Čo týždeň dal: návrat býčieho trhu na burzách

NEW YORK – Akcie uzavreli mierne vyššie v týždni relatívne utlmeného obchodovania pred zasadnutím Federálneho rezervného systému a oznámením sadzieb.

Pozoruhodný nárast zaznamenal index S&P 500, ktorý sa posunul do teritória býčieho trhu.

V pondelok zaznamenali americké indexy pokles po tom, čo technologický a energetický sektor zmazali zisky zo začiatku obchodného dňa. Práve tieto dva sektory vytiahli index S&P 500, ktorý sa od svojich októbrových miním nachádza o 20 % vyššie od predošlého dna. Technologické akcie na čele so spoločnosťou Apple, ktorá stratila 2 %, ťahali v pondelok S&P 500 nižšie. V strate sa nachádzali aj ropní giganti ako Chevron alebo Exxon Mobil, ktorí v minulých dňoch ťažili z rastúcej ceny ropy, ktorá vzrástla po správe, že Saudská Arábia zníži produkciu tejto komodity.

Výnosy štátnych dlhopisov medzitým klesli, keďže americký sektor služieb v máji takmer stagnoval. Rovnako na tom bol aj index PMI spoločnosti ISM, ktorý sa dostal na najnižšiu hodnotu v tomto roku, čo poukazuje na oslabovanie americkej ekonomiky. Bitcoin sa prepadol po tom, čo spoločnosť Binance Holdings a jej zástupcovia boli obvinení z porušenia zákona o cenných papieroch.

Okrem toho americké regulačné orgány zrušili mimoriadne povolenie pre vakcínu Covid-19 spoločnosti Johnson & Johnson, keďže spoločnosť požiadala o jej stiahnutie. Európske akcie sa rovnako ako tie americké prepadli a ázijské akciové indexy boli poväčšine vyššie. Najväčšiu pozornosť si získal hlavný japonský index Nikkei 225, ktorý v pondelok vzrástol o 2,2 % a dostal sa tak na najvyššiu úroveň od roku 1990.

 

O niečo lepšie sa darilo americkým akciovým indexom v utorok. Index S&P 500 vzrástol mierne a to o 0,2 % a to aj napriek opätovnému poklesu spoločnosti Apple, ktorá má najväčšiu váhu v indexe. Omnoho lepšie sa takisto darilo indexu regionálnych bánk KBW, ktorý získal 5,4 % a Russell 2000 si pripísal 2,7 %. Po druhýkrát za posledné tri dni prekonal index Russell 2000 výkonnosť technologického Nasdaqu o minimálne 2,5 percentuálneho bodu, čo sa stalo po prvýkrát od novembra 2020. Investorov nepotešila v utorok správa z dielne Svetovej banky, v ktorej banka poukazuje na neistú situáciu v svetovej ekonomike vyvolanú prudkým rastom úrokových sadzieb, čo zasiahlo ekonomickú aktivitu predovšetkým v nízkopríjmových krajinách. V komoditnom sektore sa prepadla ropa, čo poslalo akcie energetických spoločností vrátane Chevron nižšie. Naopak cena pšenice vzrástla po tom, čo Ukrajina uviedla, že ruská armáda zničila obrovskú priehradu na juhu krajiny. Na starom kontinente Euro oslabilo a nemecké dlhopisy vzrástli po tom, ako Európska centrálna banka uviedla, že inflačné očakávania v eurozóne sa v apríli výrazne znížili. Austrálska centrálna banka nečakane navýšila úrokové sadzby na 4,1 %, čo vyvolalo prudký rast austrálskeho dolára. Turecká líra zase klesla už jedenásty deň po sebe, čím sa priblížila k najdlhšej sérii strát za viac ako rok.

Pokles amerického technologického sektora stiahol americké akciové indexy nižšie počas stredajšieho obchodného dňa, zatiaľ čo americké štátne dlhopisy poklesli po prekvapivom zvýšení sadzieb kanadskou centrálnou bankou. Tento nárast úrokových sadzieb zvýšil šance, že aj americká centrálna banka učiní rovnako na budúco týždňovom zasadaní, čo nepotešilo investorov. Technologický Nasdaq klesol o 1,8 %, pričom spoločnosti ako Alphabet a Microsoft zaznamenali pokles o minimálne 3 %.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ide o prvý pokles tohto indexu za posledných päť obchodných dní. Index Russell 2000 rástol druhý deň po sebe a vzrástol o 1,8 %. Výnosy dvojročných amerických dlhopisov citlivých na zmenu úrokových sadzieb vzrástli na 4,56 %, keďže rastú predpoklady, že by FED mohol na najbližšom zasadaní navýšiť úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Turecká líra sa prepadla o ďalších 7 % a dostala sa tak na rekordné minimum voči doláru. Bitcoin klesol v dôsledku rozsiahleho zásahu amerických regulačných orgánov, ropa vzrástla a ťahala tak akcie energetických spoločností vyššie a zlato sa prepadlo. Ropa Brent poklesla o 2,1 % na 71 USD za barel.

Index S&P 500 vzrástol za štvrtok o 0,6 % a technologický Nasdaq si pripísal 1,3 %, pričom najväčšie zisky patrili spoločnostiam Nvidia a AMD, ktoré ťažšia z ošiaľu okolo rozvoja umelej inteligencie. Rast amerických akcií bol z veľkej časti spôsobený vyhlásením dát z pracovného trhu. Počet žiadostí o dávky v nezamestnanosti totiž vzrástol na najvyššiu hodnotu od októbra 2021, čo poukazuje na ochladzujúci sa pracovný trh.

Darilo sa aj ázijským akciovým indexom. Najväčší nárast zaznamenali japonské akcie, ktoré prerušili dva dni trvajúci pokles, zatiaľ čo akcie v Austrálii vzrástli po prvýkrát za posledné štyri dni. Juhokórejské akcie sa zase vyšplhali na najvyššiu úroveň za posledný rok. Malý rast indexu Hang Seng posunul hongkongský index na najvyššiu úroveň za viac ako dva týždne, zatiaľ čo akcie pevninskej Číny sa obchodovali iba s minimálnou volatilitou. Japonský jen tiež oslabil po tom, čo údaje naznačili, že japonská ekonomika rástla v prvom štvrťroku rýchlejšie než sa predpokladalo.

Počas piatkového obchodného dňa referenčný index pridal 0,1 %, keďže akcie technologických a veľkých spoločností zaznamenali ďalšie zisky, pričom Tesla Inc. vzrástla o 4,1 % po tom, čo General Motors Co. oznámila, že sa pripojí k nabíjacej sieti spoločnosti. Spoločnosť Netflix Inc. vzrástla o 2,6 % na základe správy, že jej pribudli predplatitelia v USA po tom, ako obmedzila zdieľanie hesiel. A spoločnosť Adobe Inc. si pripísala ďalšie 3,4 % uprostred šialenstva v oblasti akcií spojených s umelou inteligenciou. Index S&P 500 prekonal 20 % nárast od októbrového minima, čo je bežný ukazovateľ býčieho trhu, v dôsledku rastu akcií technologických spoločností. Analytici však varovali, že rast by sa mohol zastaviť pred budúcotýždňovými rozhodnutiami Fedu a Európskej centrálnej banky o úrokových sadzbách. Neočakávané zvýšenia úrokových sadzieb dvoch centrálnych bánk tento týždeň vyvolali špekulácie, že tvorcovia politík možno budú musieť udržať sadzby vyššie dlhšie. Údaje z USA, ktoré poukazujú na ochladzovanie trhu práce, medzitým podporili konsenzuálny názor, že Fed pravdepodobne pozastaví svoju činnosť.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku, že miera  nezamestnanosti   v Kanade v máji 2023 mierne vzrástla na 5,2 % po tom, ako v predchádzajúcich piatich mesiacoch zostala na úrovni 5 %, čo je nad trhovým odhadom 5,1 %. Ročná miera inflácie v Číne sa v máji 2023 zvýšila na 0,2 % z aprílového 26-mesačného minima 0,1 %, ale pod trhovým odhadom 0,3 %. Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 3. júna 2023 zvýšil na 261 tisíc, čo je najvyššia hodnota od októbra 2021 a prevyšuje trhové prognózy na úrovni 235 tisíc. Hospodárstvo eurozóny sa v prvých troch mesiacoch roka 2023 nečakane znížilo o 0,1 % v porovnaní s prvými odhadmi mierneho rastu 0,1 %. Priemyselná výroba v Nemecku v apríli 2023 medzimesačne vzrástla o 0,3 %, čím sa zotavila z poklesu o 2,1 % v marci. Austrálska národná banka v júni neočakávane zvýšila úrokovú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,1 % po tom, ako v máji zvýšila sadzby o rovnakú hodnotu. Maloobchodné tržby v eurozóne v apríli 2023 opäť klesli o 2,6 % po marcovom poklese o 3,3 % a v porovnaní s trhovými očakávaniami o 3,0 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 0,59 %

DOW JONES:             + 0,94 %

NASDAQ:                   – 0,19 %

DAX:                           – 0,09 %

Euro Stoxx 50:          – 0,08 %

NIKKEI:                       + 0,15 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 12,41 %

DOW JONES:             + 2,23 %

NASDAQ:                   + 33,75 %

DAX:                           + 12,47 %

Euro Stoxx 50:          + 10,50 %

NIKKEI:                       + 25,46 %

David Matulay, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.