Čína: v poradí štvrtý developer neplatí dlhopisy

HONG KONG – Developer Sunac China Holdings prestal platiť úroky (kupóny) dlhopisov. Vyplýva to z jeho správy pre Hongkongskú burzu. 

Čínsky realitný sektor sa od minulého roka zápasí s dlhovou krízou, ktorá nastúpila po štátnom zásahu proti nadmernému zadlžovaniu developerov a sérii nesplácaných úverov. Viac ako desiatka developerov, z ktorých najznámejšia je skupina China Evergrande Group, už nedokáže splácať úroky zo zahraničných dlhopisov. Najnovším „neplatičom“ sa minulý týždeň stal aj štvrtý najväčší čínsky developer Sunac China Holdings. Pripája sa tak k spoločnostiam ako Fantasia, Modern Land a Kaisa Group Holdings.

Sunac v správe pre hongkonskú burzu cenných papierov uviedol, že pred koncom odkladnej lehoty nevyplatil kupónový výnos z dolárového dlhopisu vo výške 29,5 milióna dolárov. Developer tiež oznámil, že neočakáva výplatu ani pri ďalších kupónových výnosoch, z ktorých najbližšiemu s objemom 26,85 milióna dolárov skončila odkladná lehota 19. mája. Domáce výnosy developer naďalej hradí.

Konkrétne spoločnosť Sunac China má podľa údajov Bloombergu nesplatené dolárové dlhopisy v hodnote 7,7 miliardy dolárov a miestne dlhopisy v jüanoch v hodnote 3,1 miliardy dolárov.