Čínska ekonomika dočasne prekoná americkú v roku 2037, ale India ich obe predbehne v roku 2080

PEKING – CEBR- čínska majetková kríza a pomalé zotavovanie z Covid – 19 znamenajú, že Čína predbehne USA ako najväčšiu svetovú ekonomiku v roku 2037, nie v roku 2036, ako sa predpovedalo minulý rok
Čistá nula spôsobí v nasledujúcich dvoch desaťročiach značné náklady bohatým krajinám sveta, čím sa urýchli prerozdelenie ekonomickej sily z rozvinutých do rozvojových krajín.Britské Centrum pre ekonomický a obchodný výskum (CEBR) uviedlo, že rýchlo rastúce ázijské krajiny ako Indonézia a Vietnam budú do roku 2050 naďalej zvyšovať svoj podiel na globálnom HDP, keďže populácia starne a rast dlhu v západných ekonomikách spomalí ich rast.

Varoval, že americký dlh sa stáva „neudržateľným“, keďže prezident Biden míňa obrovské sumy na politiku nulovej čistoty podľa svojho zákona o znižovaní inflácie v hodnote 500 miliárd dolárov.

Douglas McWilliams, podpredseda CEBR, povedal: „Zelené investície so sebou prinášajú náklady. A obmedzovanie rôznych vecí, ktoré by sa inak v ekonomike prirodzene stali, stojí za to.“ Varoval tiež, že Británia pravdepodobne nezažije rozmach zelených pracovných miest.

„Počas prechodu sa vytvoria nové pracovné miesta. Problémom Spojeného kráľovstva je, že mnohé z týchto nových pracovných miest budú pravdepodobne v krajinách ako Čína, ktoré dominujú na trhu s elektrickými vozidlami.

“S výnimkou Austrálie máme najnižší podiel nášho HDP na výrobe a nádej, že z takej malej základne by ste zrazu urobili zo Spojeného kráľovstva výrobnú veľmoc, je podľa mňa dosť nepravdepodobná.”

Poradenstvo však varovalo, že demografický pokles Číny a jazvy jej politík s nulovou toleranciou Covid znamenajú, že Ázia nikdy nepredbehne USA ako najväčšiu svetovú ekonomiku na udržateľnom základe. Očakáva sa, že India sa do roku 2080 stane najväčšou svetovou ekonomikou.

CEBR tiež predpovedá, že ekonomika Spojeného kráľovstva bude do roku 2038 v menovom vyjadrení o pätinu väčšia ako francúzska, keďže galský národ čelí pretrvávajúcim ťažkostiam pri implementácii dôchodkových reforiem.

Nina Skero, výkonná riaditeľka CEBR, však vyzvala tvorcov politík, aby sa zamerali na politiky, ktoré podporujú ekonomický rast.

Výročná tabuľka Svetovej ekonomickej ligy CEBR poukazuje na seizmické zmeny, ktorým bude svet čeliť v nasledujúcich 15 rokoch.

Očakáva sa, že India predbehne Japonsko a Nemecko a stane sa treťou najväčšou ekonomikou sveta po tom, čo vlani predbehla Britániu a stala sa piatou najväčšou ekonomikou.

Pán McWilliams povedal: „Jedným z hnacích faktorov zmien v pozíciách v ligovej tabuľke v tomto roku bude pravdepodobne odlišné tempo implementácie politiky čistej nuly. V tomto vedie EÚ.

„Naproti tomu ázijské ekonomiky sa pravdepodobne budú pohybovať rovnakým smerom pomalšie, tempom, ktoré bude znamenať nižšie ekonomické náklady, pričom sa predpokladá, že ratingová tabuľka prudko vzrastie v krajinách ako India, Kórea, Indonézia, Bangladéš, Vietnam a Filipíny .”

Ekonómovia čoraz častejšie varujú pred nákladmi na dekarbonizáciu ekonomiky. Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj nedávno varovala, že dosiahnutie čistej nuly by znížilo britskú ekonomiku o 60 miliárd libier a stálo by svet 3,6 bilióna dolárov (2,8 bilióna libier).

Organizácia so sídlom v Paríži dodala, že náklady na odklon od uhlia a prudké zníženie produkcie ropy a plynu znížia v najbližších rokoch rast globálneho HDP o 0,2 percentuálneho bodu.

CEBR tiež predpovedal, že čínska majetková kríza a pomalé zotavovanie z Covidu budú znamenať, že Čína predbehne USA ako najväčšiu svetovú ekonomiku v roku 2037, a nie v roku 2036, ako sa predpovedalo minulý rok.