Čo je Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier

Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier (Carnegie Endowment for International Peace) je súkromná nezisková organizácia, ktorej hlavnou úlohou je podporovať spoluprácu medzi krajinami sveta a udržaniu mieru. Nadácia sa spomína v médiách v súvislosti s vypracovaním Bezpečnostnej stratégie Slovenskej republiky.

Nadácia bola založená v roku 1910 a je najstarším americkým expertným a analytickým centrom v oblasti medzinárodných vzťahov. Pomenovaná ke po americkom podnikateľovi Andrewovi Carnegieovi, ktorý vypísal šek na 1,5 milióna dolárov na výstavbu Paláca mieru 11. mája 1903.

V súčasnej dobe sú kancelárie nadácie umiestnené vo Washingtone (ústredie), v Moskve (Carnegie Moscow Centre), v Pekingu (Carnegie’s Tsinghua Centre for Global Policy), v Bejrúte (Stredné stredné stredisko Carnegie), v Bruseli (Európske centrum Carnegie alebo v Európe Carnegie).

Podľa Univerzity v Pensylvánii z roku 2015 Global Carve Think Tanks Report, Carnegie nedácia pre medzinárodný mier je tretím najvplyvnejšom think-tankom na svete po Brookings Institution a Chatham House.

Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier  je prvý globálny think-tank (centrum mysle) v zahraničnej politiky s centrami vo Washingtone D.C., Moskve, Bejrúte, Pekingu, Bruseli a Novom Dillí. Organizácia sama seba opisuje tak, že sa venuje rozvíjaniu spolupráce medzi národmi a podporuje aktívnu medzinárodnej angažovanosť zo strany Spojených štátov. Založil ju v roku Andrew Carnegie.  Nie je formálne spojená s žiadnou politickou stranou Spojených štátov. Nie je spojená ani so žiadnou politickou stranou regsitrovanou na Slovensku.

Andrew Carnegie (25. novembra 1835 – 11. august 1919) je americký podnikateľ, veľký podnikateľ v oblasti oceliarenstva, multimilionár a filantrop.

Narodil sa v Dunfermline v Škótsku. Neskôr sa s rodičmi presťahoval do Spojených štátov. Jeho prvé zamestnanie v Spojených štátoch bolo prácou “dobrovoľníka” v tkáčskom závode. O niečo neskôr sa stal registrátorom projektu v tej istej továrni. Potom Carnegie pracoval ak poslík v telegrafickej spoločnosti. Neskôr založil vlastnú spoločnosť Carnegie Steel Company v Pittsburghu. V dôsledku fúzie s ďalšími firmami vznikla  firma US Steel

Je známy pre svoje charitatívne aktivity. V oblasti kultúry financoval predovšetkým výstavbu koncertnej sály Carnegie Hall v New Yorku. Otvorili ju v roku 1891. V oblasti vzdelávania založil spoločnosť Carnegie Corporation v New Yorku, Carnegieho nadáciu pre medzinárodný mier, Carnegieho inštitút vo Washingtone, Univerzitu Carnegie Mellon a Carnegieho múzeum v Pittsburghu.

Menom Andrewa Carnegieho je pomenovaný na jeho počesť asteroid (671) menom Carnegia, ktorý objavil v roku 1908 rakúsky astronóm Johann Paliza.

Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier pripravila napríklad publikáciu o transformácii krajín strednej a východnej Európy. Link je tu. Spoluautorom publikácie nie je poslanec politickej strany Smer-Sociálna demokracia Ľuboš Blaha.