Čo týždeň dal: tentoraz diriguje Bank of England

NEW YORK / LONDÝN – Najznámejší akciový index S&P 500 bol  v rozp páme od 3600 bodov do 3700 bodov. Počas týždňa sme sa však dostali pod úrovne z júnového dna.

Začalo to pondelkom, už v pred obchodnej fáze, trhy rástli a v prvej hodine obchodovania sme určili vrchol tohto týždňového rozpätia. Po prvých hodinách obchodovania však nakoniec indexy klesli a pondelok sme ukončili v červených číslach. Index S&P 500 ukončil pondelkovú seansu na najnižšej úrovni od decembra 2020 a Bloomberg Commodity Spot Index, čo je kľúčový ukazovateľ cien komodít, klesol na najnižšiu úroveň za posledných osem mesiacov, keďže sa zväčšili obavy z globálnej recesie. Pozornosť malo aj Spojené Kráľovstvo. Pondelkový prepad na britských dlhopisoch spôsobil, že 10-ročné výnosy prvýkrát od roku 2010 prekročili hranicu 4 %. Hlavným dôvodom bola správa o tom, že  sa v krajine budú znižovať dane, čo je v rozpore s tým čo robí centrálna banka a môže to viesť k vyššej inflácií. Christine Lagardeová v pondelok uviedla, že Európska centrálna banka zváži možnosť zmenšovania svojej súvahy až po ukončení “normalizácie” úrokových sadzieb. Zvyšovanie sadzieb je zatiaľ najvhodnejším a najúčinnejším nástrojom na boj proti inflácii v eurozóne.

V utorok sme na indexe S&P 500 najprv išli otestovať hranicu 3700 bodov, čo bola tohto týždňová najvyššia úroveň, ale po tom čo James Bullard svojimi komentármi vystrašil trhy, index začal klesať a nakoniec sme ukončili obchodný deň s miernou stratou. Pre index to znamenalo už šiesty pokles v rade, čo je najdlhšia séria od februára 2020. Na britských trhoch pretrvával nepokoj a volatilita. Výnos 30-ročných britských štátnych dlhopisov prvýkrát za dve desaťročia prekročil 5 % a libra sa držala blízko úrovne 1,07 USD. Okrem toho medzinárodný menový fond v utorok vyzval vládu Spojeného kráľovstva, aby prehodnotila rozsiahle zníženie daní oznámené minulý týždeň. MMF uviedol, že fiškálne stimuly sú vzhľadom na inflačné tlaky v britskej ekonomike nevhodné a balíček ohrozí politiku Bank of England. Trh veľmi rýchlo pochopil, čo takýto stimulačný plán môže priniesť reštriktívnejšiu politiku a v jednu chvíľu obchodníci predpovedali, že kľúčová sadzba centrálnej banky dosiahne v roku 2023 úroveň 6,25 %.

Index S&P 500 v stredu prekvapil obchodníkov a nečakane výrazne rástol. Okrem najznámejšieho indexu rástol vďaka centrálnej banke Spojeného Kráľovstva celý finančný trh. Trhy upokojila správa že Bank of England uskutoční intervenciu. Index S&P 500 prerušil šesťdňovú sériu strát a vzrástol najviac od začiatku minulého mesiaca.

Bank of England upokojila trhy keď vyhlásila, že nakúpi dlhodobé vládne dlhopisy v akomkoľvek množstve, ktoré bude potrebné na ukončenie chaosu spôsobeného znížením daní. V stredu sme sa dozvedeli aj dôležitú sprvu zo spoločnosti Apple Inc. Podľa najnovších správ spoločnosť ustúpili od snahy zvýšiť výrobu produktov radu iPhone 14 až o 6 miliónov kusov. Namiesto toho sa zameria na výrobu 90 miliónov telefónov, čo je približne rovnaká úroveň ako v predchádzajúcom roku a v súlade s pôvodnou prognózou.

Vo štvrtok sme všetky zisky zo stredy vymazali. Index S&P 500 klesal o viac ako 2 % a Nasdaq 100 klesal skoro o 3 %. Zaujímavosťou tohto týždňa ale však stále ostáva, že ak sa trhy obchodovali pod júnovými minimami nikdy sme dennú sviečku neuzavreli pod touto hladinou a vždy sme obchodné dni ukončili nad. Z technického hľadiska je takáto situácia pre trhy veľmi pozitívna a trh sa môže od týchto miním odraziť. Indexy vo štvrtok ťahala nadol spoločnosť Apple Inc, ktorá klesala až o 6,1 % po znížení ratingu analytikov z Bank of America, ktorí varovali pred slabším spotrebiteľským dopytom. Lepšie ako očakávané údaje o jadrovom PCE indexe a osobnej spotrebe za 2. štvrťrok vo štvrtok tiež otvorili Fedu cestu k tomu, aby zostal viac agresívny. V tomto trhu platí že dobré správy sú pre trh zlými a zlé sú naopak dobré. Počet žiadostí o podporu v nezamestnanosti v USA klesol na najnižšiu úroveň od apríla čo svedčí o tom že trh práce je aj napriek reštriktívnej politike stále silný.

Počas piatku sa akcie v pred obchodnej fáze obchodovali v červených číslach. Ale počas dňa na trhoch krátkodobo prevládla pozitívna nálada, ktorá však netrvala dlho a obchodný deň sme ukončili v strate. Stále rastú obavy z globálnej recesie, keďže hrozba vyšších sadzieb oslabuje rast. Prípad Spojeného kráľovstva ukazuje, ako môžu rozpory medzi politikou vlády a centrálnej banky v oblasti boja proti inflácii prerásť do krízy. Nádeje, že britská vláda podľahne tlaku, aby ustúpila od znižovania daní sú však nízke. Situácia sa zhoršuje aj v eurozóne. Spotrebiteľské ceny sa podľa piatkových údajov Eurostatu v septembri zvýšili v eurozóne o 10 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom. To je viac ako bol predpoklad trhu a  ekonómov. Inflácia sa opäť zvýšila hlavne o energie a potraviny. Najnovšie prognózy OECD zvýšili výšku inflácie v eurozóne na budúci rok o 1,6 percentuálneho bodu na 6,2 %, čím citeľne prekročili výhľad samotnej ECB. O niekoľko hodín neskôr prezidentka ECB Christine Lagardeová zopakovala, že aj jej úradníci vidia nebezpečenstvo vyššej inflácie.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku, medziročná inflácia v eurozóne, ktorá v septembri vzrástla na 10 % z 9,1 % v auguste. Prvýkrát v histórii dosiahla dvojcifernú hodnotu. Indikátor spotrebiteľskej klímy GfK v Nemecku klesol v októbri 2022 na -42,5 bodu z hodnoty -36,8 bodu v predchádzajúcom mesiaci, čím dosiahol nové rekordné minimum štvrtý mesiac po sebe. Maďarská centrálna banka zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu z 11,75 % na 13 %. Trh očakával nárast na 12,75 %. Index PMI výrobného sektora v Číne sa v septembri 2022 zvýšil na 50,1 bodu zo 49,4 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Išlo o prvé zvýšenie aktivity za posledné tri mesiace.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -2,89 %

DOW JONES:     -2,92 %

NASDAQ:             -2,69 %

DAX:                      -1,38 %

Euro Stoxx 50:    -0,91 %

NIKKEI:                -4,48 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:              -24,75 %

DOW JONES:     -20,95 %

NASDAQ:            -32,40 %

DAX:                     -23,74 %

Euro Stoxx 50:  -22,80 %

NIKKEI:                -9,91 %

 

Patrik Bartoš, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.