Čo týždeň dal: Powell je staronový šef Fed
NEW YORK – Prezident Joe Biden vybral Jeroma Powella na druhé štvorročné funkčné obdobie za predsedu Federálneho rezervného systému USA.
Do funkcie podpredsedu vybral guvernéra Laela Brainarda, pričom udržiava konzistentnosť v centrálnej banke, ktorá zápasí s najrýchlejšou infláciou za tri desaťročia spolu s pretrvávajúcimi účinkami koronavírusu. Trh jednoznačne berie do úvahy pravdepodobnosť, že Fed zvýši rýchlosť taperingu a posunie načasovanie prvého zvýšenia sadzieb teraz, keď bol Powell znovu nominovaný. 68-ročný Powell sa teší podpore oboch strán vrátane ministerky financií Janet Yellenovej a ďalších demokratov, hoci progresívni demokrati, ako napríklad senátorka za Massachusetts Elizabeth Warrenová, lobovali u Bidena, aby vybral niekoho, kto je s nimi viac kompatibilný, pokiaľ ide o dohľad nad bankami a boj proti klimatickým zmenám. Powellova renominácia znamená politickú kontinuitu, pretože v nasledujúcich štyroch rokoch sa bude snažiť priviesť Fed a trhy k normalizácii. Voľba Powella tiež pravdepodobne získa súhlas investorov tým, že zabezpečí nadväznosť v politike centrálnej banky, keď začne sťahovať ultraľahkú menovú politiku uprostred pretrvávajúcej inflácie.
USA uvoľní 50 miliónov barelov ropy zo svojich strategických zásob a dohodla sa aj s ostatnými krajinami ako je Čína, Japonsko, India, Južná Kórea a Spojené kráľovstvo. Týmto štýlom sa najväčší spotrebitelia ropy na svete pokúsia skrotiť ceny ropy, čo by mohlo vyvolať odpor zo strany OPEC+ . Rozhodnutie o kolektívnom vyprázdnení zásob ropy po tom, čo krajiny OPEC+ odmietli výzvy na výrazné zvýšenie produkcie, znamená diplomatické víťazstvo pre USA a výzvu pre Saudskú Arábiu, Rusko a ďalší producentov OPEC+ na trhu. Predstavitelia OPEC+ varovali, že pravdepodobne zareagujú zrušením plánov na zvýšenie vlastnej ťažby, čím znemožnia pridávanie zásob ropy na trh. Patová situácia vyvoláva boj o kontrolu nad globálnym energetickým trhom. V stávke je cena najdôležitejšej komodity na svete, keďže politici a centrálni bankári zápasia s najsilnejším inflačným nárastom za viac ako desať rokov.
Podľa člena Výkonnej rady Fabia Panettu Európska centrálna banka nesmie sprísniť menovú politiku príliš skoro v reakcii na prudký nárast inflácie spôsobený čisto dočasnými faktormi. Predčasné stiahnutie stimulov by podľa neho mohlo poškodiť hospodárstvo eurozóny a obmedziť domáci dopyt. Ak sa ukáže, že súčasná vysoká miera inflácie je trvalejšia, mohlo by to v skutočnosti viesť k situácii, keď bude potrebné ďalej uvoľňovať menovú politiku. Panetta zdôraznil, že 80 % súčasnej celkovej inflácie odráža šoky vytvorené v zahraničí najmä preto, že eurozóna je čistým dovozcom energií a komodít. Povedal, že región zaostáva za globálnym oživením dopytu a najmä spotreba služieb je pod predkrízovou úrovňou.
Americké akcie klesli, keď sa výpredaj po Dni vďakyvzdania rozšíril na globálne trhy v rámci obáv, že nový variant koronavírusu identifikovaný v Južnej Afrike by mohol vyvolať nové nákazy a potopiť krehké oživenie ekonomiky. Nová hrozba sa pridáva k existujúcim obavám, s ktorými už investori zápasia v podobe zvýšenej inflácie, menového sprísnenia a spomalenia rastu. Nový variant Covid by mohol zasiahnuť ekonomické oživenie, no tentoraz nebudú mať centrálne banky dostatočnú rezervu, aby mohli konať. Nemôžu bojovať s infláciou a zároveň podporiť rast. Výpredaj prichádza po tom, čo globálne trhy počas niekoľkých mesiacov rástli na nové maximá. Investori v roku 2021 naliali takmer 900 miliárd USD do akciových fondov obchodovaných na burze.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku ponechanie Čínskej ľudovej banky svoje referenčné úrokové sadzby pre pôžičky podnikom a domácnostiam stabilné už 19. mesiac, keďže tvorcovia politiky sa snažia obmedziť riskovanie v sektore nehnuteľností. Základná sadzba jednoročného úveru zostala nezmenená na úrovni 3,85%, zatiaľ čo päťročná zostala na úrovni 4,65%. IHS Markit US Manufacturing PMI v novembri 2021 vzrástol na 59,1 bodu z 10-mesačného minima 58,4 bodu v októbri, čím prekonal prognózy trhu, ktoré počítali s 59 bodmi. Produkcia sa zrýchlila, keďže prílev nových objednávok rástol rýchlejším tempom. Výrobu však naďalej brzdili meškania surovín a nedostatok pracovnej sily, pričom výkonnosť dodávateľov sa opäť výrazne zhoršila. Taktiež nákladové zaťaženie vzrástlo rekordným tempom a firmy zvýšili svoje predajné ceny druhým najvyšším tempom za viac ako 14 a pol roka. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v novembri 2021 piaty mesiac po sebe na 96,5 bodu, čo je najnižšia úroveň od apríla a mierne pod očakávaniami trhu, ktoré počítali s 96,6 bodmi. Obchodná morálka v najväčšej európskej ekonomike sa naďalej zhoršovala v dôsledku obáv z existujúcich prekážok dodávok vo výrobe, prudkého nárastu infekcií koronavírusmi a plánov na zvýšenie cien v nasledujúcich mesiacoch.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -2,34 %
DOW JONES: -2,71 %
NASDAQ: -3,14 %
DAX: -5,59 %
Euro Stoxx 50: -6,13 %
NIKKEI: -2,86 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: +22,33 %
DOW JONES: +14,03 %
NASDAQ: +20,20 %
DAX: +11,21 %
Euro Stoxx 50: +15,11 %
NIKKEI: +4,76 %
Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.