Čo týždeň dal: konflikt vyvoláva veľké kolísania
Počas pondelkového obchodovania európske akcie klesli na najnižšiu úroveň za rok, indexy DAX a Euro Stoxx 50 sa prehupli do medvedieho trhu.
Tento trend bol spôsobený aj vďaka prudko stúpajúcim cenám ropy, ktoré podnietili obavy, že vysoká inflácia poškodí ekonomický rast. Nemecký index DAX uzavrel o 2 % nižšie na najnižšej úrovni od novembra 2020, čím celkový pokles od svojho januárového maxima dosiahol rozdiel až 21 %. Index Euro Stoxx 50 skončil obchodný deň o 1,2 % nižšie a takisto uzavrel v medveďom trhu.
Francúzsky CAC 40 začal pondelkové obchodovanie o viac ako 20 % pod svojím januárovým maximom, no zmiernil poklesy počas európskeho popoludňajšieho obchodovania, keď sa ukrajinskí a ruskí predstavitelia pripravovali na opätovné stretnutie pri treťom
kole rozhovorov.
Všetky tri indexy naposledy spoločne vstúpili na medvedí trh v marci 2020, keď došlo k prudkému prepadu trhov z dôvodu vypuknutia globálnej pandémie. V utorok sa americký prezident Joe Biden vyjadril, že USA zakáže dovoz ruských fosílnych palív vrátane ropy, čo predstavuje významnú eskaláciu úsilia Západu podkopať ruskú ekonomiku, čo ešte viac zaťaží globálne trhy s ropou. Bidenov zákaz sa podľa vysokého predstaviteľa administratívy okamžite vzťahuje na nové nákupy ropy. USA povolilo 45-dňové obdobie na ukončenie dodávok existujúcich objednávok.
Tento krok USA bude čiastočne podporovať aj Spojené kráľovstvo, ktoré oznámilo zákaz dovozu ruskej ropy, hoci bude naďalej povoľovať dovoz zemného plynu a uhlia. Ostatné európske štáty, ktoré sa viac spoliehajú na ruské palivá, sa nezúčastnia. Biden tiež zakázal investície USA do ruského energetického sektora. Po tom, čo agentúra Bloomberg News v utorok informovala, že zákaz ropy v USA je bezprostredný, americký ropný benchmark zvýšil zisky o 7,5 % na 128,38 USD za barel. Legislatíva zakazujúca dovoz ruskej ropy sa rýchlo presadila medzi republikánmi aj demokratmi na Capitol Hill, pričom zamestnanci Kongresu cez víkend zdokonaľovali text a pripravovali sa na hlasovanie v Snemovni, ktoré sa malo uskutočniť až stredu.
V stredu zaznamenali Globálne akcie zaznamenali prudký nárast z vojnou vyvolaného prepadu, pričom európske akcie zaznamenali najväčšie zotavenie od dna pandémie v marci 2020 a akcie v USA vzrástli najviac v priebehu dňa od novembra 2020. Ropa zaznamenala pokles o viac ako 10 %, avšak ropa zo západného Texasu vzrástla za dva týždne takmer o 20 dolárov za barel a ďalšie komodity od niklu po pšenicu sa držia blízko historických maxím. Vojna oživila riziko obáv z globálneho inflačného šoku, ktoré by mohlo byť zapríčinené nárastom cien komodít.
Keďže sa Rusko izolovalo, pričom hrozia prerušenia dodávok v období pomalšieho globálneho rastu. Sentiment na trhoch v stredu vzrástol ako reakcia na vyjadrenia Volodymyra Zelenského, ktorý povedal, že krajina je otvorená diskusii o ruskej požiadavke neutrality, pokiaľ dostane bezpečnostné záruky.
Vo štvrtok Európska centrálna banka nečakane urýchlila ukončenie menových stimulov, čo signalizuje, že ju viac znepokojuje rekordná inflácia než slabší ekonomický rast, keďže hrozí, že ruská invázia na Ukrajinu vytlačí ceny ešte vyššie. Predstavitelia ECB označili vojnu za prelomový moment pre Európu a zaviazali sa spomaliť nákup dlhopisov od začiatku mája a uviedli, že program môžu
zastaviť už v treťom štvrťroku. ,,Rada guvernérov považuje za čoraz pravdepodobnejšie, že inflácia sa v strednodobom horizonte stabilizuje na svojom 2 % inflačnom cieli”, povedala novinárom vo Frankfurte prezidentka Christine Lagardeová.
Výsledok stretnutia bol v rozpore s očakávaniami ekonómov, ktorí počítali s oneskorením hlavných politických rozhodnutí, aby mali čas na posúdenie dôsledkov ruského útoku. Niektorí členovia Rady guvernérov tiež naznačili, že plány na ukončenie rozsiahlych nákupov aktív a záporných úrokových sadzieb budú pravdepodobne odložené. Aj keď Rada guvernérov už nenavrhuje, aby úrokové sadzby mohli ísť ešte nižšie ako v súčasnosti, teraz tiež tvrdí, že akékoľvek zvyšovanie bude postupné a uskutoční sa niekedy po skončení nákupu dlhopisov, ale pravdepodobne nie krátko po ňom.
Počas piatkového obchodovania americké akcie klesali druhý deň po sebe, keďže sa zhoršila nálada na trhoch po tom, čo najvyšší ukrajinský diplomat povedal, že nevidí pokrok v rusko-ukrajinských rokovaniach. Americký prezident Joe Biden medzitým v piatok vyzval amerických zákonodarcov, aby sa pripojili k západným spojencom a ukončili tak obchodné vzťahy s Ruskom. Globálne trhy boli tento týždeň na hrane, keďže zhoršujúca sa vojna na Ukrajine a sankcie proti Rusku podnecujú obavy z inflácie, čo prináša hrozbu spomalenia ekonomického rastu.
Vysoká volatilita sa neobmedzovala len na akciové trhy, ropa bola taktiež mimoriadne volatilná, teda mala vysoké výkyvy ceny, keď sa zo 130 dolárov za barel dostala až na takmer 103 dolárov za barel. Tieto divoké výkyvy prišli v týždni, keď sa inflácia vo februári dostala na najvyššiu úroveň za 40 rokov vo februári, čo posilnilo očakávania, že Federálny rezervný systém budúci týždeň začne zvyšovať úrokové sadzby, aby obmedzil poprípade znížil infláciu, ktorú niektorí ekonómovia vidia ako sa dostáva nad 8 % v USA. Ak sú štvrtkové rozhodnutia Európskej centrálnej banky nejakým smerodajným ukazovateľom, politici môžu uprednostniť svoj boj s infláciou pred potrebou podporiť oživenie ekonomiky.
Počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, sa v týždni končiacom sa 5. marca zvýšil o 11-tisíc na 227-tisíc z revidovaných 216-tisíc v predchádzajúcom období. Kľúčové úrokové sadzby ECB zostali na nízkych úrovniach a politik dodali, že prípadné úpravy sa uskutočnia nejaký čas po skončení APP a budú postupné.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?
S&P 500: -2,88 %
DOW JONES: -1,99 %
NASDAQ: -3,53 %
DAX: +4,07 %
Euro Stoxx 50: +3,68 %
NIKKEI: -3,17 %
Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?
S&P 500: -11,79 %
DOW JONES: -9,34 %
NASDAQ: -17,90 %
DAX: -14,21 %
Euro Stoxx 50: -14,23 %
NIKKEI: -12,60 %
Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a s.