Deň čokolády – najpopulárnejšej sladkosti na svete
BRATISLAVA – Čokoláda Slovákom čoraz viac chutí. Jej celková spotreba (čokolády a čokoládových cukroviniek) na Slovensku v roku 2021 stúpla v priemere až o 600 gramov (o 17,6 %) na obyvateľa.
Informuje o tom Štatistický úrad SR. „Každý Slovák podľa predbežných údajov Štatistického úradu SR tak zjedol 4 kilogramy sladkostí z čokolády. V prvom roku pandémie spotreba podľa definitívnych údajov klesla na 3,4 kilogramu,“ uviedol Róbert Vlačuha, riaditeľ odboru štatistiky životnej úrovne obyvateľstva ŠÚ SR. Čokoláda je aj súčasťou cukrárskych výrobkov, ktorých ročne skonzumujeme porovnateľné množstvo ako čokolády a čokoládových cukroviniek.
Najvyššiu spotrebu čokolády na obyvateľa dosiahlo Slovensko v rokoch 2012 a 2014, keď každý občan SR bez rozdielu veku skonzumoval v priemere za rok 5,1 kilogramu čokolády alebo čokoládových cukroviniek.
V medzinárodnom porovnaní majú najväčšiu spotrebu čokolády na obyvateľa európske krajiny, z nich najviac Švajčiari na úrovni 8,8 kilogramu na obyvateľa, Rakúšania 8,1 kg a Nemci 7,9 kg za rok (údaje z roku 2017 podľa spoločnosti statista.com).
V Európskej únii (EÚ) sa v roku 2020 vyrobilo 3,6 milióna ton čokolády. Hlavnými výrobcami podľa údajov Eurostatu boli Nemecko a Taliansko, odkiaľ pochádza takmer polovica (48,4 %) celkovej produkcie EÚ. Slovensko patrí k najmenším výrobcom čokolády s produkciou na úrovni takmer 3,5 tisíca ton.
Slovensko tiež obchoduje s čokoládou. Vývoz čokolády zo SR v roku 2021 bol nižší ako jej dovoz o 3,1 tisíca ton. Na Slovensko sa vlani priviezlo 57*-tisíc ton čokolády, čo predstavovalo hodnotu 264,7 milióna eur. Najväčší objem čokolády sa doviezol z Českej republiky, Nemecka, Belgicka, Francúzska a Bulharska.
Súčasne sa zo SR vyviezlo spolu 53,9* tisíca ton čokolády v hodnote 218,3 milióna eur. Najviac čokolády a čokoládových výrobkov sa vyviezlo do Maďarska, Česka, Poľska, Rakúska a do Nemecka.
Tabuľka mliečnej čokolády (100 g) stála v slovenských obchodoch minulý rok v priemere 1 euro a čokolády na varenie rovnakej hmotnosti 0,8 eura. V porovnaní s priemerom predošlých piatich rokov sa priemerné ceny príliš nezmenili, pri mliečnej boli len mierne vyššie, a to o 0,2 % a cena čokolády na varenie dokonca klesla o 0,8 %.
Deň čokolády sa oslavuje 7. júla preto, že táto lahôdka sa uviedla na európsky trh v roku 1550 práve v tento deň ako produkt privezený od mexických Indiánov.
Čokoláda sa priamo konzumuje, ale používa sa tiež k príprave rôznych dezertov, pokrmov, cukroviniek. Vyrába sa z plodov kakaovníka. Experti na túto komoditu posudzujú jej kvalitu podľa odrody kakaových bôbov, obsahu kakaového masla a cukru. Podľa odborníkov sú ideálnym základom zloženia kvalitnej čokolády kakaové bôby spracované do kakaovej hmoty a prírodný cukor.