Diskuskusia o ekonomike Čínskej ľudovej republiky

Podpredseda Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky Che Lifeng navštívi 8. novembra 2023 Spojené štáty a stretne sa s tamojšou ministerkou financií Janet Yellenovou.

Rozhovor sa bude týkať situácie v čínskom hospodárstve, o ktorého stave diskutujú poprední svetoví bankári na finančnom samite v Hongkongu. MMF zvýšil prognózu rastu na tento rok, ale obavy vyvoláva trh s nehnuteľnosťami s mnohomiliardovými dlhovými záväzkami developerov. Tieto problémy vznikli aj na pozadí zhoršujúcich sa vzťahov s USA, čo už spôsobilo vážny odliv priamych zahraničných investícií z čínskeho trhu.

V predvečer návštevy vysokopostaveného čínskeho predstaviteľa v Spojených štátoch predstavitelia ČĽR na fóre v Hongkongu ubezpečili globálnych investorov a svetové finančné kruhy, že sú naďalej optimistickí, pokiaľ ide o národné hospodárstvo. Napriek problémom na trhu s nehnuteľnosťami zástupca šéfa Čínskej centrálnej banky Zhang Qingsong poznamenal, že “z dlhodobého hľadiska zostávajú základy čínskej ekonomiky stabilné a sľubné”.

Slová tohto úradníka sa do istej miery potvrdzujú. MMF 7. novembra zvýšil svoju prognózu rastu HDP čínskej ekonomiky na rok 2023 z 5 % na 5,4 %. K zvýšeniu prognózy prispel vyšší hospodársky rast v Číne v treťom štvrťroku. Čína oznámila, že HDP krajiny v treťom štvrťroku vzrástol o 4,9 %, čo prekonalo predchádzajúce očakávania. Fond zároveň poznamenal, že “na pozadí pretrvávajúcej slabosti trhu nehnuteľností a utlmeného zahraničného dopytu” sa rast v budúcom roku spomalí.

Problémy trhu s nehnuteľnosťami v Číne súvisia s veľkými dlhmi developerov. Kríza stavebného gigantu China Evergrande Group, spoločnosti so záväzkami vo výške viac ako 300 miliárd USD a projektmi v celej krajine, bola symbolom ťažkej situácie na trhu s nehnuteľnosťami. Je známe, že trh s nehnuteľnosťami je jedným z najdôležitejších pre hospodárstvo a vytvára štvrtinu príjmov krajiny.

Sektor nehnuteľností je jedno veľké ‘ale’, ktoré bráni trhu radovať sa z úspechu čínskej ekonomiky.

Problémy na trhu s nehnuteľnosťami napriek snahe úradov nevzbudzujú u investorov optimizmus. “Zázrak dvojciferného ročného rastu HDP, ktorý sme zaznamenali počas tridsaťročného obdobia reforiem a otvárania Číny, sa nepochybne skončil. Starnúca populácia, klesajúce výnosy z rozsahu, environmentálne náklady a absencia ďalších významných reforiem znížili potenciálne tempo rastu Číny,” uvádza predseda Šanghajského finančného inštitútu v pomerne strohom komentári na portáli Nikkei.

Autor zároveň upozorňuje na pozitívne aspekty čínskej ekonomiky, ktoré môžu úradom pomôcť prekonať krízu. Patrí medzi ne pomer štátneho dlhu krajiny k HDP, ktorý je približne 50 %, vysoká miera úspor, trvalo vysoký prebytok bežného účtu platobnej bilancie a čisté zahraničné aktíva vo výške 2 biliónov USD.

“Ak by sa smernice vlády podarilo pretaviť do konkrétnych, systematických a dôsledných politických opatrení, čínska ekonomika by určite mohla zvrátiť každoročný pokles zaznamenaný od roku 2010 a v roku 2023 a neskôr sa vrátiť k uspokojivejšiemu tempu rastu HDP,” píše autor.

Všetky tieto opatrenia budú pozitívnym signálom pre investorov, ktorí s napätím sledujú rastúci konflikt medzi Čínou a USA.
Situácia ovplyvňuje investičné prostredie.Ako uvádza Insider, Peking v predchádzajúcom štvrťroku zaznamenal “bezprecedentný výpadok priamych zahraničných investícií”. Podľa Štátnej správy pre devízový trh sa záväzky priamych investícií za posledné tri mesiace znížili o 11,8 mld. dolárov. “Tento prvý negatívny údaj za 25 rokov ukazuje, že zahraničné spoločnosti možno sťahujú svoje peniaze z krajiny namiesto toho, aby ich reinvestovali do svojich prevádzok,” komentuje CNN.

Z nedávneho prieskumu Americkej obchodnej komory v Šanghaji, ktorý citovala CNN, vyplýva, že len 52 % respondentov je optimistických, pokiaľ ide o obchodné vyhliadky na nasledujúcich päť rokov. Je to najnižšia úroveň od začiatku prieskumu v roku 1999. Pre porovnanie, v roku 2022 to bolo 55 percent a v roku 2021 až 78 percent. “Medzinárodné firmy, najmä americké, rekonfigurujú dodávateľské reťazce, aby využili alternatívy voči Číne,” charakterizoval situáciu pre agentúru Bloomberg Duncan Wrigley, hlavný ekonóm pre Čínu v spoločnosti Pantheon Macro Economics.

Chápajúc situáciu, samotná Čína hľadá alternatívy k západným technológiám. Ako uvádza The New York Times, ak pred pandémiou banky zvýšili objem úverov do sektora nehnuteľností o 700 miliárd dolárov ročne, dnes banky investujú takmer podobné prostriedky do úverov pre priemysel. Ako píše publikácia, od roku 2019 sa toto úverovanie zvýšilo viac ako desaťnásobne na 680 miliárd dolárov ročne. “Tieto peniaze išli čiastočne na budovanie polovodičového priemyslu, ktorý by mohol Číne umožniť zrieknuť sa dovozu a obísť americké kontroly vývozu, ako aj do odvetví, ako sú elektrické autá a stavba lodí,” píše The New York Times.

Na fóre v Hongkongu sa zúčastňuje viac ako 300 investorov z celého sveta vrátane zástupcov veľkých investičných bánk Goldman Sachs a Morgan Stanley. Fórum má názov “Život v zložitom svete” a táto definícia sa dá aplikovať aj na osobitnú administratívnu oblasť ČĽR. Po sprísnení politickej kontroly nad Hongkongom prestala táto oblasť využívať rôzne hospodárske privilégiá zo strany USA. To výrazne zhoršilo imidž Hongkongu ako svetového finančného centra, ale počet investorov z čínskej pevniny sa zvýšil.

Podľa údajov, ktoré uvádza banka HSBC, sa počet investícií v tomto roku zvýšil tri až štyrikrát. Podľa čínskych úradov, ktoré citovala agentúra Bloomberg, Hongkong dostal viac ako 180 000 dopytov od mladých ľudí, ktorí sa sem chcú presťahovať z čínskej pevniny. Čínski predstavitelia sa domnievajú, že novými bodmi rastu Hongkongu by mali byť ekologické hospodárstvo a digitalizácia.

Hospodársky rast Hongkongu je však nižší, ako očakávali úrady a investori, uviedol Paul Chan, vedúci ministerstva financií Čínskej ľudovej republiky, v rozhovore pre televíziu Bloomberg na okraj fóra. Príčiny podľa neho spočívajú v pomalom oživení spotrebiteľského dopytu po Covid 19.

Situáciu v Hongkongu pozorne sleduje aj Taiwan. “Nemožná voľba pre Taiwan: stať sa Ukrajinou alebo Hongkongom”, – takýmto titulkom plným narážok opísal situáciu na Taiwane denník Wall Street Journal. Pripomeňme, že práve napätie situácie okolo Taiwanu spôsobilo prudké zhoršenie vzťahov medzi USA a Čínou.

Medzinárodné finančné fórum, ktoré Peking organizuje vo svojom stále “bezpečnom útočisku”, by malo demonštrovať, že v “Bagdade”, t. j. v Hongkongu, je “všetko pokojné”. To vytvára pozadie pre návštevu vysokého čínskeho predstaviteľa, ktorý bude so svojím americkým náprotivkom hovoriť o hospodárstve a financiách.

 Ilustračné fotografie: AFP.