Dlh USA znepokojuje všetkých okrem veriteľov

WASHINGTON – Štátny dlh USA je veľký. Je po ňom ešte väčší dopyt. Prečo dlh vo výške 35 biliónov dolárov nestraší trhy – aspoň zatiaľ nie.

Je 34,6 bilióna dolárov veľa? Vyzerá to ešte väčšie, keď si to pozriete do posledného dolára, ako na Hodinách národného dlhu v New Yorku (ktoré teraz nájdete, ak sa náhodou ocitnete v Midtowne a budete rozmýšľať, kam sa podel, na Anita’s Way, ktorá spája 42 1. a 43. ulica medzi Broadway a Sixth Avenue) alebo na webovej stránke FiscalData ministerstva financií (kde je uvedená na centy). Dokonca aj ako podiel na hrubom domácom produkte – asi 120 % – je hrubý dlh vyšší ako kedykoľvek v histórii USA, s výnimkou niekoľkých prvých štvrťrokov pandémie Covid-19.

Ako však zdôrazňuje Robert Burgess, dlhové trhy sa nesprávajú tak, že 34,6 bilióna dolárov alebo 120 % je veľa. Investori predložili ponuky na približne 2,5-násobok sumy 3-, 10- a 30-ročných dlhopisov ponúknutých na štvrťročnej refinančnej aukcii ministerstva financií minulý týždeň, v rovnakom rozsahu, v akom je pomer od roku 2016, a je vyšší ako počas častí koncom 90. rokov a začiatkom 21. storočia, keď mali Spojené štáty prebytky.

Prečo sú veritelia takí uvoľnení, pokiaľ ide o veľké dlhové zaťaženie USA? Po prvé, Bob píše, rastú len vládne pôžičky. Domácnosti, finančné inštitúcie a iné podniky znížili svoje dlhové zaťaženie, čím sa celkový dlh USA znížil na 334 % HDP z vrcholu 368 % v roku 2009. Na druhej strane investori potrebujú niekam vložiť všetky nové peniaze vytvorené centrálnymi bankami po celom svete počas pandémie (približne 21,5 bilióna dolárov z Číny, eurozóny, Japonska a ôsmich ďalších veľkých rozvinutých ekonomík) a USA zostávajú štandardnou možnosťou. pre tých, ktorí majú peniaze, ktoré treba niekde minúť.

Ďalšou zaujímavosťou je toto. Desaťročia sa predpovedalo, že euro nahradí dolár ako bezpečný prístav pre investorov, ale to sa ešte nestalo. Jedným z mnohých dôvodov môže byť, že Európska únia na rozdiel od svojich členských krajín stále nie je považovaná za plnohodnotného emitenta vládneho dlhu. Poskytovatelia benchmarkov s pevným príjmom MSCI Inc. a Intercontinental Exchange Inc. Teraz zvažujú možnosť reklasifikácie dlhopisov EÚ z nadnárodných na suverénne. Tento krok je podľa Marcusa Ashwortha nevyhnutný na to, aby sa zabezpečilo, že dlh EÚ – vydaný vo veľkých množstvách po prvýkrát počas pandémie – sa stane skôr žiaducim aktívom než len problémom.