Cestovná kancelária Thomas Cook už dodýchala

LONDÝN – Najstaršia cestovná kancelária na svete Thomas Cook oznámila ukončenie činnosti. V súčasnej dobe na dovolenke po celom svete je 600 tisíc jej zákazníkov. Informuje o tom BBC.

Spoločnosť má už dlho finančné ťažkosti a nedávno začala rokuje o reštrukturalizácii dlhu so svojím hlavným akcionárom, čínskou skupinou cestovného ruchu Fosun a inými veriteľmi.

„Napriek značnému úsiliu tieto rokovania neviedli k dohode medzi akcionármi spoločnosti a novými veriteľmi. Spoločnosť preto dospela k záveru, že nemá na výber, ale okamžite pokračovať v nútenej likvidácii,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Cestovnú kanceláriu Thomas Cook, jedna z najznámejších turistických značiek na svete, založil v roku 1841 Thomasom Cookom v Leicestershire. Spoločnosť je v oblasti cestovných služieb považovaná za najstaršiu na svete.

Podľa informácií na webovej stránke spoločnosti slúžilo ročne 22 miliónom turistov, vlastní 200 hotelov a 105 lietadiel.

V dôsledku zániku  Thomasa Cooka stratí zamestnanie asi 20 000 ľudí v 16 krajinách sveta, vrátane asi 9 000 v Spojenom kráľovstve.

Spoločnosť spojila svoje finančné problémy s rôznymi faktormi vrátane turbulentnej politickej situácie v rekreačných oblastiach a Brexitu.

Firma čelila aj tvrdej konkurencii zo strany online cestovných kancelárií a nízkonákladových leteckých spoločností. Mnoho dovolenkárov navyše uprednostňuje organizovanie dovolenky svojmi silami a nevyužíva služby cestovných kancelárií a cestovných kancelárií.

Thomas Cook (1808 – 1892) bol anglický podnikateľ. Je známy tým, že založil už likvidovanú cestovnú agentúru Thomas Cook & Son.

Prvý turistický zájazd usporiadal 5. júla 1841. Bol to zájazd na vzdialenosť 11 míľ vlakom. Bolo na ňom 500 turistov. Každý z nich zaplatil 1 šiling.