Deutsche Welle: “Sláva Ukrajine! Sláva hrdinom!”

BERLÍN – Nový slogan prijatý ukrajinskou armádou vyvolal kritiku pre jeho spojitosť s nacionalistickými skupinami z obdobia druhej svetovej vojny.

Toto rozhodnutie vyvolalo diskusiu o tom, ako by sa krajina mala postaviť k svojej histórii. Na  portáli Deutsche Welle problematiku analyzoval Dmytro Kaniewski. Originál jeho materiálu nájdete tu.

“Sláva Ukrajine! Sláva hrdinom!” Takýto slogan začala ukrajinská armáda oficiálne používať na piatkovej prehliadke pri príležitosti Dňa nezávislosti krajiny, čím nahradila slogan zo sovietskej éry “Želám ti zdravie, súdruh!”.

Táto fráza pochádza z obdobia prvej svetovej vojny, keď vojenské jednotky krátko existujúcej Ukrajinskej ľudovej republiky bojovali po boku nemeckých a rakúsko-uhorských vojakov proti Rusku. Skutočne sa však ujala v 30. rokoch 20. storočia, keď sa stala sloganom Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN), vysvetlil Oleksandr Zajcev, historik z Ukrajinskej katolíckej univerzity vo Ľvove.

“Existujú záznamy, ktoré ukazujú, že počas súdnych pojednávaní proti vodcovi OUN Stepanovi Banderovi v roku 1936 jeho stúpenci sprevádzali heslo ‘Sláva Ukrajine’ pozdravom v štýle fašistického hádzania rukou,” povedal pre DW. (Poznámka Finančných novín –  Stepan Bandera bol vtedy súdený za vraždu poľského ministra vnútra Bronisława Perackého.

Po vojne slogan prežíval medzi ukrajinskou diaspórou, predovšetkým v Bavorsku, Kanade, Spojených štátoch a Spojenom kráľovstve – na miestach, kam utieklo mnoho Ukrajincov, ktorí boli proti sovietskej vláde. V rámci Sovietskeho zväzu bol slogan zakázaný a verejne spájaný s “ukrajinskými buržoáznymi nacionalistami”, ktorí sa usadili na Západe. Sovietske úrady po desaťročia podnikali propagandistickú kampaň, v ktorej slogan a ukrajinských nacionalistov, ktorí ho podporovali, vykresľovali v negatívnom svetle a označovali ich za “banderovcov” podľa mena vodcu OUN Stepana Banderu a “nacistických prisluhovačov”.

 

Keď však Ukrajina po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 získala nezávislosť, “Sláva Ukrajine” dostala nový život, predovšetkým v nacionalistických kruhoch. Dramatické udalosti v roku 2014 – zosadenie prokremeľského prezidenta Viktora Janukovyča, ruská anexia Krymu a konflikt na východe Ukrajiny – viedli k vlne vlastenectva a vzniku hlavného prúdu tohto hesla.

V súčasnosti by “Sláva Ukrajine” mohli rovnako ľahko počuť oslavujúce športové hviezdy alebo popoví speváci po koncerte, ako aj vojaci vracajúci sa domov. Počas tohtoročných majstrovstiev sveta vo futbale v Rusku použil slogan chorvátsky futbalista Domagoj Vida vo videopozdrave, ktorý zverejnil po štvrťfinálovom víťazstve svojej krajiny nad hostiteľmi. Zábery vyvolali v Rusku pobúrenie. Vida sa pokúsil vysmiať, neskôr sa ospravedlnil a dostal varovanie od riadiaceho orgánu tohto športu, FIFA. Incident však len zvýšil popularitu Vidu aj tohto sloganu medzi mnohými Ukrajincami.

Stále ste spätí s temnou minulosťou?

Kritici tohto hesla poukazujú na jeho spojitosť s OUN, ako aj s Ukrajinskou povstaleckou armádou, ďalšou nacionalistickou milíciou z čias druhej svetovej vojny. Dnes sú tieto organizácie v krajine uctievané ako bojovníci za slobodu, ktorí bojovali za nezávislú Ukrajinu, ale niektorí z ich členov sa podieľali na zverstvách voči Poliakom a Židom. V tom období viaceré nacionalistické a fašistické militarizované hnutia v Európe používali podobné pokriky, povedal Per Anders Rudling, švédsky historik, ktorý v súčasnosti pôsobí na Singapurskej univerzite. Napríklad chorvátski ustašovci, ktorí vznikli v rovnakom čase ako OUN v roku 1929, používali dnes zakázanú frázu “Za dom spremni” (“Pripravení za vlasť”), rovnako ako slovenská Hlinkova garda (Na stráž – poznámka Finančných novín), povedal pre DW.

Dominique Arel, profesor na Ottawskej univerzite, ktorý sa špecializuje na ukrajinské štúdie, však tvrdí, že občania krajiny sa dnes so skupinami, ako je OUN a iné nacionalistické hnutia, identifikujú skôr v zmysle odporu, napríklad odporu voči ruskej agresii, než kvôli náklonnosti ku krajne pravicovej politike alebo násiliu. “Heslá OUN – “Sláva Ukrajine”, “Sláva hrdinom” – ktoré dnes bežne skanduje ukrajinská stredná trieda, z ktorej mnohí v každodennom živote radšej používajú ruštinu, tak získavajú úplne nový význam,” povedal.

Okrem toho sa Zaitsev domnieva, že je nesprávne spájať historické heslá, ako napríklad “Sláva Ukrajine”, s moderným fašizmom. “Počas Euromajdanu toto heslo v podstate stratilo svoju konkrétnu spojitosť s OUN a stalo sa jedným zo symbolov proeurópskych protestov,” povedal s odkazom na demonštrácie na kyjevskom námestí Majdan v rokoch 2013 a 2014, ktoré viedli k zosadeniu Janukovyča. “V tomto pozdrave nenachádzam žiadny negatívny zmysel a nebránim sa jeho zavedeniu v armáde.”

Historický revizionizmus

Podľa Rudlinga je ťažké oddeliť heslá ako “Sláva Ukrajine” od ich koreňov v minulosti. “Keď chorvátski radikáli použili svoj slogan, vyvolalo to agresívne diskusie a disciplinárne opatrenia zo strany medzinárodných športových zväzov,” povedal. “Keď ho používajú ukrajinskí radikálni športovci, argumentuje sa tým, že by sa to malo nejako vnímať v inom kontexte. Mne to pripadá ako dvojaký meter.”

“Problémom je, že toto rozhodnutie bolo nariadené ‘zhora’,” povedal Kai Struve, nemecký historik z Univerzity Martina Luthera v Halle-Wittenbergu. “V ukrajinskom diskurze proti sebe dlho stáli dva antagonistické naratívy: sovietsky a nacionalistický. Práve ten druhý z veľkej časti formuje štátnu politiku Ukrajiny od roku 2014.”

Okrem toho Ukrajina nie je na tejto lodi sama, tvrdia vedci a tvrdia, že aj ostatné štáty v regióne by mali byť konfrontované so svojím historickým revizionizmom. Napríklad litovské Centrum pre genocídu a odboj sa dostalo pod paľbu obvinení, že skresľuje históriu tým, že bieli páchateľov holokaustu. V Chorvátsku krajne pravicový historik a exminister kultúry Zlatko Hasanbegovič vzdal hold členom ustašovského hnutia a nazval ich hrdinami a mučeníkmi. V Maďarsku pravicoví extrémisti presadzovali postavenie sochy spojenca Adolfa Hitlera Miklósa Horthyho. Rusko medzitým pokračuje v pomalom prehodnocovaní stalinizmu, zatiaľ čo Poľsko bolo nedávno medzinárodne odsúdené za zákon, podľa ktorého je obvinenie štátu zo spoluúčasti na nacistických zločinoch trestným činom.

Fotografie: www.pexels.com