Alexander Lukašenko vstúpil do funkcie prezidenta

MINSK –  Alexander Lukašenko sa ujal úradu bieloruského prezidenta. Slávnostná inaugurácia momentálne prebieha v Paláci nezávislosti. Informuje o tom štátna tlačová agentúra  BelTA.

Na slávnostnú inauguráciu pozvali niekoľko stoviek ľudí. Medzi nimi sú vyšší úradníci, poslanci Snemovne reprezentantov a členovia Rady republiky, hlavy štátnych orgánov a organizácií, miestne výkonné a správne orgány, republikánske masmédiá, vedci, osobnosti v oblasti kultúry a športu.

“V tento slávnostný deň Prezident skladá prísahu vernosti Otčine a ľudu so zvláštnym pocitom. Je v ňom veľa hrdosti na Bielorusov, ktorí čestne prešli skúšky pevnosti, predovšetkým svojho presvedčenia , – povedal Alexander Lukašenko. – Deň vstupu do funkcie Prezidenta  – je dňom nášho spoločného víťazstva, presvedčivého a osudového. Nezvolili sme si len prezidenta krajiny – bránili sme naše hodnoty, náš pokojný život, suverenitu a nezávislosť. V tejto rovine máme čo ešte nie málo urobiť.”

Európska únia neuznáva výsledky volieb prezidenta v Bielorusku. Od 9. augusta 2020 sú v krajine protesty. Počas nich zahynulo niekoľko ľudí. Niekoľko stoviek ľudí je vo väzení.