Deti milénia nákupili viac umeleckých diel cez sieť

Deti milénia, alebo generácia tisícročia, nakupuje umenie prostredníctvom internetu, priemerná kúpna cena jedného umeleckého diela  je okolo 106 tisíc amerických dolárov (USD). V dôsledku toho sa objem trhu s umeleckými dielami v minulom roku zvýšil o 6 miliárd USD. Vyplýva to z výskumu finančnej skupiny USB.

Celosvetový predaj umenia dosiahol v roku 2018 odhadovanú sumu 67,4 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast o 6% proti predchádzajúcemu roku.

V roku 2018 sa vzácne whisky stali najatraktívnejším luxusným tovarom pre investorov.  Ich hodnota vzrástla v priebehu roka o 40%. Najdrahšou aukčnou lotériou bola fľaša whisky Macallan z úrody z roku 1926, ktorá sa predávala za rekordnú sumu 1,6 milióna dolárov, a takisto populárne u investorov sú mince (12% nárast za rok), umelecké diela a víno (9%), hodinky (5% ), automobily (2%) a nábytok (1%)

“Pre generáciu, ktorá nikdy nemôže kúpiť auto, je ich tendencia kupovať umelecké diela povzbudivé. To môže byť odrazom jedinečných a často empirických vlastností umenia a zberateľských predmetov ako dlhodobého majetku, “povedal Johan Gervo, marketingový riaditeľ spoločnosti UBS Group, v rozhovore pre agentúru Reuters.

Podľa výskumu  UBS sa ukázalo, že mileniáni sú aktívnejší pri získavaní umeleckých diel ako staršia generácia, sú ochotní minúť veľké sumy, Často diela nakupujú prostredníctvom internetu. Vďaka nim vzrástol objem sieťového umeleckého trhu v roku 2018 na 6 miliárd dolárov. V rokoch 2016 až 2018 získalo 93% tisícky predmetov umenia na internete. V priemere minuli na jeden predmet 106 tisíc dolárov, zatiaľ čo ľudia vo veku 38 až 52 rokov roky minuli asi 500 tisíc dolárov, ale je oveľa menej pravdepodobné, že na tento účel používajú internet.

Celkový predaj na globálnom trhu s umeleckými dielami v roku 2018 vzrástol o 7%.

​  

Pojem „Generácia Y“ sa prvý raz objavil v auguste 1993 v magazíne Advertising Age, pričom opisoval generáciu detí narodených v roku 1985 až 1995. Dnes už často označuje aj generáciu narodenú v začiatkoch 80. rokov 20. storočia a od polovice 90. rokov po prvé roky po roku 2000 (Millennials). Generácia Y sú z väčšej časti deti rodičov, ktorí sa narodili v povojnových rokoch, tzv. „baby boomerov“, a starších členov Generácie X. V dôsledku prirodzeného nárastu pri pôrodnosti v 80. a 90. rokoch, vplyvom odozvy z počtu členov generácie ich rodičov, sa zvyknú nazývať aj „Echo boomers“. Vďaka tomu, že trendom rozvinutých krajín 20. storočia bolo zakladanie menších rodín, relatívny dopad odozvy baby boom-u bol v porovnaní s prvými rokmi po 2. svetovej vojne menej výrazný.

Charakteristiky Generácie Y sa odlišujú v závislosti od sociálneho a ekonomického stavu jednotlivých regiónov. V širšom zmysle je táto kohorta poznačená priaznivým postojom ku komunikáciami, médiám a digitálnymi technológiami. Vo väčšej časti sveta bola ich výchova poznačená zvýšeným liberálnym prístupom k politike a ekonomike. Účinky tohto prostredia na nich sú sporné. Veľká ekonomická kríza, ktorá začala v roku 2007 má na túto generáciu omnoho väčší dopad, lebo ju zasiahla v najväčšom rozsahu. Spôsobila u nej historicky najvyššiu úroveň nezamestnanosti, ktorá vedie k špekuláciám o možných dlhodobých hospodárskych a sociálnych škodách pre túto generáciu.