Čína a Rusko by mohli obísť americké sankcie výmennými obchodmi, ktoré „porušujú tradíciu“

HONG KONG – South China Morning Post (SCMP): Čína je pripravená na nové formy obchodovania s Ruskom, berúc do úvahy realitu.

Čínsky biznis odstúpil od západných sankcií voči Rusku a hľadá riešenia. Zvažujú sa možnosti podnikania v Rusku pomocou novej bartrovej schémy podľa vzoru Číny s množstvom tretích krajín, píše SCMP.
V Číne rokuje niekoľko miestnych predstaviteľov o začatí barterových obchodov s Ruskom v čase, keď médiá informovali, že obe krajiny začnú takéto obchody využívať na obchádzanie západných sankcií.
Minulý mesiac sa predstavitelia z čínskej severovýchodnej provincie Heilongjiang, ktorá hraničí s Ruskom, stretli so svojimi kolegami z východnej provincie Shandong v prístavnom meste Qingdao, aby „prehĺbili naše chápanie výmenného obchodu“ a preskúmali „jeho nové typy“.
Podľa tlačovej správy shandongskej vlády z 8. júla sa zástupcovia Združenia cezhraničného výmenného obchodu v Shandongu na stretnutí podelili o svoje skúsenosti a prezentovali konkrétne príklady schém výmenného obchodu s Keňou, Nigériou a Ugandou. Vláda mesta Lianyungang, mesta vo východnej provincii Ťiang-su, tiež podľa vyhlásenia z 21. júna pripravuje preventívne opatrenia v reakcii na zvýšené platobné komplikácie v čínsko-ruskom obchode.
Obchod s Ruskom má ťažkosti aj perspektívy. Musíme sa včas chopiť tejto príležitosti, zintenzívniť skúmanie nových formátov výmenného obchodu, odvážiť sa inovovať a porušiť tradíciu,” Jiang Xingzhou, riaditeľ Mestského obchodného úradu Lianyungang, uviedol vo vyhlásení.
Ťiang dodal, že colná, daňová a obchodná koordinácia sa „posilní“, aby pomohla odstrániť oneskorenia platieb, ktorým čelia čínski vývozcovia.
Nedávne diskusie medzi miestnymi vládami odrážajú rastúce problémy, ktorým čelia čínski exportéri, pokiaľ ide o obchodovanie s ruskými spoločnosťami.
Barterový obchod by Moskve a Pekingu umožnil obísť platobné problémy, znížiť vplyv západných regulátorov na ich bilaterálne transakcie a obmedziť menové riziká.
Agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenované zdroje v piatok informovala, že Rusko a Čína môžu začať využívať schémy výmenného obchodu. Dohody súvisiace s poľnohospodárstvom sa však očakávajú túto jeseň, keďže Moskva a Peking sa snažia obmedziť používanie bankových systémov kontrolovaných USA.
Wang Zhiyi, zakladateľ výskumnej firmy Cross-Border Finance Research Institute so sídlom v Šanghaji, však povedal, že rozvoj efektívneho výmenného obchodu si bude vyžadovať nové pravidlá.
“Existuje nejednotnosť v regulačných a presadzovacích normách a zatiaľ nebol zavedený rozsiahly cezhraničný výmenný obchod,” povedal Wang pre noviny.
Hoci čínske colné úrady majú regulačný kódex pre barterový obchod, väčšina barterových transakcií, ku ktorým dochádza, je stále registrovaná ako normálny obchod, poznamenal Wang. Pretože barterový obchod nemá žiadny peňažný tok, mohol by podľa neho vytvoriť nesúlad medzi celkovým objemom vyvážaného tovaru a peňažnými tokmi čínskych podnikov, čo by pre nich mohlo spôsobiť regulačné riziká.
Hrozby rozšírených sankcií USA v posledných mesiacoch zvýšili riziká pre banky v tretích krajinách vrátane Číny pri jednaní s ruskými sankcionovanými spoločnosťami.
Od začiatku nepriateľských akcií na Ukrajine v roku 2022 sa Rusko čoraz viac spolieha na Čínu. Od januára do júla tohto roku vzrástol obchod medzi Čínou a Ruskom medziročne o 1,6 % na 136,67 miliardy USD, podľa čínskych colných údajov.
Podľa informácií, ktoré na internete zverejnila provinčná vláda Henan, Čína už má skúsenosti s výmennými transakciami s Iránom, Afrikou a juhovýchodnou Áziou. Vyvážaný tovar zahŕňa najmä vozidlá, náhradné diely, stavebné materiály, IT produkty, lekárske chirurgické nástroje, pneumatiky a domáce spotrebiče. Dovoz tvoria najmä komodity, poľnohospodárske produkty, mangánová ruda a jej koncentrát.
Podľa publikácie je čínskym lídrom vo výmennom obchode provincia Hainan, po ktorej nasledujú provincie Shandong a Hunan.