Čo týždeň dal: MMF odporúča USA produktivitu

BRATISLAVA – MMF vyjadril obavy ohľadom odlevu kapitálu z rozvojových krajín v čase ich oživenia, ktorý by mohol byť zapríčinený zvýšením úrokových sadzieb.

Riadenie prechodu preto musí byť dobre naplánované. Zaistenie, že menová politika bude aj naďalej poskytovať výraznú podporu ekonomike a ak nastane prípadné obmedzenie nákupov aktív tak si to bude vyžadovať adekvátnu komunikáciu v pomerne krátkom časovom horizonte. Dôležitým faktorom je aby nenastali nedorozumenia na trhu a nenastali  turbulencie trhových cien.

MMF uviedol, že Spojené štáty americké by mali uprednostniť výdavky na programy, ktoré majú výraznejší vplyv na produktivitu práce, zvýšenie počtu pracovných miest, znižovanie chudoby a prechod na nízko-uhlíkové hospodárstvo. Medzinárodný menový fond sa ďalej vyjadroval k téme zdanenia. Podľa fondu je možné vykonať viac pri zvýšení daňových príjmov. Navrhol postupné ukončovanie daňových úľav na nižších úrovniach príjmov domácností a zvýšenie dane z nehnuteľností. Administratívne návrhy v oblasti daní a výdavkov by mohli spôsobiť pomalší ale za to trvalejší impulz dopytu. Tento impulz by zvýšil agregátnu ponuku a znížil by krátkodobé riziká, ktoré predstavujú trvalý rast inflácie.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová sľúbila, že ECB sa poučila z minulých kríz a nezastaví súčasné hospodárske oživenie príliš skorým zrušením núdzovej podpory. Štvrtkové vyjadrenie prišlo od Lagardovej, keď centrálna banka predstavila a zaviedla do praxe novú stratégiu menovej politiky na, ktorej pracovala posledných 18 mesiacov. Nové opatrenia ECB majú presvedčiť trhy, že bude udržiavať ultravoľnú menovú politiku s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami tak dlho kým nenastane oživenie cenovej stability. Táto nová politika v praxi znamená, že aj keď sa inflácia dostane nad prognózovaný horizont tak ECB nebude nútená reagovať prísnejšou politikou. Predpokladaný odhad rastu cien v eurozóne na rok 2023 je na úrovni 1,4%, čo pravdepodobne znamená, že zvýšenie sadzieb je ešte ďaleko.

V tomto týždni sme mohli v utorok sledovať negatívne hospodárske výsledky významnej spoločnosti Netlix Inc,. Čistý príjem spoločnosti bol pod očakávaniami trhu o -7,78% a tak isto sme zaznamenali negatívny vývoj EPS, ktoré bolo pod očakávaniami trhu o -7,29%. Príjem prekonal prognózy trhu o +0,26%.Veľkým sklamaní bol hlavne počet predplatiteľov kde dokonca stratil 430 tisíc predplatiteľov na významných trhoch v USA a Kanade.  V piatok zverejnila hospodárske výsledky NextEra Energy Inc, ktorých čistý príjem príjemne prekvapil odhad trhu a vzrástol o +3,70%. Avšak príjem spoločnosti nebol až taký pozitívny a minul odhad trhu o -20,25%.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku štvrtkové žiadosti o podporu v nezamestnanosti v Spojených štátoch amerických. V minulom týždni vzrástli o 419 tisíc a prekonali očakávania trhu, ktoré boli na úrovni 350 tisíc. Americká bytová výstavba v júni rástla viac ako sa očakávalo. Vysoká cena reziva, ako aj nedostatok pracovnej sily a pôdy obmedzovali staviteľov, ktorí nemohli plne využívať silný dopyt po bývaní. Stavebné povolenia na budúcu bytovú výstavbu klesli v júni o 5,1% na 1,598 milióna kusov. ECB ponecháva podľa očakávaní hlavnú úrokovú sadzbu pre refinančné operácie bez zmeny na 0%, depozitnú sadzbu na -0,5%. IHS Markit Eurozone Services PMI vzrástol v júli 2021 na 60,4 bodu z predošlých 58,3 a tým prekonal trhový konsenzus, ktorý bol na úrovni 59,5. Tento rast bol spôsobený expanziou v sektore služieb a zaznamenali sme najväčší nárast za posledných 15 rokov v dôsledku zmiernenia opatrení oproti COVIDU-19. Nárast nových objednávok má najsilnejšiu úroveň od júla 2007 a zamestnanosť naďalej rastie. Úroveň Čínskeho štátneho dlhu sa vyšplhala na takmer štvornásobok HDP.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,96 %

DOW JONES: +1,08 %

NASDAQ: +2,84 %

DAX: +0,83 %

Euro Stoxx 50: +1,82 %

NIKKEI: -3,71 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +17,46 %

DOW JONES: +14,56 %

NASDAQ: +15,12 %

DAX: +14,22 %

Euro Stoxx 50: +15,66 %

NIKKEI: +0,38 %

Capital Markets, o. c. p., a.s.

wwww.capitalmarkets.sk