Čo týždeň dal: Index S&P 500 mierne poklesol z predchádzajúcich historických maxím

NEW YORK – Tento týždeň sa niesol v znamení neistoty investorov z dôvodu zhoršujúcich sa ekonomických prognóz

Ovplyvnili ho informácie o rozširovaní delta variantu vírusu COVID – 19 a prichádzajúceho konca masívnych menových stimulov od centrálnych bánk.

Podľa údajov Národnej asociácie realitných kancelárií bola ponuka bytov v USA v júli o 12 % nižšia ako rok predtým, pričom priemerná predajná cena domu vzrástla o značných 17,8 %. Ak sa počet dostupných domov bude naďalej znižovať, môže dôjsť iba k jednému scenáru. Cieľom novej iniciatívy administratívy prezidenta Bidena je obmedziť rast cien pridaním 100 000 cenovo dostupných domov na americký trh.

Plán je v priebehu nasledujúcich troch rokov vytvoriť a predať takmer 100 000 ďalších cenovo dostupných domov pre nových majiteľov a nájomcov.  Ako vysoké ceny domov nútia ľudí prenajímať si nehnuteľnosti na dlhšie obdobie, vyvíjajú tlak na hodnotu nájomného, preto ​​je potrebných viac nájomných jednotiek, aby sa znížili náklady na bývanie. Vládou sponzorovaní hypotekárni giganti Fannie Mae a Freddie Mac tiež zvyšujú svoje investície do bytovej výstavby a obnovy. Štátna pokladnica sprístupní 383 miliónov dolárov vo forme grantov neziskovým skupinám, ktoré stavajú nové byty a inštitúciám komunitného rozvoja na stavbu cenovo dostupného bývania.

Cieľom je dosiahnuť, aby sa neinvestorom poskytla prvá príležitosť predložiť ponuky na nehnuteľnosti, ktoré sa skončia predajom. Podľa Bieleho domu sa tieto domy príliš často dostávajú do rúk veľkých investorov. Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií je v USA najmenej 5,5 milióna bytových jednotiek a môže byť potrebných až 6,8 milióna.

Experiment Salvadoru s použitím Bitcoinu ako zákonného platidla mal náročný začiatok. Jeho cena sa zrútila v prvý deň, ako bol prijatý Bitcoin za zákonné platidlo, pričom zavedeniu bránili technické chyby. Kryptomena sa prepadla až o 17 % na najnižšiu úroveň za mesiac v súvislosti so správami, že vláda v utorok skoro ráno odpojila svoju Bitcoinovú peňaženku, aby vyriešila problémy. Najväčšia kryptomena v utorok v New Yorku klesla až na 43 050 dolárov. Prezident Salvádoru Nayib Bukele uviedol, že jeho krajina využila prepad na nákup a pridala 150 mincí, aby celkový podiel dosiahol 550, v hodnote asi 26 miliónov dolárov. Plán Salvadoru predstavuje najväčší test Bitcoinu v jeho 12-ročnej histórii. Nadšenci aj odporcovia kryptomien sledujú experiment, aby zistili, či značný počet ľudí chce obchodovať s Bitcoinmi a či to prináša nejaký úžitok pre chudobný stredoamerický národ. Ak bude experiment úspešný, ostatné krajiny môžu nasledovať Salvador. Z vládnej Bitcoinovej peňaženky Chivo dostanú 30 dolárov používatelia, ktorí sa zaregistrujú so salvádorským národným identifikačným číslom. Ministerstvo financií vytvorilo v štátnej banke Banco de Desarrollo de la Republica de El Salvador, Bandesal fond vo výške 150 miliónov dolárov na podporu transakcií. Medzinárodný menový fond varoval pred rizikami používania Bitcoinu, ktorý od apríla do mája stratil takmer polovicu svojej hodnoty a Svetová banka odmietla žiadosť vlády Salvádora o pomoc pri jeho prijatí s odvolaním sa na nedostatky v oblasti životného prostredia a transparentnosti. Správy o Bitcoinoch tiež pomohli spustiť predaj dolárových dlhopisov Salvadoru.

Zisky amerických bánk klesli v druhom štvrťroku 2021 o 8,3 % na 70,4 miliardy dolárov, pretože firmy spomalili v znižovaní rezerv na straty z úverov, informovala v stredu federálna spoločnosť pre poistenie vkladov. Zisky však boli stále výrazne vyššie ako pred rokom – o 281 % oproti druhému štvrťroku 2020. Banky totižto spomalili tempo zmenšovania rezervných vankúšov, ktoré vytvorili v čase pandémie koronavírusu. V druhom štvrťroku banky zvýšili rezervy na straty z úverov o 3,7 miliardy dolárov, ale tieto rezervy sú stále výrazne nižšie ako pred rokom, pričom klesli o 73 miliárd dolárov. Len 14 % bánk uviedlo, že v skutočnosti zvýšilo rezervy na straty v poslednom štvrťroku. Za posledný rok sa podiel ziskových bánk mierne zvýšil na 95,8 %. Regulátor tiež oznámil, že priemerná čistá úroková marža pre banky dosiahla nové rekordné minimum 2,5 %. Zostatky úverov v skutočnosti po prvý raz od druhého štvrťroka 2020 mierne rástli v dôsledku silnejších pôžičiek na autá a kreditné karty. Dlhodobé pôžičky boli v prvom štvrťroku nižšie o 10,8 %, čo bolo spôsobené poklesom dlhodobých úverov na bývanie.

Európska centrálna banka spomalí tempo svojho pandemického programu nákupu dlhopisov v poslednom štvrťroku 2021. Prezidentka ECB Christine Lagardeová tvrdí, že tento krok nie je krokom, ktorý by znamenal ukončenie stimulu pre eurozónu a jej stále zraniteľné ekonomické zotavenie. Tvorcovia menovej politiky ECB stanovili svoj mesačný cieľ pre nákupy v rozmedzí od 60 miliárd eur do 70 miliárd eur, pričom sa dohodli aj na konkrétnom cieli v tomto rozsahu, ktorý im stále poskytne flexibilitu pri nákupe aktív v závislosti od podmienok na finančnom trhu. Narušenie dodávateľského reťazca a obnovujúce sa vírusové infekcie, ktoré môžu ohroziť obnovu ekonomiky stále vytvárajú obavy ohľadom udržateľného ekonomického rastu eurozóny. Z tohto dôvodu tvorcovia menovej politiky ECB v posledných týždňoch trvali na tom, že ekonomika eurozóny je v inom stave ako USA a zostáva odkázaná na podporu ECB. Avšak niektorí guvernéri začali verejne varovať, že príliš dlhé udržiavanie ultra akomodatívneho postoja centrálnej banky so sebou prináša aj riziká. Depozitná sadzba centrálnej banky zostala nezmenená na úrovni -0,5 %. Podľa vyjadrení predstaviteľov ECB úrokové sadzby nebudú rásť, kým projekcie neukážu, že inflácia je stabilná.

Spoločnosti Apple nariadil súd, aby vývojárom umožnil nasmerovať spotrebiteľov na iné spôsoby platieb za mobilné aplikácie. Toto rozhodnutie je pre výrobcu iPhonu vážnou ranou. Federálny sudca dnes vyhovel požiadavke od spoločnosti Epic Games a zároveň nariadil výrobcovi hier zaplatiť spoločnosti Apple náhradu škody najmenej 4 milióny dolárov za porušenie zmluvy. Rozsudok by mohol mať veľký vplyv na ziskovosť obchodu App Store. Podľa analytikov App Store dosahuje tržby viac ako 20 miliárd dolárov ročne so ziskovou maržou nad 75 %. Americká okresná sudkyňa Yvonne Gonzalez Rogers dospela k záveru, že Apple sa angažuje v protisúťažnom správaní, ktoré poškodzuje spotrebiteľov tým, že im bráni v znižovaní cien, ale nešla tak ďaleko, ako požadovala spoločnosť Epic Games. “Vzhľadom na súdny proces nemôže súd v konečnom dôsledku dospieť k záveru, že Apple je monopolistom podľa federálnych alebo štátnych protimonopolných zákonov,” napísala. “Súd dnes potvrdil to, čo sme celý čas vedeli: App Store neporušuje protimonopolné zákony,” uviedla spoločnosť vo vyhlásení. Rozhodnutie je však pre najcennejšiu spoločnosť na svete významným prekážkou, pretože čelí rastúcemu protimonopolnému dohľadu zákonodarcov a globálnych regulátorov.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stoja za zmienku nemecký ekonomický sentiment ZEW, ktorého hodnota klesla už štvrtý mesiac po sebe, pričom v septembri išlo o pokles z úrovne 40,4 bodov na 26,5 bodov. Ekonomika eurozóny vzrástla v druhom kvartáli o 2,2 % medzikvartálne, pričom sa očakával rast o 2 %. Potešilo aj japonské HDP, ktoré vzrástlo o 0,5 %, odhady boli na úrovni 0,4 %. Kanadská centrálna banka ponechala svoju hlavnú úrokovú sadzbu bez zmeny na úrovni 0,25 % v súlade s očakávaniami. ECB ponechala svoje úrokové sadzby bez zmeny, depozitná sadzba zostala na úrovni -0,5 %. Inflácia CPI v Číne v auguste zmiernila svoj rast z 1 % na 0,8 % medziročne. Miera nezamestnanosti v Kanade klesla v auguste z úrovne 7,5 % na 7,1 % oproti očakávaniam na úrovni 7,3 %. Spotrebiteľská inflácia v Nemecku vzrástla v auguste z 3,8 % na 3,9 % medziročne v súlade s očakávaniami. Ide o najvyššiu infláciu od roku 1993. Zásoby ropy v USA predchádzajúci týždeň opäť poklesli, tento raz o 1,529 mil. barelov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: -1,73 %

DOW JONES: -2,36 %

NASDAQ: -1,41 %

DAX: -1,09 %

Euro Stoxx 50: -0,75 %

NIKKEI: +4,30 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:  +18,70 %

DOW JONES: +13,07 %

NASDAQ: +17,28 %

DAX: +13,78 %

Euro Stoxx 50: +17,39 %

NIKKEI: +10,70 %

Mário Jičínsky, dealing desk

Capital Markets, o.c.p., a.s.

www.capitalmarkets.sk

CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.
je aj prevádzkovateľ platformy MNYMAN.EU