Čo týždeň dal: Poháňajú stimuly ekonomiku v USA?

NEW YORK – Demokratická vláda USA vo štvrtok odhlasovala návrh zákona o pozemnej doprave a vodnej infraštruktúre v celkovej hodnote 715 miliárd dolárov, ktorý by mal vstúpiť do platnosti v septembri.

K pôvodnému návrhu prezidenta Joe Bidena v hodnote 2,3 bilióna sa schválili ďalšie výdavky, ktoré budú smerovať na cesty, mosty, železničnú dopravu, pitnú a odpadovú vodu, ďalej na vytvorenie nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá, ktoré majú napomáhať k uhlíkovej neutralite. Zo štvrtkového  návrhu  budú práve 4 miliardy vyčlenené na infraštruktúru nabíjacích staníc a 117 miliárd dolárov určených na infraštruktúru pitnej vody.

V Eurozóne vzrástol ekonomický sentiment na 21-ročné maximum ako dôsledok opätovného otvorenia ekonomiky, ktorý bol zapríčinený očkovaním proti vírusu COVID-19. Pozitívna atmosféra panuje vo všetkých odvetviach hospodárstva primárne v maloobchode a službách. Mesačný prieskum 19 krajín ktoré používajú menu euro, ukázal rast optimizmu v júni na úroveň 117,9 bodu oproti májovým hodnotám, ktoré boli na úrovni 114,5 bodu. V Nemecku sa dostal ekonomický sentiment na historické maximum a tento rastúci trend bol v šiestich najväčších krajinách Európy okrem Španielska kde sme zaznamenali mierny pokles. Očakávané predajné ceny výrobného priemyslu vzrástli vďaka prevládajúcemu ekonomickému sentimentu a dostali sa na úroveň 36 bodov, čo predstavuje najvyššiu hodnotu od roku 1985.

OECD uviedla, že minimálna globálna daňová sadzba pre nadnárodné spoločnosti bude na úrovni 15%, čo môže zvýšiť daňové príjmy až o 150 miliárd dolárov ročne. Dohodu podporilo na rokovaniach 130 krajín, ktorých podiel na svetovom HDP predstavuje 90%. Daňová sadzba bude mať minimálnu hodnotu 15%  to však neznamená, že nemôže byť vyššia. Každá krajina si určí výšku daňovej sadzby jednotlivo ale menšie ekonomiky, ktoré prilákali nadnárodné spoločnosti získajú väčší príjem vďaka minimálnej sadzbe 15%.. Technické podrobnosti by sa mali dohodnúť do októbra a následná implementácia týchto pravidiel by mala nastať do roku 2023. Deväť krajín nepodpísalo dohodu o globálnom zdanení. Medzi tieto krajiny patrí Írsko, Estónsko, Maďarsko, Peru, Barbados, Svätý Vincent a Grenadíny, Srí Lanka, Nigéria a Keňa.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera nezamestnanosti v USA, ktorá vzrástla na úroveň 5,9% . Dopyt po pracovnej sile zo strany zamestnávateľov  je na vysokej úrovni, pretože spoločnosti chcú udržiavať tempo s ekonomickým rastom, ktorý je zapríčinený zrušením obmedzení pre obchodnú a sociálnu činnosť, vďaka hromadnému očkovaniu a fiškálnym stimulom Federálneho rezervného systému. Aj keď je nezamestnanosť na úrovni 5,9% a počet pracujúcich je výrazne pod úrovňou, ktorá bola pred pandémiou, tak ponuka pracovnej sily zostáva obmedzená. Znížená ponuka práce môže byť zapríčinená obavami z covidu-19, starostlivosťou o deti a štedrým dávkam v nezamestnanosti. Tento trend by sa pravdepodobne mohol zmierniť v budúcich mesiacoch vďaka očakávanému rastu výšky miezd. Americká výroba v júni naďalej rástla, ale v nižšom tempe ako v máji. Miera cien platených za materiály vzrástla na takmer 42-ročné maximum. Ukazovateľ aktivity továrenskej výroby V USA sa podľa údajov vydaných vo štvrtok Inštitútom pre riadenie dodávok znížil na 60,6 bodu. Hodnoty ktoré sú nad 50 naznačujú expanziu. Index ISM cien platených za suroviny vzrástol na 92,1, čo je úroveň, ktorá nenastala od iránskej revolúcie v roku 1979 a ropnej krízy. Problémy s logistikou, vysoké ceny komodít a nedostatok  dodávok  tlačia na výrobcov. Nedostatok polovodičov primárne narušil automobilový priemysel, kde bola  obmedzená výroba z dôvodu nedostatku materiálu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,67 %

DOW JONES: +1,02 %

NASDAQ: +1,94 %

DAX: -0,32 %

Euro Stoxx 50: -1,47 %

NIKKEI: -1,22 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +15,88 %

DOW JONES: +13,66 %

NASDAQ: +13,59 %

DAX: +10,80 %

Euro Stoxx 50: +11,66 %

NIKKEI: -2,47 %

Capital Markets, o. c. p.

www.capitalmarkets.com

 

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.