Colná vojna prezidenta Donalda Trumpa vyvolala najväčší prepad hongkonských akcií od roku 1997

Hongkonský index Hang Seng v pondelok klesol o 13 %.

To je najväčší pokles od roku 1997, a to pri rekordnom obrate akcií a „neporiadnom predaji“

Index Hang Seng utrpel najhorší deň od roku 1997. Zmena ceny indexu Hang Seng v percentách za 1 deň. Zdroj: Bloomberg.

Pre obchodníkov s cennými papiermi v Hongkongu bol pondelok dňom, ktorý sa zapíše do histórie ako deň chaosu.

V ten deň, keď sa globálny trh zrútil, bol Hongkong zasiahnutý obzvlášť tvrdo. Index Hang Seng klesol o 13 %, čo je jeho najväčší pokles od roku 1997. Seansa sa skončila rekordným objemom obchodovania s akciami, ktorý bol opísaný ako „neporiadny predaj“.

Maržové výzvy a nútený predaj sa stali samozrejmosťou, čo poukazuje na to, ako rýchlo sa situácia zhoršila. Reakcia Číny na masívne clá zavedené americkým prezidentom Donaldom Trumpom prinútila investorov čeliť novej realite: očakávaný obchodný konflikt prerástol do plnohodnotnej konfrontácie.

„Pre mňa to bolo podobné udalostiam, ktoré som zažil v marci 2020 a septembri 2008, ako aj iným krízam, ktoré sa datujú od krachu v roku 1987,“ povedal Rajeev de Mello, globálny manažér makro portfólia v Gama Asset Management. “Dnešné pohyby trhu mi ich pripomenuli.”

Nechýbali prívlastky, ktorými by sa dali opísať nepokoje v ázijskom finančnom uzle. Najviac klesol index Hang Seng, ktorý sleduje najväčšie hongkonské spoločnosti. Index sledujúci čínske technologické akcie tiež klesol o rekordných 17 %. Ďalší ukazovateľ najväčších pevninských spoločností v meste sa ocitol v klesajúcom “medveďom” trhu.

Obrat akcií v Hongkongu dosiahol rekordnú výšku. Zdroj: Bloomberg.

“Bol to ťažký deň,” povedal Patrick Pan, čínsky akciový stratég zo spoločnosti Daiwa Capital Markets Hong Kong Ltd. “Zdá sa mi, že čínsky trh je v skutočnej búrke, pod tlakom vyberania ziskov po zhromaždení DeepSeek a rastúcich obáv z rozsiahlej colnej vojny “tit-for-tat.”

Dokonca aj skúsení obchodníci, ktorí sa pripravili na strašný výpredaj, boli zaskočení rozsahom strát. Keďže Trump odoláva tlaku na zrušenie ciel a rastúcim rizikám globálnej recesie, turbulencie na trhu sú v nedohľadne.

Dokonca aj skúsení obchodníci, ktorí sa pripravili na strašný výpredaj, boli zaskočení rozsahom strát. Keďže Trump odoláva tlaku na zrušenie ciel a rastúcim rizikám globálnej recesie, turbulencie na trhu sú v nedohľadne.

“Cez dlhý víkend som nespal dobre, keď som sledoval, ako americké akcie strácajú,” povedal Li Xuetong, 15-ročný veterán trhu v Shenzhen Enjoy Investment Management Co., s odkazom na piatok v Číne a Hong Kongu. V pondelok na opene očakával pokles maximálne o 5-6 %.

Lee teraz presadzuje pri niektorých svojich produktoch 20-percentnú hranicu straty straty. “Ešte jeden takýto deň a možno budeme musieť znížiť pozície,” povedal.

Nákup akcií suverénnym fondom tiež nedokázal podporiť trh, pretože investori sa sústredili výlučne na možnosť hospodárskej katastrofy.

Averzia voči riziku zasiahla všetky sektory, akcie všetkých 50 členov indexu Hang Seng China Enterprises Index klesli. Čínski emitenti dlhopisov patrili medzi najväčších porazených v Ázii, pričom spready niektorých ich dlhopisov investičného stupňa sa rozšírili o 40 bázických bodov, uviedli obchodníci.

Čína vyzvala k odolnosti uprostred rastúceho predajného tlaku, pričom štátne noviny vyzvali občanov, aby „premenili tlak na motiváciu“.

Investori teraz očakávajú ďalšie kroky v Pekingu s obnovenou pozornosťou na potenciál stimulov, ktoré by pomohli oživiť druhú najväčšiu svetovú ekonomiku.

Niektorí správcovia fondov s dlhou dobou platnosti sa obávajú, čo robiť ďalej, pretože už zvýšili úroveň hotovosti vo svojich portfóliách, aby splnili požiadavky.

“Minulý týždeň som zvýšil svoju hotovosť, ale existuje limit, o koľko ju môžem zvýšiť,” povedal Hsin-Yao Ng, manažér fondu v Aberdeen Investments. “Zvyčajne sa odo mňa vyžaduje, aby som bol investovaný.”

Pripravené na základe materiálov Bloomberg.