Dekrét prezidenta Ruskej federácie z 2. júna 2020 č. 355

K základom štátnej politiky Ruskej federácie v oblasti jadrového odstrašovania.

 

S cieľom zabezpečiť vykonávanie štátnej politiky Ruskej federácie v oblasti jadrového odstrašovania rozhodujem:

1. Schvaľovať pripojené Základy štátnej politiky Ruskej federácie v oblasti jadrového odstrašovania.

2. Táto vyhláška nadobúda účinnosť dňom jej podpisu.

Prezident Ruskej federácie V. Putin

Moskovský Kremeľ

2. júna 2020

č. 355

SCHVÁLENÉ

Dekrét prezidenta Ruskej federácie zo dňa 2. júna 2020 č. 355

I. Všeobecné ustanovenia

1. Tieto Základy sú dokumentom strategického plánovania v oblasti obrany a odrážajú oficiálne názory na podstatu jadrového odstrašovania, určujú vojenské nebezpečenstvá a hrozby na neutralizáciu, ktoré sa vykonáva jadrové odstrašovanie, zásady jadrového odstrašovania, ako aj ako podmienky prechodu Ruskej federácie na používanie jadrových zbraní.

2. Garantované odstrašenie potenciálneho protivníka od agresie proti Ruskej federácii a (alebo) jej spojencom je jednou z najvyšších priorít štátu. Odstrašenie od agresie zabezpečuje súhrn vojenskej sily Ruskej federácie, vrátane jadrových zbraní.

3. Štátna politika Ruskej federácie v oblasti jadrového odstrašovania (ďalej len štátna politika v oblasti jadrového odstrašovania) je súbor koordinovaných politických, vojenských, vojensko-technických, diplomatických, ekonomických, informačných a iných opatrenia založené na silách a prostriedkoch jadrového odstrašovania s cieľom zabrániť agresii proti Ruskej federácii a (alebo) jej spojencom.

4. Štátna politika v oblasti jadrového odstrašovania má obranný charakter, je zameraná na udržanie potenciálu jadrových síl na úrovni postačujúcej na zabezpečenie jadrového odstrašovania a zaručuje ochranu suverenity a územnej celistvosti štátu, odstrašuje potenciál protivníka pred agresiou proti Ruskej federácii a (alebo) jej spojencom a v prípade vojenského konfliktu – zabránenie eskalácii nepriateľských akcií a ich ukončeniu za podmienok prijateľných pre Ruskú federáciu a (alebo) jej spojencov.

5. Ruská federácia považuje jadrové zbrane výlučne za prostriedok odstrašovania, ktorého použitie je krajným a nevyhnutným opatrením, a vynakladá všetko potrebné úsilie na zníženie jadrovej hrozby a zabránenie zhoršeniu medzištátnych vzťahov, ktoré by mohlo vyvolať vojenské konflikty vrátane jadrových tie.

6. Právny rámec týchto Základov tvorí Ústava Ruskej federácie, všeobecne uznávané zásady a normy medzinárodného práva, medzinárodné zmluvy Ruskej federácie v oblasti obrany a kontroly zbrojenia, federálne ústavné zákony, federálne zákony, iné regulačné právne akty a dokumenty upravujúce problematiku obrany a bezpečnosti.

7. Ustanovenia týchto Základov sú záväzné pre všetky orgány federálnej vlády, ostatné štátne orgány a organizácie podieľajúce sa na zabezpečovaní jadrového odstrašovania.

8. Tieto Základy môžu byť spresnené v závislosti od vonkajších a vnútorných faktorov ovplyvňujúcich poskytovanie obrany.

II. Podstata jadrového odstrašovania

9. Cieľom jadrového odstrašovania je zabezpečiť, aby potenciálny protivník pochopil nevyhnutnosť odvetných opatrení v prípade agresie proti Ruskej federácii a (alebo) jej spojencom.

10. Jadrové odstrašenie je zabezpečené prítomnosťou bojaschopných síl a prostriedkov v ozbrojených silách Ruskej federácie schopných spôsobiť potenciálnemu protivníkovi neprijateľné škody za akýchkoľvek podmienok situácie použitím jadrových zbraní, ako aj pripravenosť a odhodlanie Ruskej federácie použiť takéto zbrane.

11. Jadrové odstrašovanie sa vykonáva nepretržite v čase mieru, v čase bezprostrednej hrozby agresie a počas vojny až do začiatku používania jadrových zbraní.

12. Hlavné vojenské nebezpečenstvá, ktoré v závislosti od zmien vojensko-politickej a strategickej situácie môžu prerásť do vojenských hrozieb pre Ruskú federáciu (hrozby agresie) a na neutralizáciu ktorých sa vykonáva jadrové odstrašovanie, sú:

a) potenciálnym protivníkom vybudovať na územiach susediacich s Ruskou federáciou a jej spojencami a v priľahlých morských oblastiach zoskupenia univerzálnych síl, ktoré zahŕňajú nosiče jadrových zbraní;

b) nasadenie zo strany štátov, ktoré považujú Ruskú federáciu za potenciálneho protivníka systémov a prostriedkov protiraketovej obrany, okrídlených a balistických rakiet stredného a krátkeho doletu, vysoko presných nejadrových a nadzvukových zbraní, úderných bezpilotných lietadiel a usmernené energetické zbrane;

c) vytvorenie a umiestnenie systémov protiraketovej obrany a úderných systémov v priestore;

d) štáty majú jadrové zbrane a (alebo) iné druhy zbraní hromadného ničenia, ktoré možno použiť proti Ruskej federácii a (alebo) jej spojencom, ako aj prostriedky na dodávanie týchto druhov zbraní;

e) nekontrolované šírenie jadrových zbraní, ich nosičov, technológií a zariadení na ich výrobu;

f) rozmiestnenie jadrových zbraní a ich nosičov na územiach nejadrových štátov.

13. Ruská federácia vykonáva jadrové odstrašenie voči jednotlivým štátom a vojenským koalíciám (blokom, alianciám), ktoré považujú Ruskú federáciu za potenciálneho protivníka a vlastnia jadrové zbrane a (alebo) iné druhy zbraní hromadného ničenia alebo významný bojový potenciál generála – účelové sily.

14. Ruská federácia pri uplatňovaní jadrového odstrašovania zohľadní rozmiestnenie potenciálnym protivníkom na územiach iných štátov útočných prostriedkov (krížne a balistické rakety, hypersonické lietadlá, útočné bezpilotné prostriedky), usmernené energetické zbrane, anti- systémy protiraketovej obrany, varovania pred útokom jadrových rakiet, jadrové zbrane a (alebo) iné druhy zbraní hromadného ničenia, ktoré možno použiť proti Ruskej federácii a (alebo) jej spojencom.

15. Princípy jadrového odstrašovania sú:

a) dodržiavanie medzinárodných záväzkov v oblasti kontroly zbraní;

b) kontinuita opatrení na zabezpečenie jadrového odstrašenia;

c) prispôsobivosť jadrového odstrašovania vojenským hrozbám;

d) neistota pre potenciálneho protivníka, pokiaľ ide o rozsah, čas a miesto možného použitia síl a prostriedkov jadrového odstrašovania;

e) centralizácia štátneho riadenia činnosti federálnych výkonných orgánov a organizácií zapojených do zabezpečovania jadrového odstrašovania;

f) racionalita štruktúry a zloženia síl a prostriedkov jadrového odstrašovania, ako aj ich udržiavanie na úrovni, ktorá minimálne postačuje na plnenie zverených úloh;

g) udržiavanie stálej pripravenosti vyčlenenej časti síl a prostriedkov jadrového odstrašovania na bojové použitie.

III. Podmienky prechodu  Ruskej federácie k použitiu jadrových zbraní

16. Medzi sily jadrového odstrašovania Ruskej federácie patria pozemné, námorné a vzdušné jadrové sily.

17. Ruská federácia si vyhradzuje právo použiť jadrové zbrane v reakcii na použitie jadrových zbraní a iných druhov zbraní hromadného ničenia proti nej a (alebo) jej spojencom, ako aj v prípade agresie proti Ruskej federácii s. použitie konvenčných zbraní, keď samotná existencia štátu.

18. O použití jadrových zbraní rozhoduje prezident Ruskej federácie.

19. Podmienky určujúce možnosť použitia jadrových zbraní Ruskou federáciou sú:

a) získanie spoľahlivých informácií o odpálení balistických rakiet útočiacich na územia Ruskej federácie a (alebo) jej spojencov;

b) použitie jadrových zbraní alebo iných druhov zbraní hromadného ničenia protivníkom na území Ruskej federácie a (alebo) jej spojencov;

c) vplyv nepriateľa na kritické stavy alebo vojenské zariadenia Ruskej federácie, ktorých zlyhanie povedie k narušeniu reakcie jadrových síl;

d) agresia proti Ruskej federácii s použitím konvenčných zbraní, keď je ohrozená samotná existencia štátu.

20. Prezident Ruskej federácie môže v prípade potreby informovať vojensko-politické vedenie iných štátov a (alebo) medzinárodných organizácií o pripravenosti Ruskej federácie použiť jadrové zbrane alebo o prijatom rozhodnutí použiť jadrové zbrane, ako napr. ako aj o skutočnosti ich použitia.

IV. Úlohy a funkcie federálnych vládnych orgánov, iných štátnych orgány a organizácie na vykonávanie štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania

21. Všeobecné vedenie štátnej politiky v oblasti jadrového odstrašovania vykonáva prezident Ruskej federácie.

22. Vláda Ruskej federácie prijíma opatrenia na realizáciu hospodárskej politiky zameranej na udržanie a rozvoj jadrového odstrašovania a tiež formuje a realizuje zahraničnú a informačnú politiku v oblasti jadrového odstrašovania.

23. Bezpečnostná rada Ruskej federácie tvorí hlavné smery vojenskej politiky v oblasti jadrového odstrašovania a zároveň koordinuje činnosť federálnych výkonných orgánov a organizácií zapojených do realizácie rozhodnutí prezidenta Ruskej federácie týkajúcich sa zabezpečenie jadrového odstrašenia.

24. Ministerstvo obrany Ruskej federácie prostredníctvom Generálneho štábu Ozbrojených síl Ruskej federácie priamo plánuje a realizuje opatrenia organizačného a vojenského charakteru v oblasti jadrového odstrašovania.

25. Ostatné federálne výkonné orgány a organizácie sa v súlade so svojimi právomocami podieľajú na vykonávaní rozhodnutí prezidenta Ruskej federácie o zabezpečení jadrového odstrašovania.