Čo týždeň dal: Powell naznačil zvyšovanie sadzieb

LONDÝN / NEW YORK Britská centrálna banka navýšila úrokové sadzby o viac než sa predpokladalo a predseda FEDu Jerome Powell vystúpil pred Kongresom. Americké akcie zaznamenali najhorší týždeň od marca.

V pondelok futures na index S&P 500 vzrástli v pondelok o približne 1,1 % po najhoršom týždni od začiatku pandémie. Futures kontrakty na Nasdaq 100 vzrástli rovnako o 1,1 %. Poklesli aj futures na americké štátne dlhopisy, pričom v dôsledku amerického sviatku Juneteenth sa neobchodovalo s hotovosťou. V Európe banky, cestovné a rekreačné spoločnosti a energetické spoločnosti viedli k rastu indexu Stoxx Europe 600. Európske dlhopisy boli väčšinou nižšie po tom, ako tvorca politiky ECB Martins Kazaks povedal, že centrálna banka je pripravená bojovať proti neopodstatneným pohybom na finančných trhoch, ale musí byť pripravená aj na turbulencie pri odchode zo záporných úrokových sadzieb. Komodity odrážali obavy týkajúce sa globálneho rastu. Ropa si udržala piatkový prepad o takmer 7 %, železná ruda vymazala všetky tohtoročné zisky a meď rozšírila straty na ôsmy obchodný deň za sebou po tom, ako základné kovy zaznamenali najhoršie týždenné straty za posledný rok. Bitcoin sa po prepade pod hranicu 18 000 USD cez víkend dostal znova nad 20 000 USD za kus. Index ázijských akcií MSCI klesol už ôsmy deň v rade, čo je najdlhšie obdobie poklesov od februára 2020.


V utorok zaznamenal index S&P 500 prvú dvojdňovú stratu za posledné štyri týždne. Nasdaq 100 ukončil obchodný deň bez väčších zmien, keďže akcie spoločnosti Tesla podporili tento technologický index pred hlbšími stratami. Spoločnosť FedEx sa počas obchodovania prepadla o 5 % po tom, čo výhľad na rok 2024 nedosiahol najvyššie odhady analytikov v dôsledku oslabeného dopytu. Americké štátne dlhopisy poklesli vďaka neočakávanému prudkému rastu počtu rozostavaných stavieb na bývanie v máji, ktorý bol najvyšší od roku 2016. Výnosnosť amerických dlhopisov s 10-ročnou splatnosťou poklesla o 4 bázické body a tých s 2-ročnou splatnosťou na 4,68 %. Americký dolár sa posilnil, zatiaľ čo v rámci svetových mien sa švédska koruna prepadla na rekordné minimum voči euru, keďže obchodníci očakávajú, že Riksbank v najbližších mesiacoch spomalí navyšovanie úrokových sadzieb. Zlato a ropa sa prepadli po sklamaní zo stimulačných opatrení Číny. Klesli aj čínske akcie kótované na burze v USA, pričom spoločnosť Alibaba klesla o približne 4,2 % po prekvapujúcej výmene svojho výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva.
Americké akcie v stredu klesli po opätovnom varovaní predsedu Federálneho rezervného systému Jeroma Powella, že na boj proti inflácii budú potrebné vyššie sadzby, čím Powell zmaril nádeje tých, ktorí si mysleli, že uťahovanie menovej politiky je u konca. Nasdaq 100 sa za posledné tri obchodné dni prepadol o viac ako 2 %. Umelá inteligencia a výrobcovia čipov sa prepadli, pričom spoločnosti Intel a Avanced Micro Devices v stredu klesli o približne 6 %. Technologický benchmark a index S&P 500 si pripísali trojdňové série strát, najdlhšie od začiatku mája. Výnosy dvojročných štátnych dlhopisov, ktoré sa považujú za najcitlivejšie na úrokové sadzby, vzrástli na 4,7 %. Ukazovateľ strachu na trhu, index volatility Cboe alebo VIX, bol až nezvyčajne pokojný a klesol na najnižšiu úroveň od januára 2020. Ropa sa vyšplhala nad 72 USD za barel a Bitcoin prvýkrát od apríla prekročil hranicu 30 000 USD v súvislosti so špekuláciami o prekvapujúcej žiadosti spoločnosti BlackRock o založenie amerického spotového fondu obchodovaného s Bitcoinom.


Výnosy dlhopisov vzrástli vo štvrtok po tom, ako hlavné centrálne banky varovali pred možnosťou ďalšieho navyšovania úrokových sadzieb, pričom ich predstavitelia naznačili, že ešte nie sú pripravení vyhlásiť víťazstvo nad infláciou. Dvojročné výnosy štátnych pokladničných poukážok dosiahli najvyššiu úroveň od marca, keď Jerome Powell uviedol, že USA možno budú potrebovať ešte jedno alebo dve zvýšenia sadzieb v roku 2023, zatiaľ čo Bank of England varovala, že po zvýšení o 50 bázických bodov bude možno musieť sadzby opäť zvýšiť. Nórska koruna viedla zisky medzi rozvinutými menami, keďže predstavitelia krajiny prisľúbili agresívnejšie sprísňovanie menovej politiky. Index S&P 500 po trojdňovom poklese uzavrel obchodný deň s miernym ziskom. Opätovný rast Blue chip spoločností ako Amazon, Apple a Microsoft podporil oživenie, pričom Nasdaq 100 vzrástol o viac ako 1 %. Keďže akcie získali na sile, ukazovateľ volatility VIX, klesol pod hodnotu 13 na najnižšiu úroveň od januára 2020.
Americké akcie zaznamenali v piatok najhorší týždeň od marca keďže vzrástli obavy, že centrálne banky budú musieť zvýšiť úrokové sadzby vyššie, aby obmedzili infláciu. Dlhopisy rástli vďaka stávkam, že nadmerné sprísnenie prinesie prudký hospodársky pokles. Index S&P 500 ukončil skrátený prázdninový týždeň o 1,4 %. nižšie, zatiaľ čo benchmark Nasdaq 100 klesol o 1,3 %. Akciové trhy v druhom štvrťroku – poháňané šialenstvom akcií zameraných na rast umelej inteligencie – sa oslabovali pod hrozbou ďalšieho zvyšovania sadzieb a obavami, že ekonomický vplyv agresívnej politiky centrálnych bánk sa ešte neprejavil. Manažéri portfólií to budú mať veľmi ťažké, aby porazili index S&P tento rok. Obavy z ekonomického výhľadu sa v týždenných tokových údajoch prejavili rotáciou do dlhopisov a z akcií. Investori v týždni do stredy stiahli z globálnych akciových fondov 5 mld. dolárov a pridali 5,4 mld. dolárov do dlhopisov. Americký dolár a futures na zlato stúpli. Bitcoin rástol na čele kryptomien, keď vyskočil na najvyššiu úroveň za posledný rok.


Z najdôležitejších makroekonomických správ za minulý týždeň treba spomenúť inflačné dáta vo Veľkej Británii, ktoré nepotešili tvorcov menovej politiky. Vyššia inflácia než sa predpokladalo prinútila britskú centrálnu banku na štvrtkovom stretnutí navýšiť sadzby o 50 bázických bodov, viac než analytici predpokladali. Ďalšou nie menej dôležitou správou bolo stredajšie vystúpenie predsedu FEDu Jerome Powella pred Výborom pre finančné služby Snemovne reprezentantov v rámci svojej polročnej správy pre obe komory Kongresu. Deň na to vystúpil pred bankovým výborom Senátu. Najdôležitejším bodom jeho reči bolo nepriame naznačenie, že centrálna banka bude musieť pravdepodobne ešte navýšiť úrokové sadzby predtým než deklaruje víťazstvo nad infláciou. Po príhovore Powella vidia finančné trhy až 72 % šancu, že FED navýši úrokové sadzby na júlovom stretnutí o 25 bázických bodov. Index S&P Global US Manufacturing PMI klesol v júni 2023 na 46,3 bodu. Index PMI výrobného sektora Eurozóny HCOB v júni 2023 klesol oproti predchádzajúcemu mesiacu o 1,2 bodu na 43,6 bodu, čím zaostal za trhovými očakávaniami na úrovni 44,8 bodu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: – 0,92 %
DOW JONES: – 0,96 %
NASDAQ: – 1,19 %
DAX: – 1,75 %
Euro Stoxx 50: -1,65 %
NIKKEI: -1,82 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: + 13,25 %
DOW JONES: + 1,75 %
NASDAQ: + 36,12 %
DAX: + 13,69 %
Euro Stoxx 50: + 12,60 %
NIKKEI: + 25,63 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.