Dane bohatým klesajú, chudobní platia menšinu

V predvečer otvorenia fóra v Davose vydala Nadácia Oxfam správu nazvanú Public Good or Private Wealth. Hovorí sa v nej o zdvojnásobení počtu miliardárov za posledných desať rokov a zvyšovaní nerovnosti vo svete.

Podľa správy za posledných desať rokov sa počet miliardárov na svete takmer zdvojnásobil a dosiahol počet 2 208 ľudí.  Ich bohatstvo sa každoročne zvyšuje o 900 miliárd dolárov alebo takmer 2,5 miliardy dolárov denne. Takéto údaje v predvečer otvorenia Svetového ekonomického fóra v Davose predstavila Medzinárodná nadácia Oxfam, ktorej cieľom je boj proti chudobe. Štúdia je zverejnená na internetovej stránke nadácie.

Myšlienkový zámer nadácie vyslovil výkonná riaditeľka Nadácie Winnie Byanyima. “Ľudia na celom svete sú naštvaní a frustrovaní. Vlády musia teraz urobiť skutočnú zmenu tým, že zabezpečia, aby korporácie a bohatí ľudia platili svoj spravodlivý podiel na daniach a investovali tieto peniaze do bezplatnej zdravotnej starostlivosti a vzdelania, ktoré spĺňajú potreby všetkých, vrátane žien a dievčat, ktorých potreby sú tak často ignorované. Vlády dokážu vybudovať jasnú budúcnosť pre všetkých – nielen pre privilegovaných niekoľko, “povedala.

Autori štúdie tvrdia, že je založená na spoľahlivých a aktuálnych údajoch. Zatiaľ čo bohatí bohatí, správa uvádza, že 3,8 miliardy ľudí, ktorí tvoria najchudobnejšiu polovicu ľudstva, sa domnievajú, že ich príjmy klesli o 11%. Každý z nich je na okraji chudoby a žije menej ako 5,5 dolárov denne.

Správa ‘Public Good or Private Wealth poukazuje na to, že rastúca medzera medzi bohatými a chudobnými podkopáva boj proti chudobe, poškodzuje naše hospodárstvo a podnecuje verejný hnev na celom svete. Ukazuje, ako vlády zhoršujú nerovnosť tým, že nedostatočne financujú verejné služby, ako je zdravotná starostlivosť a vzdelávanie, “hovorí štúdia. Zároveň konštatuje, že ženy a dievčatá sú najviac postihnuté narastajúcou ekonomickou nerovnosťou.

Daňové sadzby pre bohatých ľudí a korporácie klesli v posledných rokoch. Napríklad maximálna sadzba dane z príjmu fyzických osôb v bohatých krajinách klesla z 62% v roku 1970 na 38% v roku 2013. Priemerná hodnota tejto miery v chudobných krajinách je iba 28%. V niektorých krajinách, ako napríklad v Brazílii, 10% najchudobnejších vrstiev spoločnosti teraz zaplatí vyšší podiel svojho príjmu na daniach ako najbohatší 10%.

Hodnotitelia dospeli k záveru o sexistickej povahe nerovnosti v oblasti vlastníctva. “Zníženie daní z bohatstva má hlavne prospech mužov, ktorí vlastnia o 50% viac bohatstva než ženy po celom svete a kontrolujú 86% korporácií. <…> Dievčatá opúšťajú školu, ak nie sú peniaze na školné a ženy trávia celé hodiny starostlivosťou o chorých príbuzných, keď sa systémy zdravotnej starostlivosti nezvládajú. Oxfam odhaduje, že ak by všetka neplatená starostlivosť vykonaná ženami na celom svete by bola vykonaná jednou spoločnosťou, ktorej ročný obrat by bol 10 biliónov dolárov – 43 krát viac ako Apple, “uviedla správa vo vysvetľujúcej poznámke.