Čína najpomalšia za dvadsať sedem rokov 6,2%

Tempo rastu HDP Číny kleslo na najnižšiu úroveň od roku 1992. Ostatné štatistické údaje v ČĽR boli zároveň pozitívne – napríklad v maloobchodný predaj a priemyselná výroba.

Azijské akciové trhy začali  tento týždeň v pondelok 15. júla 2019 poklesom. Investori reagovali na dynamiku čínskeho HDP. V 2. štvrťroku 2019 sa rast spomalil na 6,2% oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Ide o najnižší nárast od začiatku zaznamenávania údajov v roku 1992. V druhom štvrťroku minulého roka vzrástol čínsky HDP o 6,4%.

Národný štatistický úrad Číny však uviedol, že opatrenia prijaté čínskou vládou, ktoré zahŕňajú zníženie daní a cielené peňažné stimuly, budú podporovať ekonomiku v druhej polovici roka. Pozitívnejšie výsledky zaznamenali priemyselná produkcia a maloobchodné tržby. V júni vzrástol priemysel v Číne o 6,3% oproti 5% v predchádzajúcom mesiaci, zatiaľ čo tržby v maloobchode vzrástli v porovnaní s májom o 9,8%. V predchádzajúcom mesiaci bol nárast 8,9%.

V dôsledku toho začali akciové indexy v Ázii na začiatku obchodovania klesať 15. júla, ale potom sa vrátili k určitému poklesu. V polovici zasadnutia čínsky Shanghai Composite pridal 0,76%, Hong Kong Hang Seng Index vzrástol o 0,22%. Kórejský Kospi sa znížil o 0,11%. Japonské trhy sú dnes zatvorené kvôli štátnemu sviatku Deň mora.