Čo týždeň dal: konflikt v Ukrajine a rast inflácie

NEW YORK – V pondelok existoval predpoklad, že negatívny trend akcií bude aj v utorok naďalej pokračovať kvôli zintenzívneniu napätia medzi západom a Ruskom v súvislosti s Ukrajino.

To zvyšovalo cenu ropy a viedol investorov k tomu, aby zvolili bezpečnejšiu stratégiu a to prostredníctvom dlhopisov a zlata.

Americké trhy sa znovu otvoria až v utorok, keďže dnes sa neobchodovalo kvôli sviatku. Bezpečné prístavy do, ktorých môžeme zaradiť aj austrálske dlhopisy, jen a švajčiarsky frank vzrástli. Prezident Vladimir Putin uznal samozvané separatistické republiky, ktoré Rusko podporuje na východe Ukrajiny. USA a Európa tento krok odsúdili. Bidenova administratíva varovala, že hromadenie ruských jednotiek v blízkosti Ukrajiny signalizuje, že by mohla napadnúť jej suseda, čo Kremeľ opakovane poprel. Ropa zaznamenala prudký nárast, keď obchodníci brali do úvahy novo vzniknuté riziko prerušenia dodávok energie a iných komodít v prípade, ak by sa situácia vyhrotila. Cena zlata bola takmer 1 906 USD za uncu. Rubeľ v pondelok ďalej klesal a ruské akcie zaznamenali najväčší pokles od marca 2014, keď anexia Krymu narušila vzťahy so Západom.

Americké akcie v utorok podľa predpovedí zaznamenali pokles, keď si investori premietali potenciálne škody, ktoré by mohli plynúť zo sankcií voči Rusku po tom, čo prezident Vladimir Putin uznal dve separatistické republiky na východe Ukrajiny a nariadil do nich poslať vojakov. Európska únia a Spojené kráľovstvo na túto situáciu reagovali zverejnením obmedzených sankcií proti Rusku a naznačili, že sú pripravené ísť ďalej, pokiaľ Putin nezmení kurz, aby znížil napätie ohľadom Ukrajiny. K napätej situácií sa mal onedlho vyjadriť aj americký prezident Joe Biden. Hrozba ďalších pokút a prerušenia dodávok energie by napomohli cene ropy zostať vyššie, pričom ropa West Texas Intermediate sa obchodovala blízko 93 dolárov za barel. Okrem toho nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že zastaví certifikáciu plynovodu Nord Stream 2, čím sa európske futures na zemný plyn zvýšili až o 11 %. Napriek tomu sme mohli sledovať pozitívnejší sentiment v Európe, pretože obchodníci stavili na to, že tento scenár už bol premietnutý do akcií. Ruské akcie zmiernili predchádzajúce poklesy a ruský index MOEX sa obchodoval o 1,6 % vyššie. Ak sa situácia deeskaluje, podľa stratégov Morgan Stanley je na akciových trhoch v USA možná 5% rally.

V stredu americký prezident Joe Biden povedal, že Rusko začalo svoju inváziu na Ukrajinu a oznámil sankcie, ktoré boli zamerané na predaj ruského štátneho dlhu do zahraničia, elitných obyvateľov Ruska a pár bánk. Obavy, že napätie na Ukrajine by mohlo ohroziť dodávky komodít, zapríčinili nárast všetkých aktív od energie po pšenicu až po nikel. Ropa po oznámení opatrení voči Rusku zastavila búrlivé zotavenie, pričom ropa Brent sa po utorňajšom náraste obchodovala za 97 dolárov za barel a dostala sa tak na 15-ročné maximum. Teraz je otázne, či značný nárast cien surovín vyvolaný patovou situáciou zapríčiní agresívnejšiu politiku centrálnej banky. Očakávania týkajúce sa počtu zvýšení sadzieb zo strany Federálneho rezervného systému v roku 2022 sa ustálili na približne šiestich zvýšeniach o 25 bázových bodov oproti siedmim z 11. februára. V prípade Európskej centrálnej banky swapy naznačujú, že sa uskutoční prvý krok o štvrť bodové zvýšenie do októbra v porovnaní so septembrom na začiatku mesiaca.

Vo štvrtok Ropa vzrástla nad 100 dolárov za barel prvýkrát od roku 2014, keď Rusko zaútočilo na územia po celej Ukrajine, čo vyvolalo obavy z prerušenia vývozu energie v čase keď už sú aj tak obmedzené dodávky. Brent zaznamenal nárast takmer o 6 % po tom, čo prezident Vladimir Putin vydal nariadenie ruským jednotkám zaútočiť na vojenské zariadenia na celej Ukrajine. Kyjev to nazval „úplnou inváziou“ a vyhlásil stanné právo, kým sa Joe Biden vyjadril, že voči Moskve uvalí „prísne sankcie“. Ceny zemného plynu a kovov vrátane zlata, hliníka a medi taktiež zaznamenali prudký nárast. Rusko je kľúčovým predajcom komodít pre globálnych zákazníkov, pričom Európa sa na tento národ spolieha pri asi štvrtine zásob ropy a tretiny plynu. Eskalácia konfliktu priniesla nervozitu na trh, ktorý už bol pod tlakom, keďže dodávky ropy na celom svete nedokážu držať krok s prudkým oživením dopytu, keďže pandémia koronavírusu ustupuje. Koalícia OPEC+ na čele s Ruskom a Saudskou Arábiou sa snaží dostatočne rýchlo obnoviť produkciu, čo núti niektorých najväčších hráčov na trhu varovať pred vyššími cenami. OPEC+ sa má stretnúť 2. marca, aby rozhodol o produkcii za apríl. Od stredy delegáti niektorých z najväčších členov hovorili, že trojciferná cena ropy by ich neprinútila zvyšovať produkciu. Ich súčasnou stratégiou je každý mesiac pridať na trh 400 000 barelov ropy denne.

Počas piatkového obchodovania americké akcie vzrástli v dôsledku zmiešaných ekonomických údajov a neistoty spôsobenej ruskou vojnou na Ukrajine, ktorá spôsobila, že obchodníci znížili predikcie na to, že Federálny rezervný systém budúci mesiac agresívne zvýši úrokové sadzby. Rusko uviedlo, že je ochotné rokovať s Kyjevom po tom, čo čínsky vodca Si Ťin-pching vyzval na rokovania v druhý deň invázie. Nič však nenasvedčovalo tomu, že by Ukrajina pristúpila k ruským požiadavkám na kapituláciu, ani náznaky zastavenia bojov. Dlhotrvajúci konflikt by však mohol spôsobiť veľké problémy globálnym trhom a spomaliť normalizáciu politiky centrálnej banky, ktorá sa očakáva v tomto roku. Na druhej strane prerušenie dodávok surovín a potravín by mohlo zvýšiť už aj tak vysoké ceny a vytvoriť tlak na centrálne banky, aby konali rýchlejšie a obmedzili infláciu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku medzi kvartálny nárast americkej ekonomiky v 4. štvrťroku 2021 o 7 %, čo je o niečo viac ako boli trhové očakávania, ktoré počítali s rastom o 6,9 %. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko vzrástol vo februári 2022 na 98,9 bodu, čo je najviac za 5 mesiacov, z nahor revidovaných 96 bodov v januári a prekonal tak prognózu trhu, ktorá počítala s rastom na úroveň 96,5 bodu.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +0,10 %

DOW JONES:     -0,74 %

NASDAQ:            -0,16 %

DAX:                     -3,16 %

Euro Stoxx 50:   -2,54 %

NIKKEI:                 -2,78 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -8,00 %

DOW JONES:      -6,27 %

NASDAQ:            -12,47 %

DAX:                     -8,29 %

Euro Stoxx 50:   -7,62 %

NIKKEI:                 -8,04 %

 

Michal Bernát, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.