Čo týždeň dal: Najlepšie výsledky firmy Nvidie

NEW YORK Americké akcie tento týždeň skôr stagnovali, čím sa však zvrátil trend posledného mesiaca poklesu.

Výsledky spoločnosti Nvidia priniesli omnoho lepšie údaje ako sa očakávalo, avšak ceny akcií to neovplyvnilo. Powellov príhovor naznačil, že Federálny rezervný systém, čo ja centrálna banka USA,  bude postupovať opatrne, pokiaľ ide o zvýšenie úrokových sadzieb.

V pondelok podnietil rast vo veľkých technológiách oživenie akcií, keďže pozitívny sentiment prevážil nad obavami z vyšších úrokových sadzieb len niekoľko dní pred prejavom predsedu Fedu Jeroma Powella. Najbližšie zasadnutie amerických centrálnych bankárov bude síce až 20. septembra, avšak obchodníci sledujú ich vyjadrenia veľmi pozorne. S&P 500 zastavil štvordňový pokles, zatiaľ čo
Nasdaq 100 vzrástol približne o 1,5 %, pričom Tesla vzrástla najviac od marca. Nvidia, ktorá patrí k hlavným hráčom v oblasti umelej inteligencie, čo spôsobilo tohtoročný nárast akcií, vyskočila nad 8 %. Spoločnosť Zoom Video Communications posilnila z dôvodu býčej predpovede na výsledky.

Spoločnosť Charles Schwab plánuje znížiť náklady najmenej 500 miliónov dolárov ročne. Šetriť plánuje predovšetkým na výdavkoch na zamestnancov, profesionálne služby a náklady na priestory v najnovšom kroku zo strany maklérskej firmy reagovať na tlak investorov.

Ceny dlhopisov kvôli optimizmu na trhoch poklesli a ich 10 ročný výnos mierne stúpol až k úrovni 4,35 %.

V utorok sa nálada na riskovanie na Wall Street mierne zhoršila, pričom obchodníci čakajú na výsledky spoločnosti Nvidia, ktoré majú otestovať nadšenie okolo najnovšieho trendu s umelou inteligenciou. Index S&P 500 predĺžil augustový sklz. Banky klesli, keď sa S&P Global Ratings pripojili k agentúre Moody´s pri zhoršeniach vyhliadok niektorých amerických veriteľov v súčasnej klíme.
Nvidia klesla o 2,8 % v predvečer svojej štvrťročnej správy o výsledkoch.

Zárobky výrobcu čipov sú mnohými vnímané ako určovanie tónu pre trhy spolu s piatkovým prejavom Jeroma Powella. Na znak
toho, aké významné budú výsledky spoločnosti Nvidia, sa trh opcií pripravuje na posun o približne 10 % po výsledkoch. Keďže Nvidia predstavuje viac ako 3 % z indexu S&P 500, budú mať výsledky rozsiahle dôsledky. Nedávne zvýšenie najväčších akcií dalo technologickým býkom niekoľko dôvodov, prečo by mali byť povzbudení pred sezónne náročným septembrovým/októbrovým časovým
obdobím, no zároveň to vyvinulo veľký tlak na Nvidiu, aby prišla s výnimočnou správou o zárobkoch.

Analytici predpovedajú, že výnosy v druhom štvrťroku môžu prekročiť prognózu, ktorú Nvidia uviedla pred tromi mesiacmi. Rast akcií v stredu o 1,10 % bol najväčší od júna, zatiaľ čo výnosy z dlhopisov klesli po tom, čo ekonomické správy v USA aj Európe podporili stávky, že hlavné centrálne banky pozastavia zvyšovanie úrokových sadzieb, aby zabránili recesii.

Trh tiež čaká na piatkový prejav guvernéra FedumJeromea Powella na sympóziu o hospodárskej politike Federálnej rezervnej banky v Kansas City, kde naznačí smerovanie monetárnej politiky. Dvojročné výnosy amerických štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na hroziace politické kroky, klesli pod 5 %, pretože údaje ukázali, že americká obchodná aktivita sa takmer nerozšírila na základe utlmeného dopytu zákazníkov. 10-ročná nemecká sadzba tiež klesla, keď sa zosilnil pokles aktivity súkromného sektora v eurozóne.

Ďalší relevantný ekonomický signál prišiel z amerického hypotekárneho priemyslu, keď počet žiadostí o kúpu domu klesol na takmer trojročné minimum. Údaje ďalej ukázali, že predaj nových domov dosiahol najvyššiu hodnotu za viac ako rok, keďže prudký nárast hypotekárnych sadzieb spôsobil, že zásoby na trhu ďalšieho predaja boli extrémne obmedzené.

Akcie vo štvrtok síce otvorili na najvyššej úrovni za tento týždeň, avšak zatvorili v strate 1,35 %, keďže výnosy z dlhopisov stúpli , pričom obchodníci sa predierali poznámkami zástupu predstaviteľov Fedu a čakali na prejav Jeroma Powella, ktorý im poskytne vodítka k výhľadu úrokových sadzieb. Index S&P 500 takmer vymazal svoj týždenný nárast, zatiaľ čo straty v indexe Nasdaq 100 presiahli 2 %.

Dvojročné výnosy štátnych dlhopisov, ktoré sú citlivejšie na blížiace sa politické kroky, sa vyšplhali nad 5 %. Najväčšie spoločnosti sa dostali pod tlak, keďže Tesla a Apple klesli o viac ako 2,6 %. Spoločnosť Nvidia – výrobca čipov na čele pretekov v oblasti umelej
inteligencie – po dosiahnutí historického maxima v oblasti ziskovosti skončila so ziskom iba 0,1 %.

Nvidia síce mala skvelé čísla, ale trh sa už odrážal smerom nadol a tento trend sa nepodarilo zvrátiť. Jej tržby oproti poslednému kvartálu vzrástli o 88 %, čo prekonalo očakávania analytikov o vyše 22 %. Zisky spoločnosti prekvapili ešte viac, keď prekonali odhady o takmer 30 % a oproti minulému kvartálu vzrástli o takmer 150 %

Akcie vzrástli, keď si obchodníci v piatok vypočuli predstaviteľa Fedu pričom Jerome Powell povedal, že úradníci !budú postupovať opatrne”,  pokiaľ ide o ďalšie zvýšenie úrokových sadzieb, a zároveň naznačil, že politika zostane dlhšie prísnejšia. Predstaviteľ Fedu upozornil, že proces znižovania inflácie späť k cieľu “má pred sebou ešte dlhú cestu”. Index S&P 500 zaznamenal najlepší týždeň od
júla. Výnosy 10-ročných štátnych dlhopisov sa pohybovali v blízkosti 4,2 %. Kurz dolára sa takmer nezmenil.

Euro nezískalo na sile po tom, ako Christine Lagardeová uviedla, že ECB stanoví náklady na pôžičky tak vysoko, ako to bude potrebné, a ponechá ich tam tak dlho, ako to bude potrebné aby sa inflácia vrátila k jej cieľu. Prezident Fed Bank of Philadelphia Patrick Harker signalizoval, že uprednostňuje ponechanie sadzieb na súčasnej úrovni, aby sa v systéme mohli prejaviť účinky kumulatívneho sprísňovania. Jeho kolegyňa z Clevelandu Loretta Mesterová poznamenala, že nedostatočné sprísnenie úrokových sadzieb by bolo “horšou chybou” ako ich prílišné zvýšenie. Šéf chicagskej pobočky Fedu Austan Goolsbee uviedol, že Fed je čiastočne na ceste k mäkkému pristátiu
(soft landing).


Z makroekonomických údajov stojí za zmienku Inflácia cien výrobcov v Nemecku v júli v porovnaní s minulým mesiacom klesla na -1,10 % z -0,30 % v júni 2023. Kórejská centrálna banka na svojom augustovom zasadnutí podľa všeobecných očakávaní ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni 3,5 %, čím udržala sadzby už piaty raz za sebou, keďže inflácia sa naďalej znižovala.

Počet Američanov, ktorí požiadali o podporu v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom 19. augusta znížil o 10 000 oproti hodnote z predchádzajúceho týždňa, ktorá bola revidovaná smerom nahor, na 230 000, čo bolo pod trhovými očakávaniami 240 000. Základný index spotrebiteľských cien pre oblasť Ku v Tokiu v Japonsku vzrástol v auguste 2023 medziročne o 2,8 %, čím sa spomalil z júlového rastu o 3 % a zaostal za prognózami na úrovni 2,9 %.

Nemecká ekonomika v druhom štvrťroku 2023 v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi stagnovala, po dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach poklesu. Predaj existujúcich domov v Spojených štátoch klesol o 2,2 % oproti predchádzajúcemu mesiacu a v júli 2023 dosiahol sezónne upravenú ročnú mieru 4,07 milióna jednotiek, čo je najnižšia úroveň od januára a je pod očakávaniami trhu, ktorý očakával 4,15 milióna.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 0,14 %
DOW JONES:            – 0,34%
NASDAQ:                   + 0,03 %
DAX:                           + 0,18 %
Euro Stoxx 50:          + 0,27 %
NIKKEI:                     + 0,19 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                    + 14,35 %
DOW JONES:            + 3,24 %
NASDAQ:                   + 36,90 %
DAX:                           + 7,87 %
Euro Stoxx 50:          + 6,60 %

NIKKEI:                      + 22,97 %
Timotej Lencz, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.