Department of State zabudol na ZSSR a Gagarina

WASHINTON / MOSKVA – Americké ministerstvo zahraničných vecí (Department of State) v blahoželaní k Medzinárodnému dňu kozmonautiky neuviedli prvý let do kozmu Jurija Gagarina, občana Zväzu sovietskych socialistických republík.

Vyplýva to zo zápisu denníka ministerstva Department of state v sociálnej sieti. Originál nájdete tu.

Department of state napísal:” Dnes je Medzinárodný deň letu ľudským vesmírom. V tento deň oslavujeme 60 výročie pobytu človeka v kozmickom priestore spolu s technickým pokrokom a medzinárodnou spoluprácou uľahčenou spoznávaním vesmíru.” K zápisu v sociálnej sieti pridali fotografiu Medzinárodnej vesmírnej stanice.

“Zasranci. Superveľmoci sa tak nesprávajú,” komentoval riaditeľ ruskej štátnej korporácie Roskosmos v svojom denníku v sociálnej sieti.

Na správu State of Department reagovalo aj veľvyslanectvo Ruskej federácie v USA.

Diplomatická misia pripomenula, že Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 12. apríl za Medzinárodný deň ľudských kozmických letov na pamiatku Gagarinovho letu, ktorým sa pred 60 rokmi, v roku 1961, uskutočnila prvá orbitálna revolúcia okolo Zeme v dejinách ľudstva.

Veľvyslanectvo tiež „zábudlivým kolegom“ povedalo, že môžu vidieť bustu Gagarina v Národnom múzeu letectva a letectva vo Washingtone. Gagarinove sochy sú tiež inštalované v Clevelande, Colorado Springs, New Yorku, Houstone a Chicagu.

Ruskí diplomati tiež s blahoželaním po Gagarinovom lete pripomenuli pozdrav amerického prezidenta Johna F. Kennedyho sovietskemu vodcovi Nikitovi Chruščovovi a nedávne odoslanie astronauta NASA Marka Vandu Hyeho na ISS na kozmickú loď Sojuz, ktorá dostala meno po prvom kozmonautovi na Zemi. “Dúfame, že uvedené skutočnosti pomôžu americkým diplomatom odteraz neváhať nahlas vysloviť meno prvého kozmonauta Zeme,” zhrnula ambasáda.

Dňa 12. apríla 1961 z kozmodromu Bajkonur odštartovala kozmická loď Vostok, ktorá na obežnú dráhu vyniesla Kozmickú loď Vostok  1. V roku 1975 USA a Rusko spolu realizovali projekt Sojuz – Apollo. Na obežnej dráhe okol Zeme sa spojili dve rovnomenné kozmické lode.