Dcéra Karimova vrátila Uzbekistanu 1,2 mld. USD
Väznená dcéra bývalého vodcu Uzbekistanu Guľnara Karimovová požiadala jeho nástupcu Šavkata Mirzijojeva, aby ju prepustil, pričom vyhlásila, že dala štátu viac ako 1,2 miliardy dolárov, pričom rozhodnutie orgánov na boj proti podvodom, pokiaľ ide o jej bývalý domov vo Švajčiarsku, jej problémy zhoršilo. Napísal o tom portál www.france 24.com.
V roku 2017 odsúdil uzbecký súd Gulnaru Karimovú, 46-ročnú dcéru zosnulého vodcu Uzbekistanu Islama Karimova, na desať rokov väzenia za obvinenia z podvodu a prania špinavých peňazí. Islam Abduganijevič Karimov bol od roku 1989 vo vedúcej funkcii najprv Uzbeckej sovietskej socialistickej republiky, kde bol prvým tajomníkom Komunistickej strany Uzbekistanu. Potom bol až roku 2016 prezidentom samostatnej Uzbeckej repubiky.
V tomtoroku 7. marca 2019 dcéru bývalého prezidenta Uzbekistanu Gulnara Karimová a bývalý generálny riaditeľ uzbeckej dcérskej spoločnosti ruskej firmy MTS, Uzdunrobita Bechžod Achmedov boli v Spojených štátoch obvinení z prania špinavých peňazí a prijímania úplatkov vo výške 865 miliónov dolárov, uviedla prokuratúra južného okresu New Yorku.
Umelecké meno Guľnary Karimovej bolo GooGoosha.
“Proti bývalému úradníkovi Uzbekistanu bol otvorený trestný prípad, Gulnara Karimová, dcéra bývalej hlavy Uzbekistanu, a Behzod Akhmedov, bývalý generálny riaditeľ Uzdunrobita, uzbeckej dcérskej spoločnosti Mobile TeleSystems OJSC (MTS), najväčšej telekomunikačnej spoločnosti v Rusku, “- uviedla prokuratúra vo vyhlásení.
Vo vyhlásení o Instagrame v nedeľu neprijala vinu, ale ospravedlnila sa ľuďom v strednej Ázii za „sklamanie, ktoré som pravdepodobne priniesla“. Bývalá diplomatka a popová hviezda povedali, že v záujme rozpočtu republiky poskytla štátu „1,2 miliardy dolárov (jednu miliardu eur – poznámka Finančné noviny) z ich osobného majetku“. “Toto je naozaj ten prípad,” uviedla švajčiarska právnička Karimovej Gregoire Manjatová pre tlačovú agentúru AFP.
Otvorená výzvu Karimová zverejnila v predvečer oznámenia švajčiarskeho súdu, že Švajčiarsko poslalo do Uzbekistanu 130 miliónov švajčiarskych frankov (133 miliónov dolárov), ktoré predtým držali na bankových účtoch v tejto európskej krajine. Tento krok nasledoval po prvom obvinení z protikorupčného vyšetrovania, ktoré sa uskutočnilo vo Švajčiarsku, kde sa Karimova považovala za ústrednú postavu škandálu. Švajčiarsky generálny prokurátor uviedol, že návrat finančných prostriedkov nasledoval po odsúdení švajčiarskeho súdu nemenovaného “príbuznéhoGulnara Karimovej”.
Príbuzný bol poverený prevodom peňazí prostredníctvom bankových účtov, „aby sa zabránilo identifikácii pôvodu a skutočného účelu finančných prostriedkov,“ uviedol generálny prokurátor vo vyhlásení. „Tiež podpísal falošné bankové dokumenty, aby zakryl identitu skutočného vlastníka finančných prostriedkov Gulnary Karimovej,“ uvádza sa v správe.
Generálna prokuratúra uviedla, že trest uložený príbuznému – pokuta vo výške 390 000 frankov alebo 130-dňový trest odňatia slobody – odráža skutočnosť, že už dlhodobo býva v Uzbekistane. Karimová bola stálou zástupkyňou Uzbekistanu pri OSN v Ženeve od roku 2008 do roku 2017.
Jej problémy v Uzbekistane sa začali v roku 2014, keď jej otec stále žil a bolal údajne umiestnená do domáceho väzenia po tom, čo urazila svoju matku a sestru na Twitteri. V roku 2018 súd nahradil rozsudok Karimovej na päť rokov v domácom väzení. V marci tohto roku však uzbecká prokuratúra uviedla, že ju vrátila do väzenia za opakované porušovanie podmienok domáceho väzenia. V roku 2017 prokurátori uviedli, že Karimova je členom „skupiny organizovaného zločinu“, ktorá kontrolovala aktíva v hodnote viac ako 1,3 miliardy USD v 12 krajinách. Karimova bol tiež predmetom dlhoročného vyšetrovania podozrenia z korupcie voči západným telekomunikačným spoločnostiam.
Závete obchodných partnerov Gulnary Karimovej dokazujú, že dcéra bývalého prezidenta Uzbekistanu vlastní offshore spoločnosti. Uviedli to prokurátori na švédskom súde. Posudzujú prípad dvoch manažérov telekomunikačnej spoločnosti Telia. Podľa prokuratúry zaplatili Karimovej úplatky vo výške 350 miliónov dolárov. Uviedla to rozhlasová stanica Svoboda 10. septembra 2018
Podľa spisu Karimova úplne kontrolovala telekomunikačný sektor Uzbekistanu. Prokuratúra na súde preukázala svedectvá jej bývalého občianskeho manžela a dvoch ďalších ľudí. Oni kryli bankové účty, offshore spoločnosti a nehnuteľností. V ich závetoch sú všetci traja vyzvaní, aby vymenovali Karimovu za dedičku.
Americkí a európski vyšetrovatelia tvrdia, že firmy zaplatili miliardy dolárov za poskytnutie prístupu na uzbecký trh. Prezident Šavkat Mirzijojev prišiel k moci po smrti Karimova v roku 2016.