Čo týždeň dal: vzostup technologických gigantov

Index Nasdaq 100 dosahuje 22 mesačné maximum. Ázijské akcie získavali po tom, čo technologickí giganti podporili Nasdaq.

Akciový trh v pondelok pred výsledkami spoločnosti Nvidia predĺžil svoj silný novembrový nárast. Krátko po výsledkoch aukcie sa výnosy 10-ročných amerických dlhopisov obrátili a klesli na približne 4,4 %. Index S&P 500 uzavrel na najvyššej úrovni od augusta, zatiaľ čo Nasdaq 100 dosiahol 22-mesačné maximum. Spoločnosti Nvidia aj Microsoft sa vyšplhali na nové maximá v súvislosti s oživením ponuky v oblasti umelej inteligencie. V neskorom obchodovaní spoločnosť Zoom Video Communications vzrástla vďaka lepším než očakávaným tržbám. Dolár klesol na 11-týždňové minimum. Obchodníci sa zamerali aj na predaj štátnych pokladničných poukážok, najmä po tom, čo USA nedávno ponúkli nezvyčajne vysokú prémiu za predaj 30-ročných dlhopisov. Keďže výsledková sezóna sa končí, investori budú sledovať výsledky niekoľkých maloobchodných a technologických spoločností. Niektorí z popredných stratégov na Wall Street sa zatiaľ rozchádzajú, pokiaľ ide o výhľad zisku amerických spoločností na budúci rok.

Akcie, dlhopisy a dolár sa v utorok takmer nepohli keďže v zápisnici z Federálneho rezervného systému sa potvrdilo, že centrálna banka zvolila opatrný prístup, pričom obchodníci sa sústredili na výsledky spoločnosti Nvidia po tohtoročnej hitovej rally v oblasti veľkých technológií. V neskorom obchodovaní sa akcie najhodnotnejšieho výrobcu čipov na svete rozkolísali po tom, čo jeho najnovšia prognóza nenaplnila nebotyčné očakávania investorov. Akcie stratili na sile po 6 biliónovej rally v indexe S&P 500, ktorú podporil rozmach umelej inteligencie, odolnosť korporátnej Ameriky a stávky, že Fed sa v budúcom roku vráti k znižovaniu sadzieb. Zisky zanechali index približne 5 % od opätovného dosiahnutia svojho historického maxima. Investori sa zdržali predaja 10-ročných cenných papierov chránených proti inflácii, pričom dopyt zmiernila veľká rally tohto mesiaca a odlev z burzovo obchodovaných fondov sledujúcich tento sektor.

V stredu index S&P 500 prekročil hranicu 4 500 bodov, hoci v porovnaní s predchádzajúcou seansou, keď sa akcie rozbehli vďaka uzatváraniu krátkych pozícií a stávkam, že zvyšovanie úrokových sadzieb zo strany FEDu sa skončilo, rástol pomalším tempom. Maloobchodná spoločnosť Target vzrástla vďaka dobrým výsledkom, zatiaľ čo Nvidia zastavila desaťdňovú rally. V neskorom obchodovaní spoločnosť Cisco Systems klesla v dôsledku neuspokojivej prognózy. Výnosy štátnych dlhopisov klesli. Maloobchodné tržby sa v októbri spomalili a predchádzajúce mesiace boli revidované na vyššie hodnoty – čo naznačuje určitú odolnosť pred dovolenkovou sezónou. Ceny platené americkými výrobcami nečakane klesli najviac od apríla 2020. Spoločnosť SpaceX získala povolenie na druhý štart svojej prelomovej rakety Starship, čím sa spoločnosť Elona Muska priblížila k cieľu vyslať ľudí na Mesiac. Spoločnosť ValueAct Capital získala podiel v spoločnosti Walt Disney. Spoločnosť Alstom, výrobca vlakov, oznámila možné zvýšenie vlastného kapitálu spolu so znižovaním počtu pracovných miest a predajom aktív, aby pomohla posilniť svoju bilanciu. Spoločnosť Palo Alto Networks, ktorá sa zaoberá kybernetickou bezpečnosťou, nenaplnila očakávania analytikov Wall Street a znížila svoje odhady za celý rok.

Akcie vo štvrtok v Ázii boli pripravené na zmiešané otvorenie so štvrtkovým sviatkom v USA, ktorý neposkytol dostatočné usmernenie. Dolár klesol. Futures na japonské akcie boli stabilné, ale zisk pre kontrakty z predchádzajúceho obchodného dňa naznačuje, že benchmarky budú po sviatkoch doháňať stratu. Hotovostné štátne pokladničné poukážky pokračujú v obchodovaní v Ázii po výpredajoch v stredu. Výnosy austrálskych a novozélandských dlhopisov sa zvýšili. Ropné benchmarky ďalej klesali v dôsledku správy, že OPEC+ bude držať svoje oneskorené zasadnutie namiesto osobného stretnutia uskutoční online. Toto oneskorenie a nezhody medzi členmi v súvislosti s kvótami vyvolali pochybnosti o vyhliadke na ďalšie zníženie produkcie. Na inom mieste európske dlhopisy vo štvrtok klesli po správe, že Nemecko štvrtý rok po sebe pozastaví platnosť dlhových limitov, a zvýšili sa tak obavy z ďalšieho zadlžovania, keďže ekonomika eurozóny spomalí.

Zásoby sa v piatok počas skrátených sviatkov sotva pohli zatiaľ čo štátne dlhopisy klesli, pričom tento mesiac globálne dlhopisy vykazovali známky zastavenia rastu. Index S&P 500 uzavrel o 13.00 h v New Yorku bez väčších zmien, pričom si pripísal štvrtý týždeň rastu za sebou. Ukazovateľ strachu (VIX) z Wall Street klesol na 12,46, čo je najnižšia hodnota od januára 2020. Akcie spojené s kryptomenami rástli, keď sa Bitcoin odrazil od dna. Nvidia klesla na základe správy, že spoločnosť oznámila zákazníkom v Číne, že odkladá uvedenie čipu s umelou inteligenciou na trh. Desaťročné americké výnosy sa priblížili k 4.5%. Pokladničné poukážky nasledovali prepad európskych dlhopisov, ktorý bol spôsobený obavami z rastúcej ponuky. Nemecko štvrtý rok po sebe pozastaví platnosť ústavného limitu na čisté nové pôžičky po tom, ako bola vláda kancelára Olafa Scholza minulotýždňovým rozhodnutím najvyššieho súdu v krajine donútená k radikálnej revízii rozpočtu. Spoločnosť iRobot, výrobca vysávačov, ktorého Amazon.com navrhuje kúpiť v rámci miliardovej transakcie, stúpol na základe správy že regulačné orgány Európskej únie plánujú schváliť túto fúziu.

Austrálska banka v novembri zvýšila svoju peňažnú sadzbu o 25 bázických bodov na 4,35 % po tom, ako ju na predchádzajúcich štyroch zasadnutiach ponechala na úrovni 4,1 %, čo bolo v súlade s očakávaniami trhu. Ročná miera inflácie v Japonsku v októbri 2023 vzrástla na 3,3 % z 3,0 % v predchádzajúcom mesiaci, čo poukazuje na najvyššiu hodnotu od júla. Podľa predbežných odhadov sa PMI výrobného sektora HCOB v Nemecku v novembri 2023 zvýšilo na 42,3 bodu, čo je najvyššia hodnota za posledných šesť mesiacov, z októbrových 40,8 bodu a mierne prekonal trhové prognózy na úrovni 41,2 bodu. Ukazovateľ HCOB PMI v službách eurozóny sa v novembri 2023 zvýšil na 48,2 bodu z októbrových 47,8 bodu, čo bolo mierne nad trhovými projekciami na úrovni 48,1 bodu, ukázali predbežné odhady. HCOB PMI výrobného sektora eurozóny sa v novembri zvýšil na 43,8 bodu z októbrových 43,1 bodu, čo predstavuje najvyššiu úroveň za posledných šesť mesiacov a prekonanie trhových očakávaní na úrovni 43,4 bodu, ukázali predbežné odhady. Ročná miera inflácie v Kanade v októbri 2023 klesla na 3,1 % z 3,8 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je mierne pod trhovými očakávaniami na úrovni 3,2 %. Federálny rezervný systém v novembri druhýkrát za sebou udržal cieľové rozpätie sadzby federálnych fondov na svojom 22-ročnom maxime 5,25% – 5,5%. Nové objednávky priemyselných tovarov dlhodobej spotreby v Spojených štátoch sa v októbri 2023 medzimesačne prepadli o 5,4 %, čím zvrátili 4,0 % nárast zaznamenaný v septembri a výrazne prekonali trhové očakávania poklesu o 3,1 %.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:                    + 1,13 %

DOW JONES:             + 1,27 %

NASDAQ:                   + 0,97 %

DAX:                           + 0,81 %

Euro Stoxx 50:          + 0,72 %

NIKKEI:                       + 0,71 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:                            + 18,75 %

DOW JONES:                     + 6,77 %

NASDAQ:                             + 36,16 %

DAX:                                    + 15,12 %

Euro Stoxx 50:                   + 15,25 %

NIKKEI:                               + 28,18 %

Roman Hronček, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.