BHP Group: ceny komodít a zisky stúpajú

PEKING – Najväčšia svetová ťažobná spoločnosť BHP Group vykázala rekordné zisky pri rastúcich cenách komodít od uhlia po nikel. 

BHP je optimistická, pokiaľ ide o snahy Pekingu reštartovať ekonomický rast v Číne a stabilizovať zasiahnutý sektor nehnuteľností.

Čínska infraštruktúra a automobilový sektor „už reagujú na politickú podporu“, hoci sa očakáva, že oživenie aktivity na trhu s nehnuteľnosťami bude trvať dlhšie. Nižšie sú uvedené prognózy spoločnosti pre globálny rast a kľúčové komoditné trhy:

Globálny ekonomický rast

BHP očakáva, že sa čínsky dopyt vo fiškálnom roku 2023 zlepší, hoci spoločnosť zaznamenala aj pokračujúce riziká z blokovania a silného poklesu v stavebnom sektore. Ak sa realitná aktivita obnoví, druhá najväčšia ekonomika sveta bude v budúcom roku zdrojom stability a „možno dosiahne niečo oveľa väčšie“.

Spoločnosť tiež zaznamenala slabší rast v iných kľúčových regiónoch v dôsledku geopolitiky a Covid-19.

Oceľ

Zatiaľ čo dopyt v Číne by sa mal naďalej zvyšovať, „pomalší rast výstavby, ako sa očakávalo od blokády COVID-19, utlmil sentiment v celom hodnotovom reťazci ocele. Inde sa zisky oceliarov tiež zmenšujú v dôsledku slabnúceho dopytu a trhy pravdepodobne zostanú v tomto fiškálnom roku pod tlakom vzhľadom na zmiernenie makroekonomickej klímy.

Železná ruda

Produkcia ocele bude vo fiškálnom roku 2023 pravdepodobne nadmerná, uviedla BHP. Zároveň sa zvýšila ponuka od veľkých ťažobných spoločností a zvýšila sa konkurencia využívaním šrotu. V blízkej budúcnosti bude neistota súvisieť najmä s tempom oživenia čínskeho dopytu po konečnej oceli, prerušením námorných dodávok a zníženou výrobou ocele v Číne. Pri pohľade do budúcnosti BHP uviedla, že čínska výroba ocele a dopyt po železnej rude vyvrcholia v polovici roku 2020.

Meď a nikel

BHP zaznamenala dlhodobý výhľad pre tieto kovy vzhľadom na ich dôležitosť pre „elektrifikačný megatrend“. Najbližšie predpovede sú však nejednoznačnejšie. Spoločnosť verí, že obidva kovy sa blížia k nedostatku, pretože ponuka sa obnovuje, najmä na trhu s niklom, a keďže dopyt mimo Číny klesá, najmä po medi.

„Veríme, že ponuka z baní a zberu šrotu sa v najbližších rokoch zvýši a krátkodobo pokryje rastúci dopyt,“ komentovala spoločnosť situáciu na trhu s meďou.

Koksovateľné uhlie

Po tom, čo ceny uhlia používaného na výrobu ocele dosiahli rekordné maximá, čelili neistote v súvislosti s dovoznou politikou Číny a ruskou exportnou politikou. Hlavná offshore dodávateľská oblasť v Queenslande sa stala “menej výhodnou pre dlhodobé kapitálové investície” po oznámení plánov na zvýšenie licenčných poplatkov pre producentov, uviedla BHP. Palivo sa bude aj naďalej používať pri výrobe ocele vo vysokých peciach po celé desaťročia, čím sa podporí dlhodobý dopyt.

Tepelné uhlie

Parné uhlie tiež vytvorilo cenové rekordy, pretože obchodné toky boli presmerované z Ázie do Európy v dôsledku obmedzenia ruského exportu a prechodu od plynu k uhliu v dôsledku prudkého nárastu cien LNG, uviedla BHP. Z dlhodobého hľadiska sa očakáva, že celková primárna energia z uhlia – tak na výrobu energie, ako aj na iné účely – bude klesať, najmä pri scenároch hlbokej dekarbonizácie, kde sa očakáva pokles dopytu.

Draselná soľ

Ceny vzrástli v dôsledku silného dopytu a obáv zo znížených dodávok z Bieloruska a Ruska, ktoré predstavujú približne 40 % celosvetovej produkcie. Podľa BHP budú živiny pre plodiny „ťažiť z priesečníka viacerých globálnych megatrendov: populačného rastu, zmeny stravovania a trvalej intenzifikácie poľnohospodárstva na obmedzenej ornej pôde“.