Chabarovsk v Sibíri sa nepretržite búri štvrtý týždeň

CHABAROVSK – Takmer mesiac protestujú obyvatelia Chabarovska.  Je to mesto v Rusku, je administratívnym centrom Chabarovského kraja v Sibíri. Mesto leží na pravom brehu rieky Amur blízko sútoku s riekou Ussuri, asi 30 km od hranice s Čínou.

Protestné akcie  sú v meste Chabarovsk, ktoré je v Sibíri,  denne od 11. júla 2020. Obyvatelia protestujú aj  v mestách Komsomoľsk na Amure, Nikolajevsk na Amure a ďalších mestách  regiónu, ako aj v Novosibirsku, Vladivostoku, Omsku a ďalších mestách Ruska po zatknutí bývalého gubernátora kraja Sergeja Furgal. Sergeja Furgala obvinili, že dal zavraždiť dvoch podnikateľov, ktorí boli jeho konkurentmi. Je členom Liberálnodemokratickej strany Ruska. Vedie ju Vladimír Žirinovskij. Niektoré informačné zdroje vyslovujú dohady o tom, že dôvodom jeho zatknutia je získanie podielu v metalurgickej spoločnosti Amurstaľ, v ktorej má polovičný podiel. Iné interpretácie hovoria o tom, že cieľom je oslabiť stranu Vladimíra Žirinovského. Polícia proti protestom nezasahuje.

Sociológovia, ktorí urobili výskum vrejnej mienky tvrdia, že základom masových protestov pri obrane zatknutého gubernátora sú nároky obyvateľov Chabarobského kraja voči federálnej vláde, ktorá si podľa protestujúcich vybudovala korupčný systém lojality regionálnych úradníkov. Samotný Sergej Furgal, ktorý počas svojej práce preukázal tie vlastnosti regionálneho vodcu, po ktorých existuje dopyt, sa po jeho zatknutí stal symbolom konfrontácie obyvateľov regiónu s federálnymi úradmi.

Tlačový tajomník ruského prezidenta Dmitrij Peskov upozornil na skutočnosť, že šéf ruského regiónu nebol nikdy obvinený zo zapojenia sa do najzávažnejšieho trestného činu. Dňa 20. júla prezident Vladimir Putin vymenoval Michaila Degťarjova za úradujúceho guvernéra Chabarovského kraja. Sergej Furgal bol odvolaný z funkcie „kvôli strate dôvery“.

Už štvrtý týždeň  protesty na podporu zatknutého guvernéra Sergeja Furgala. Jeho postava začína získavať svätožiaru hrdinu  nielen v očiach obyvateľov regiónu, ale aj v celej krajine. Jeho obraz verejného ochrancu sa ukázal byť neuveriteľne atraktívny ďaleko za hranicami svojho  regiónu.

Údaje sociológov hovoria o tom, že Sergej Furgal má v kraji vyšší rating ako prezident Ruskej federácie Vladimír Putin. Obyvatelia tvrdia, že fedrálna vláda z kraja odsáva veľké bohatstvo a skoro nič im za to neposkytuje.