Cambridge Analytica zároveň uviedla, že “plne spĺňa” podmienky používania Facebooku a spolupracuje na vyriešení problému spojeného s údajmi. Spoločnosť predovšetkým popiera použitie osobných údajov 50 miliónov používateľov, zhromaždených bez ich vedomia, v prezidentskej kampani.

 Akcie spoločnosti Facebook 19. marca 2018 akcie klesli o 7%. Spoločnosť stratila trhovú kapitalizáciu vo výške 43 miliárd dolárov (USD). Mark Zuckerberg “schudobnel” o 6 miliárd USD Ale nie Facebook sám. Spolu so sociálnou sieťou číslo jeden, klesli akcie firiem Twitter a Snap.

 Facebook si 19. marca 2018 najal tím odborníkov z oblasti digitálnej kriminality od Stroza Friedberga, aby vyšetril incident s Cambridge Analytica. Musia čakať. Britské orgány oznámili svoj úmysel vykonať vlastné vyšetrovanie a preskúmať servery spoločnosti.

 Do konca 20. marca 2018 akcie spoločnosti Facebook už klesli o 12% a spoločnosť stratila 60 miliárd USD kapitalizácie. Kapitalizácia firmy je trhová cena akcie vynásobená clekovým počtom akcií, ktoré firma predala na trhu. Mimochodom, Forbes odporúča kupovať akcie spoločenských sietí teraz, na vlne pesimizmu.

 Spoločnosť naplánovala na 21. marca 2018 interné stretnutie pre zamestnancov, aby všetkým v spoločnosti vysvetlilo, čo sa stalo s údajmi. Ako píše The Verge,  je to prvýkrát v dejinách Facebooku, keď taký veľký počet zamestnancov môže komunikovať s vedením naživo.

 Podľa agentúry Bloomberg 21. marca 2018 v ten istý deň Federálna obchodná komisia Spojených štátov oznámila začatie vlastného vyšetrovania incidentu. Výbor je tiež znepokojený ochranou údajov používateľov. Žaloby proti Facebooku podali právnici  z New Yorku a Massachusetts a investormi zo San Francisca. V súdnych konaniach advokáti požadovali od sociálnej siete informácie o tom, aké upozornenia užívatelia dostanú o používaní svojich osobných údajov.

  Firma Cambridge Analytica prepustila vedúcich manažérov Channel4 BBC publikuje rozhovor,, v ktorom generálny riaditeľ spoločnosti hovorí, že pre úspech volebnej kampane, na ktorých sa spoločnosť pravidelne a na celom svete zúčastňuje, je pripravená kompromitovať politikov úplatkami, alebo poskytnutím dievčat z Ukrajiny.

Možné riziká

Pre najväčšiu sociálnu sieť Facebook existujú tri nasledovné riziká, ktoré môžu ovplyvniť jej podnikanie v budúcnosti:

Po prvé, politické a legislatívne. Demokratický senátor Mark Warner povedal, že je to dôkaz mentality “Divokého západu” v online politickej reklame. Je pravdepodobné, že regulačné orgány v USA a iných krajinách sveta začnú prijímať legislatívne obmedzenia týkajúce sa zhromažďovania a používania osobných údajov, ako aj reklamy na Facebooku.

Po druhé, užívatelia, nahnevaní, že ich osobné údaje sa dostávajú do tretích rúk bez ich vedomia, môžu začať masívne opúšťať sociálnu sieť. Internet je už plný pokynov na odstránenie vášho účtu alebo zatvorenie údajov z aplikácií tretích strán.

Po tretie, príjmy spoločnosti sú ohrozené, pretože akýkoľvek ostrý krok zo strany Marka Zuckerberga by mohol viesť k zníženiu ceny akcií.

Je tu niečo iné, čo sa môže stať, hoci nie v USA, pravdepodobne preto americké médiá o tom  nepíšu. Vláda ktorejkoľvek krajiny, ktorá plánuje priškrtiť internete, môže sociálnu sieť považovať za potenciálne nebezpečnú kvôli šíreným informáciám a zhromaždeným údajom a zakázať ju na svojom území.

Zveličovanie vplyvu

Používanie údajov používateľov v kampani, Donalda Trumpa, je známe už dva roky a vnímanie efektívnosti úzko cielenej reklamy v sociálnej sieti sa zveličuje. V tejto situácii je oveľa dôležitejšie zhromažďovanie a používanie osobných údajov. Mark Zuckerberg je presvedčený tom, že v tejto situácii je Cambridge Analytica zodpovedná za zneužívanie osobných údajov viac ako Facebook. Ale sociálna sieť bola už dva roky skutočne nečinná a neoverila, či splnili jej požiadavku. Okrem toho v rámci prezidentskej kampane spolupracovali ruka v ruke spolupracovali s Cambridge Analyticka nielen Facebook, ale aj Google a Youtube.

Podľa vyšetrovania štvrtého televízneho kanála BBC sa spoločnosť Cambridge Analytica zúčastnila na viac ako 200 volebných kampaniach po celom svete vrátane Nigérie, Keni, Českej republiky, Indie a Argentíny. Prešetrovanie poznamenáva, že spoločnosť sa uchýlila k úplatkom a šírila falošné informácie a ohrozovala informácie o kandidátoch.