Čínska ľudová republika dúfa, že obnoví rast ekonomiky pomocou humanoidných robotov

PEKING – Čína plánuje v najbližších rokoch začať vyrábať humanoidné roboty a stať sa svetovým lídrom v robotike.

Krajina plánuje zvýšiť technologickú nezávislosť od Západu a konkurovať v oblasti umelej inteligencie takým gigantom ako Samsung, Microsoft, Nvidia či Tesla.

Čína plánuje začať vyrábať humanoidné roboty v najbližších rokoch. To by malo pomôcť krajine stať sa svetovým lídrom v oblasti robotiky a reštartovať svoju ekonomiku, uvádza sa v smernici, ktorú tento týždeň vydalo čínske Ministerstvo priemyslu a informačných technológií (MIIT).

Cieľom projektu je vytvoriť inovatívnu základňu pre humanoidné roboty a poskytnúť možnosť samostatne vyrábať ich hlavné časti. Podľa plánu MIIT budú produkty spĺňať pokročilé medzinárodné štandardy kvality a budú sa používať v náročných prostrediach, výrobných odvetviach a odvetviach služieb.

Humanoidné roboty, ako aj smartfóny, počítače a nové palivové vozidlá, majú „obrovský“ potenciál „revolúciu“ v živote ľudí, uvádza dokument.

Peking dúfa, že do roku 2025 bude mať krajina dve alebo tri špecializované spoločnosti svetovej úrovne, ako aj rozvoj menších podnikov špecializujúcich sa na túto oblasť. O ďalšie dva roky plánuje vytvoriť „bezpečný a bezpečný dodávateľský reťazec“ pre technológie a urobiť krajinu konkurencieschopnou na globálnom trhu. V tomto bode sa očakáva, že takéto produkty budú hlboko integrované do ekonomiky a stanú sa „novým motorom“ ekonomického rastu.

Smernica je ďalším pokusom Číny o zvýšenie technologickej nezávislosti, keďže Spojené štáty sprísňujú zákaz prístupu Číny k pokročilým americkým čipom. Po rozšírení kontrol zavedených vlani v októbri Úrad pre priemysel a bezpečnosť ministerstva obchodu v polovici októbra požiadal americké firmy, aby získali licenciu na vývoz pokročilých polovodičových čipov do Číny, čo je podľa nich nevyhnutné, aby sa zabránilo Pekingu používať čipy na vojenské účely. .. 23. októbra americká vláda nariadila Nvidii, aby prestala dodávať väčšinu kľúčových čipov umelej inteligencie do Číny.

 

Dokument MIIT žiada miestne spoločnosti, aby vyvinuli čipy umelej inteligencie pre humanoidné roboty, ktoré by umožnili samoučenie a ďalšie funkcie. Deň po oznámení akcie poltucta čínskych spoločností s umelou inteligenciou vyskočili o 20 % a prudko vzrástli aj ďalší výrobcovia robotickej elektroniky.

Cestovná mapa Pekingu naznačuje, že čínske spoločnosti budú konkurovať gigantom ako Samsung, Microsoft, Nvidia a Tesla, ktoré investujú do tejto oblasti. Najmä generálny riaditeľ spoločnosti Tesla Elon Musk sa tiež snaží vytvoriť humanoidného robota s názvom Optimus alebo Tesla Bot. Po veľkom humbuku v minulom roku však demo robota, ktorý pomaly kráčal po pódiu a mával davom, nenaplnilo očakávania.

Lu Hanchen, riaditeľ Inštitútu priemyselného výskumu Gaogong, pre štátny denník Securities Times povedal, že hoci sa Čína zatiaľ nezaviazala k rozsiahlej výrobe humanoidných robotov, cieľ nie je príliš ďaleko. Tento rok viac ako 10 čínskych spoločností zaviedlo inovatívny vývoj súvisiaci s humanoidnými robotmi, poznamenal a dodal, že Čína už má pomocné zariadenia na vývoj priemyselných robotov.

Peking vyčlenil približne 10 miliárd juanov (asi 1,4 miliardy dolárov) na financovanie vývoja robotov. V čínskom hlavnom meste bolo 6. novembra otvorené prvé inovačné centrum humanoidných robotov, ktoré bude pracovať na riešení súčasných „kľúčových spoločných problémov“ vrátane riadiaceho systému, open source softvéru a prototypov robotov.

Najmenej jedna čínska spoločnosť, Jiangsu Miracle Logistics System Engineering Co., sľúbila, že do konca roka predstaví svojho prvého humanoidného robota. Podľa odhadov čínskej maklérskej spoločnosti Zheshang Securities bude do roku 2030 na trhu humanoidných robotov dopyt po 1,77 milióna takýchto strojov.