Čo týždeň dal: Američanov čakajú nové vyššie dane

NEW YORK – Akciové indexy zažili týždeň výkyvov cien. Negatívnejšia nálada v jej prvej polovici spôsobil opätovy globálny rast počtu nových prípadov Covid-19 a správami ohľadom vyšších daní v USA sa ku koncu týždňa vytratil, keď sa investori zamerali na začínajúcu výsledkovú sezónu a solídne ekonomické výsledky.

Banka Citigroup oznámila začatie nových bankových a obchodných operácií v Číne po tom, čo sa rozhodla, že ukončí retailové bankovníctvo v druhej najväčšej ekonomike na svete. Banka so sídlom v New Yorku plánuje podať žiadosť o licenciu na obchodovanie s cennými papiermi a sprostredkovanie futures, aby mohla v priebehu nasledujúcich dvoch mesiacov upísať akcie v juanoch a obchodovať s klientmi. Cieľom je uviesť podniky do prevádzky za 12 až 18 mesiacov. Viaceré zahraničné banky majú plány na agresívnu expanziu v Číne – snažia sa zdvojnásobiť alebo dokonca strojnásobiť počet svojich zamestnancov, keďže krajina otvára svoj finančný trh v objeme 54 biliónov dolárov.

V utorok index Stoxx Europe 600 uzavrel deň poklesom o 1,9 %, čo bol najprudší pokles od 21. decembra 2020, pričom hodnotové odvetia ako banky a cestovanie ťahali celý index do červených čísel. Spoločnosti British American Tobacco a Imperial Brands medzitým poklesli o viac ako 7 % po správe, že americká administratíva zvažuje zníženie hladiny nikotínu v cigaretách. Do strát ho ťahal najmä bankový sektor. Zatiaľ čo európske akcie minulý týždeň dosiahli čerstvé rekordy, podporené rotáciou k ​​lacnejším akciám, ktorým by pomohlo očakávané ekonomické oživenie, rast počtu nových prípadov Covid-19 od Indie po Japonsko spôsobil zmenu sentimentu investorov. Stratégovia podľa prieskumu agentúry Bloomberg v priemere tento rok nevidia žiadny ďalší rast hodnoty Stoxx 600. Sentimentu nepomohlo ani varovanie regulačného orgánu pre lieky Európskej únie pred možnou súvislosťou medzi prípadmi zriedkavých krvných zrazenín a vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson, hoci prínosy vakcíny prevažujú nad rizikami.

Európska futbalová Superliga sa rozpadla len pár dní po jej spustení, keď sa tímy rozhodli z nej vystúpiť uprostred protestov zo strany športových zväzov, politikov a fanúšikov. Kolaps bol nevyhnutný po tom, čo sa v utorok z projektu stiahlo všetkých šesť zúčastnených anglických klubov. Premier League je domovom niektorých z najpredávanejších klubov na svete a generuje miliardy libier.

ECB na svojom štvrtkovom zasadnutí podľa očakávaní úrokové sadzby nezmenila. Sadzba pre hlavné refinančné operácie zostáva na 0,00 %, depozitná sadzba na -0,50 % a sadzba pre jednodňové refinančné operácie zostáva na 0,25 %. ECB bude pokračovať v čistých nákupoch aktív v rámci núdzového pandemického programu nákupu aktív PEPP v celkovom objeme 1 850 miliárd EUR, dĺžku trvania necháva aspoň do konca marca 2022. Rozpočtový deficit členských krajín EÚ sa vlani v dôsledku pandémie zvýšil na 6,9 % HDP z predvlaňajších 0,5 %. Vládny dlh v EÚ vzrástol na 90,7 % HDP zo 77,5 % v roku 2019.

Biely dom plánuje navrhnúť takmer zdvojnásobenie sadzby dane z kapitálových výnosov pre tých, ktorí zarábajú 1 milión dolárov a viac, na 39,6 %. To by veľa neovplyvnilo. Podľa údajov Internal Revenue Service z roku 2018 iba asi 0,32 % amerických daňových poplatníkov uviedlo upravený hrubý príjem vyšší ako 1 milión dolárov. Tento krok by posunul najvyššiu federálnu sadzbu zo ziskov pre bohatých až na 43,4 %, ak by sa zahrnula prirážka za Obamacare. Tak tiež by tento krok ukončil storočný precedens nedostatočného zdanenia investícií v pomere k mzdám a platom. Celkové daňové sadzby pre obyvateľov New Yorku a Kalifornie by mohli dosiahnuť až 50 %.

Bitcoin zaznamenal najhorší týždeň za viac ako rok, pretože navrhované zvýšenie dane z kapitálových výnosov pre bohatých Američanov zintenzívnilo volatilitu, ktorá spôsobila prepad najväčšej kryptomeny na svete. Tohto týždňový 22 % pokles predstavuje najhorší týždeň pre Bitcoin od marca 2020. Dokonca aj digitálne meny, ktoré za posledné dni dokázali výrazne rásť, ako napríklad Ethereum a satirický Dogecoin, sa v piatok zrútili.

Capital Markets, obchodní s cennými papiermi s licenciou Národnej banky Slovenska.

www.capitalmarkets.sk