The Global Disinformation Index vystrelil číslo

LONDÝN – Podľa odhadov Global Disinformation Index (GDI), rôzne spoločnosti minú ročne asi 235 miliónov dolárov za reklamu na stránkach, ktoré šíria dezinformácie.  Samotný index dezinformácií, GDI, sa začne publikovať v novembri.

Britská mimovládna organizácia The Global Disinformation Index, ktorá pripravuje Global Disinformation Index, vydala dnes v pondelok 23. 9. 2019  správu o veľkosti reklamného trhu zverejnenú na pochybných zdrojoch. Podľa odhadov GDI rôzne spoločnosti vrátane veľkých spoločností platia za tieto stránky približne 235 miliónov dolárov ročne.

Medzi spoločnosti, ktoré inzerovali na stránkach, ktoré spoločnosť GDI považovala za pochybné, patria Audi, Honda, American Airlines, Deutsche Bahn a mnoho ďalších. Približne dve tretiny všetkej reklamy v digitálnom priestore v celkovej výške približne 89,5 miliardy dolárov sa však umiestňujú automaticky.

„V našej vzorke sme zistili, že niektoré veľké reklamné spoločnosti založené na technológiách prevádzajú proporcionálne viac peňazí do dezinformovaných domén v porovnaní s kvalitnými spravodajskými agentúrami, ktoré sme hodnotili,“ uvádza sa v správe. Podľa vedcov spoločnosti ako AppNexus a Criteo s väčšou pravdepodobnosťou inzerujú na stránkach, ktoré šíria dezinformácie, pretože majú vyššiu návštevnosť, a preto sú hodnotené ako finančne atraktívne.

Samotná pilotná verzia indexu by sa mala zverejniť v novembri, pôvodne sa začne vo Veľkej Británii a Južnej Afrike a potom by sa mala distribuovať do ďalších krajín. Potom bude pravidelne doplňovaná. Celkovo databáza dezinformačných webových stránok pripravená spoločnosťou GDI obsahuje približne 20 000 zdrojov.

„Dezinformácia je tieňovou stránkou otvoreného internetu. Podkopáva vieru v inštitúcie, ekonomiky, spoločnosti, vlády a dokonca aj demokraciu samotnú. Distribútori dezinformácií sa nachádzajú po celom svete, od vládnych agentúr, ktoré organizujú propagandistické kampane, až po jednotlivcov, ktorí to robia pre smiech, “uvádza sa v správe.

Podľa GDI pomôže vypracovanie hodnotenia, podľa ktorého je ľahké skontrolovať rôzne internetové zdroje, inzerentom pomôcť, aby svoje reklamy neumiestňovali na stránky s pravdepodobnosťou dezinformácie.