Dánsko uprednostňuje zelené programy obnovy

KOPENHAGEN – Dánska vláda venuje väčšinu prostriedkov na zotavenie z pandémie environmentálnym iniciatívam.  Vyplýva to z národného plánu krajiny.

Z dokumentu vyplýva, že vedenie krajiny vyčlení 60 percent svojho podielu v protikrízovom fonde EÚ na opatrenia zamerané na boj proti zmene podnebia. V peňažnom vyjadrení budú výdavky predstavovať približne 11,6 miliárd korún (1,9 miliárd dolárov). Za podmienok platných pre krajiny EÚ musia štáty minúť najmenej 37 percent fondu na ekologické programy.

„To urýchli náš prechod na ekologické politiky a pomôže financovať ambiciózny ekologický cieľ krajiny. Dánsko zvažuje v pandemickej kríze príležitosť na kompetentné sústredenie investícií, “ vysvetlil tamojší minister financií Nicolai Vammen.

Dánske ministerstvo financií už minulo značnú časť alokácií EÚ (33,7 percenta) na daňovú reformu priemyslu na podporu opatrení na zníženie uhlíkových emisií z tovární a dopravy. Všetky iniciatívy spoločne znížia emisie uhlíka do roku 2030 najmenej o 70 percent, pričom cieľ EÚ je minimálne 55 percent.

Pandémia koronavírusu viedla globálnu ekonomiku do krízy. Podľa správy Vysokej školy ekonomickej (HSE) v spolupráci s Ruským zväzom priemyselníkov a podnikateľov šanca dostať sa z nej v roku 2021 ešte nebola oprávnená. Jedným zo spôsobov, ako urýchliť zotavenie z recesie, by malo byť zníženie administratívnej záťaže pre vlády zo všetkých krajín.