Čína zavádza obmedzenia na vývoz grafitu

PEKING  – Obmedzenia týkajúce sa materiálov na batérie do elektromobilov by mohli vystupňovať napätie s USA v oblasti obchodu

Čína zaviedla kontrolu vývozu grafitu, materiálu používaného v batériách do elektrických vozidiel. Peking tak reaguje na obmedzenia USA týkajúce sa predaja technológií čínskym spoločnostiam.

Čína, ktorá má dominantné postavenie v globálnych dodávateľských reťazcoch tohto minerálu, bude potrebovať osobitné povolenia na vývoz troch druhov grafitu, uviedlo v piatok ministerstvo obchodu a Generálna colná správa.

Nové vývozné kontroly, ktoré boli podľa Číny zavedené z dôvodov “národnej bezpečnosti”, majú za cieľ zvýšiť geopolitické napätie medzi Pekingom a Washingtonom v súvislosti s dodávateľskými reťazcami technológií. Zároveň zdôrazňujú dominantný podiel Číny na celosvetových dodávkach desiatok kritických nerastných surovín.

Podľa výročnej správy amerického geologického úradu USGS na rok 2023 je Čína vedúcim producentom grafitu, ktorý bude v roku 2022 predstavovať približne 65 % dodávok.

Podiel krajiny na trhu s niektorými hotovými výrobkami z grafitu sa podľa Inštitútu pre výskum energetiky, výskumnej skupiny so sídlom vo Washingtone, blíži k 100 percentám.

Tento krok prichádza niekoľko dní po tom, čo administratíva amerického prezidenta Joea Bidena sprísnila kontroly vývozu najnovších čipov umelej inteligencie do Číny.

Peking kritizoval Washington za tieto kontroly. Čínske ministerstvo obchodu v stredu uviedlo, že “USA neustále preceňujú koncept národnej bezpečnosti, zneužívajú opatrenia na kontrolu vývozu a uchyľujú sa k jednostrannému zastrašovaniu, čo sa Číne veľmi nepáči a dôrazne proti tomu protestuje”.

Hoci sa čínski predstavitelia obávajú odvetných opatrení, ktoré by mohli poškodiť vlastné čínske spoločnosti, Peking v posledných mesiacoch začal v reakcii využívať svoju dominanciu nad obrovským množstvom materiálov a zdrojov.

V júli Peking zaviedol podobné obmedzenia na gálium a germánium, kovy používané vo viacerých strategických odvetviach vrátane elektrických automobilov, mikročipov a niektorých vojenských zbraňových systémov. Vláda sa odvolávala aj na obavy o národnú bezpečnosť.

Akcie spoločnosti China Graphite Group kótovanej na burze v Hongkongu v piatok po tomto oznámení vzrástli o 14,3 %.

(Podľa materiálov denníka Financial Times)