Čo týždeň dal: akciám cyklického sektora sa nedarí

NEW YORK – Akcie zmiešané ako mega-caps prekonávajú cyklické a malé kapitalizácie

Akcie zaznamenali zmiešané výnosy, keď sa pozornosť sústredila na najrušnejší týždeň v štvrťročných správach o výnosoch. Podľa obchodníkov T. Rowe Price malo v priebehu týždňa zverejniť výsledky 35 % spoločností indexu S&P 500, ktoré spolu predstavujú 44 % jeho trhovej kapitalizácie. 

Vo štvrtok obchodníci poznamenali, že zisky iba štyroch akcií – Microsoft, Apple, Amazon.com a materská Meta platformy Facebooku – predstavovali takmer polovicu silného zisku indexu S&P 500 (najväčšieho od 6. januára), po tom, čo Meta vyskočila o 14 %. na úrovni príjmov.

Cyklickým sektorom sa však vo všeobecnosti darilo slabo, keďže investori zaznamenali niekoľko nových známok hospodárskeho spomalenia, najmä vo výrobnom sektore. Začiatkom týždňa boli viaceré ukazovatele regionálnej výrobnej aktivity výrazne pod očakávaniami a naznačovali, že továrne v apríli obmedzili výrobu. Naši obchodníci poznamenali, že investori sa tiež zdajú byť znepokojení negatívnym výhľadom na objemy prepravy od United Parcel Service, ktorá v utorok podľa správ klesla o 10 %.

Stredajšie údaje o tovare dlhodobej spotreby boli navonok prekvapením, keď zaznamenali nárast marcových objednávok o 3,2 %. Objednávky bez lietadiel a obrany – zvyčajne považované za lepší ukazovateľ plánov obchodných výdavkov – však klesli o 0,4 %. Maloobchodné zásoby signalizujú potrebu ďalšieho znižovania výroby a výdavkov a medzimesačne vzrástli o 0,4 %, čo je viac, ako sa očakávalo a najviac od augusta minulého roka. Vo štvrtok predbežný odhad ministerstva obchodu anualizovaného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v prvom štvrťroku dosiahol 1,1 %, čo je výrazne pod konsenzuálnymi očakávaniami okolo 2 %.

Obnovené turbulencie v bankovom sektore tiež zvýšili obavy zo spomalenia a možnej recesie. V utorok americké trhy skončili na najnižšej úrovni po zverejnení ziskov kalifornskej First Republic Bank, ktoré odhalilo, že banka utrpela v prvom štvrťroku odliv vkladov vo výške viac ako 100 miliárd USD. Táto správa poslala akcie dole zhruba o polovicu a zavážila celkový regionálny bankový priestor. V piatok ráno akcie First Republic Bank ďalej klesli po tom, čo CNBC oznámila, že Federal Deposit Insurance Corporation plánuje v ten večer prevziať banku do nútenej správy.

Obnovené tlaky v bankovníctve zaťažujú trh podnikových dlhopisov.  Výnosy amerických štátnych dlhopisov sa mierne znížili v dôsledku volatility pred budúcotýždňovým zasadnutím Federálneho rezervného systému, kde sa všeobecne očakáva ďalšie štvrťbodové zvýšenie sadzieb. Zvýšili sa obavy z blížiaceho sa dátumu dlhového stropu a rokovaní o jeho zvýšení.

Naši obchodníci pozorovali, že korporátne dlhopisy investičného stupňa oslabujú počas veľkej časti týždňa popri neuspokojivom ekonomickom pozadí. Dlhopisy vydané regionálnymi bankami zaostávali, keďže správy súvisiace s prvorepublikovou bankou zasiahli bankový sektor a obnovili obavy o zdravie regionálnych bánk. Podnikové dlhopisy sa však neskôr v týždni zotavili spolu s niektorými povzbudivými správami o podnikových ziskoch a zvýšením sekundárnych objemov obchodovania.

Podľa našich obchodníkov viedlo obdobie výpadku Fedu a očakávanie zverejnenia ziskov k tlmeným objemom na trhu s vysokými výnosmi. Nálada sa zlepšila, keď sa akcie zotavili po slabšom než očakávanom HDP. Slabé ekonomické údaje zavážili aj na trhu bankových úverov, ako aj titulky súvisiace s prvorepublikovou bankou.

Index Piatkové zatvorenie Týždenná zmena % zmeny YTD
DJIA 34 098,16 289,20 2,87 %
S&P 500 4 169,48 35,96 8,59 %
Nasdaq Composite 12 226,58 154,13 16,82 %
S&P MidCap 400 2 490,40 -8,42 2,47 %
Russell 2000 1 769,00 -22,52 0,44 %

Táto tabuľka slúži len na ilustračné účely a nepredstavuje výkon žiadneho konkrétneho aktíva. Minulá výkonnosť nemôže zaručiť budúce výsledky.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.