Čo by mala vláda urobiť v hospodárskej politike

BRATISLAVA – Čo by mala vláda urobiť v hospodárskej politike

Približujú sa parlamentné voľby. Bez ohľadu na ich výsledok, by mala nová vláda urobiť niekoľko manévrov, ktoré by prospeli súčasne niekoľkým oblastiam. Malo by to byť hospodárenie krajiny, ale aj prosperita nielen podnikov, ale aj ich zamestnancov.

Keď som hovoril s renomovaným slovenským ekonómom Jurajom Renčkom, povedal mi, a budem to len parafrázovať, dva podstatné fakty. Prvý znie nasledovne. Slovenská ekonomika je veľmi malá. Pripomenul mi, že Slovenská republika má len 5, 5 milióna obyvateľov. Druhý fakt znie nasledovne. Slovenská ekonomika nemôže fungovať bez toho, aby bola mimo siete iných svetových ekonomík.

Z toho vyplýva záver. Slovenskí politici sa nemôžu tváriť, že slovenskú ekonomiku môžu izolovať a vytvárať pre ňu špeciálne pravidlá hry. To znemená, že akékoľvek úvahy o tom, že Slovenská republika môže vytvárať špeciálne pravidlá pre slovenský trh, sú klamstvo. Slovenská republika je súčasťou európskej ekonomiky, teda musí dodržiavať pravidlá spoločného trhu Európskej únie, ale aj normy Svetovej organizácie obchodu (WTO). Vo volebnej kampani zaznieva veľa fráz o tom, že by sme sa mali postaviť „proti.“ Je to klamstvo, ktoré odporuje medzinárodným záväzkom Slovenskej republiky.

  1. Vláda by mala zastaviť politiku nárokov.

Čo to znamená? V posledných dvadsiatich rokov slovenskí politici presadzovali názor, ktorý Václav Klaus nazval nazval politikou nárokov. To znamená že obyvateľom hovorili. Bez ohľadu na to, či   ste niečo urobili, či neurobili, pracovali ste, ale nepracoval, ste pracovití, alebo ste leniví, máte nárok. Táto téza vychádza z marxisticko-leninskej tézy. Každý dá ekonomike podľa schopností, a dostane podľa potrieb. V dnešnej verzii by sme to mohli premeniť na inú tézu. Tá znie nasledovne: “Socialisticky (ne) pracovať, kapitalisticky žiť. ”

Bez ohľadu ako nazveme súčasný ekonomický systém, nikde by sme nemali dopustiť, že tí čo nechcú pracovať, by mali niečo vôbec dostať.  Tým politici posilnia vrstvu a použijem marxistický pojem “lumpenproletariát”, ktorá sa bude priživovať na ostatnom obyvateľstve, ktoré sa bude lumpom skladať na ich príjmy.

 

 

(Článok sa bude postupne dopĺňať)

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.