Corierra della Serra: žiačka, kozy a internet

RÍM – Fiammetta, študuje online a na ploche 1 000 metrov štvorcových pomáha pásť 350 kôz. Informuje o tom denník Corriera de La Serra.

Taký je príbeh desaťročnej Fiammetty z Trentina, študentky základnej školy v mestečku Mezzolombardo. Navštevuje online vyučovanie z vysokohorských pastvín svojho otca.

Žiačka štvrtého ročníka Fiammetta chodí do práce so svojím otcom, zatiaľ čo do škôl sa nemôže chodiť kvôli pandémii koronavírusov. Matka dievčaťa pracuje v sociálnych a hygienických službách a z objektívnych dôvodov ju nemôže vziať so sebou. Fiammetta musí navštevovať školu prostredníctvom video záznamu z pracoviska svojho otca. Na tom by nebolo nič neobvyklé. Okrem maličkosti, že jeho „kancelária“ je vysokohorská pastvina.

“Máme dva koterce v Terzolas a Dimaro, aby sme oddelili kozy, ktoré dávajú mlieko od tých, ktoré mlieko neposkytujú,“ povedal pre TG24 Sky. otec Fiammetty. „Pripojenie riešime pomocou hot-spotovania Wi-Fi z telefónu. Pokrytie siete je vo Val di Sole našťastie dobré. Dcérka sa učí na počítači a v prípade potreby mi pomáha so zvieratami. Sú to dva úplne odlišné učebné nástroje, ale oba sú rovnako užitočné pre vývoj dieťaťa. “

Samotná Fiammetta je so svojím novým miestom štúdia veľmi spokojná. „Ráno položíme počítač na stôl, kde je miesto plochejšie, tu mám aj stoličku. Zapneme počítač a pripojím sa na vyučovanie. Pripravujem si úlohy v zošitoch. Niekedy si musím položiť kamienok na učebnice, aby vietor neotočil stránky. Je to tu cool na pasienkoch. Krásna príroda ma inšpiruje ma k písaniu a robí ma šťastnejšou. Prebudil sa vo mne záujem o kozy.“ Videá z triedy Fiammetty je možné sledovať na stanici CorriereTV.

Okrem talianskych médií bola v zámorí v Spojených štátoch upriamená pozornosť na neobvyklý prístup k diaľkovému štúdiu. Televízia ABC News venovala príbeh dievčaťa príspevku na Facebooku: „Vysoko v horách severného Talianska desaťročná Fiammetta navštevuje školské triedy obklopená stádom kôz, zatiaľ čo školy sú zatvorené kvôli obmedzeniam koronavírusmi.“

Jedna zaujímavosť na záver. Fiammetta je vcelku bežné talianske dievčenské meno. Renesančný básnik Giovanni Boccacio (1113-1375) v mnohých dielach spomína Fiammettu ako svoju milovanú. Taliansky autor sa preslávil románom Decameron, ktorý tvoria stovky noviel venovaných láske, od jej erotických prejavov, až po tie tragické.  Dielo napísal v rokoch 1352—1354. Renesancia je umelecký sloh a historická epocha trvajúca od 14. do 16. storočia. Vyznačoval sa okrem iného dôrazom na individualizmus a obdivom k antickej kultúre. Je úzko spojený spojený s humanizmom.

Vitalij Fedotov, spolupracovník Finančných novín, editácia Michal Puchovský