Index aktivity sektora služieb v Spojených štátoch amerických v septembri klesol na 53,6 bodu

WASHINGTON – Index obchodnej aktivity v USA v sfére služieb (ISM Non-Manufacturing) v septembri klesol na 53,6 bodu v porovnaní s 54,5 bodmi pred mesiacom, informoval Inštitút pre riadenie zásob (ISM).

Dynamika indikátora sa zhodovala s konsenzuálnou prognózou analytikov prieskumu Trading Economics.

Hodnota nad 50 bodov naznačuje nárast podnikateľskej aktivity v sektore služieb a hodnota pod jej oslabenie. Nad touto úrovňou sa ukazovateľ drží už deväť mesiacov po sebe.

Subindex nových objednávok v septembri klesol na 51,8 bodu z 57,5 ​​bodu v predchádzajúcom mesiaci, nových exportných objednávok – na 63,7 bodu zo 62,1 bodu.

Indikátor podnikovej aktivity vzrástol na 58,8 bodu z 57,3 bodu v auguste, zatiaľ čo index zamestnanosti klesol na 53,4 bodu z 54,7 bodu.

ISM počíta ISM Non-Manufacturing Index na základe údajov od spoločností v 62 segmentoch odvetvia služieb, čo predstavuje takmer 90 % HDP USA a približne 80 % pracovnej sily krajiny.

Medzitým index nákupných manažérov (PMI) S&P Global Services, ktorý bol tiež zverejnený v stredu, podľa konečných údajov minulý mesiac klesol na 50,1 z augustových 50,5.