CNPC: Čína a Rusko rokujú o spoločnom rozvoji ropných a plynových polí s viacerými firmami

SAINKT PETERSBURG – „Momentálne diskutujeme s Rosnefťom, Gazpromom a Novatekom o otázkach spoločného rozvoja ropných a plynových polí, zvyšovania kapacity projektov plynovodov a obchodovania s uhľovodíkmi,“ povedal Xie Jun, viceprezident CNPC, na St. Petersburg International Gas Forum. 

Čína rokuje s ruskými ropnými a plynárenskými spoločnosťami ako Rosnefť, Gazprom a Novatek o spoločnom rozvoji ropných a plynových polí, ako aj o obchode s uhľovodíkmi. Píše o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na správu čínskej štátnej spoločnosti China National Petroleum Corporation (CNPC).

Rusko očakáva, že zníženie dodávok zemného plynu do Európy vykompenzuje zvýšením dodávok do Číny prostredníctvom nového plánovaného plynovodu Power of Siberia 2. Zdroje z ruského ropného a plynárenského priemyslu však okolo projektu, ktorý bude úplne závislý od jediného kupca, vidia veľké politické riziká. Navyše nemajú istotu, že sa im projekt oplatí.

„Momentálne diskutujeme s Rosnefťom, Gazpromom a Novatekom o otázkach spoločného rozvoja ropných a plynových polí, zvyšovania kapacity projektov plynovodov a obchodovania s uhľovodíkmi,“ povedal Xie Jun, viceprezident CNPC, na St. Petersburg International Gas Forum. 

CNPC a Gazprom podľa neho pracujú na zvýšení dodávok ruského zemného plynu do Číny cez Ďaleký východ.

Rusko začalo exportovať zemný plyn do Číny cez Power of Siberia v decembri 2019 a v roku 2025 by objem týchto dodávok mal dosiahnuť 38 miliárd kubických metrov ročne. Vo februári 2022 podpísal Gazprom druhú zmluvu na dodávku ďalších 10 miliárd kubických metrov zemného plynu ročne cez cestu z Ďalekého východu.