USA: nálada v stavebníctve klesá rok, rezivo tiež

Ceny reziva v USA predĺžili šesťdňovú sériu poklesu po tom, čo nálada v stavebníctve klesala dvanásty mesiac po sebe.

Futures na rezivo klesli o 3 % na 370,25 USD za tisíc stôp dosky, čo je nové minimum pre rok 2022 a najnižšia úroveň od júna 2020.

Kľúčová stavebná komodita v súčasnosti stráca 68 % od začiatku roka; je o 79 % pod svojou historicky najvyššou hodnotou v máji 2021, keď silný dopyt po domoch zhoršili problémy s dodávateľským reťazcom.

Slabosť na trhu s drevom je do značnej miery spôsobená spomalením ekonomického rastu v tomto roku, čo je vidieť vo všetkých aspektoch trhu s bývaním, keďže vysoké úrokové sadzby hypoték prispeli k spomaleniu predaja, utlmeniu cien nehnuteľností a vážnemu narušeniu dôvery developerov.

Index trhu s bývaním National Home Builders/Wells Fargo v decembri klesol o dva body na 31, čo je najnižšia úroveň od roku 2012, krátko pred začiatkom pandémie COVID-19 v roku 2020.

Na boj s poklesom využíva podľa prieskumu 62 % staviteľov domov stimuly na zvýšenie predaja. Ale súdiac podľa údajov o predaji, spotrebitelia stále váhajú, či stlačiť spúšť pri kúpe domu.

Stredná sadzba na 30-ročných hypotékach je v súčasnosti podľa Freddieho Maca 6,3 %, čo je menej ako nedávne maximum 7,08 %, ale stále je to zhruba dvojnásobok úrovne zaznamenanej na začiatku roka.

Rastúce sadzby hypoték znížili cenovú dostupnosť pre kupujúcich nových domov, čo viedlo k výraznému spomaleniu predaja existujúcich domov. To je dôvod, prečo akékoľvek zastavenie prudkého rastu úrokových sadzieb v tomto roku môže mať silný vplyv na budovanie dôvery v americký trh s bývaním.

Predaj existujúcich domov v októbri medzimesačne klesol o 6 %, čo predstavuje deviaty mesačný pokles v rade, pričom predaje medziročne klesli o 28 %. A podľa amerického indexu cien nehnuteľností Case-Shiller National House Price Index sa rast cien nehnuteľností v roku 2022 spomalil šiesty mesiac po sebe.

To všetko poškodilo vyhliadky domácich staviteľov v USA, ktorí zásobujú väčšinu dopytu po rezive, tým, že sa púšťajú do nových stavebných projektov.