Ázijský akciový trh priťahuje veľa investorov

BERN  – Ázijský akciový trh sa na pozadí prebiehajúcej pandémie koronavírusov a krízy, ktorú spôsobila, stal atraktívnejším ako americký. 

Hlavnými faktormi ovplyvňujúcimi atraktivitu ázijských aktív relatívne rýchle oživenie ekonomiky a absencia politických rizík, ako sú americké prezidentské voľby. Akcie na ázijských burzách majú navyše nižšiu hodnotu, čo láka nielen inštitucionálnych, ale aj retailových investorov.

Čína je opäť vodcom rastu medzi ázijskými krajinami a jej výkonnosť v posledných mesiacoch je pôsobivá. V ostatných krajinách a teritóriách regiónu, napríklad v Južnej Kórei, Hongkongu a na Taiwane, bol koronavírus vo veľkej miere pod kontrolou.

Ázijské podnikové dlhopisy majú tiež výhody: ich výnos je vyšší ako výnos ich amerických náprotivkov – v priemere tri percentá oproti dvom (a 0,68 percenta pri najpopulárnejších desaťročných štátnych dlhopisoch).

Hlavné riziko na americkom trhu je okrem akútnejšej fázy pandémie spojené s očakávaniami investorov o výsledkoch volieb. Mnohí sa obávajú, že ak zvíťazí demokrat Joe Biden, zvýšia sa dane z príjmu právnických osôb. To povedie k zníženiu ziskov spoločností a v dôsledku toho k zníženiu vyplatených dividend, čo ovplyvní hodnotu ich akcií. Pokiaľ ide o akcie a dlhopisy, mali by sa investori pozerať na Áziu, nie na USA.