Ceny uránu dosiahli dvanásťročné maximum v dôsledku veľkého rozmachu jadrovej energie
LONDÝN – Cena uránu vzrástla na úrovne, ktoré boli zaznamenané ešte pred katastrofou vo Fukušime v roku 2011.
Ceny uránu stúpli na najvyššiu úroveň za posledných 12 rokov, keďže spoločnosti sa pretekajú v zásobovaní tohto zdroja v čase globálnej renesancie spoločností v oblasti jadrovej energie. Ceny komoditného aktíva, známeho v úzkych kruhoch ako „žltý koláč“, medzimesačne vzrástli o približne 12 % na 65,50 USD za libru (poznámka: Profinance.ru: 145,5 USD za kg), čím prekonali minuloročné maximum a dosiahli výšky, aké sme nezažili od roku 2011. . Dôkazom toho sú správy od poskytovateľa cenových údajov UxC.
Dopyt po uráne zvýšili rozhodnutia vlád od Washingtonu cez Soul až po Paríž s cieľom dosiahnuť energetickú nezávislosť predĺžením životnosti existujúcich flotíl jadrových reaktorov. Pre prudký rast cien plynu sú pripravení stavať nové jadrové elektrárne. Nárast cien uránu predstavuje veľký krok smerom k opätovnému objaveniu sa jadrovej energie ako kritického zdroja bezuhlíkovej energie v celosvetovom úsilí v boji proti klimatickým zmenám, čo bola úloha, ktorú podkopala katastrofa v japonskej jadrovej elektrárni Fukušima v roku 2011.
„Tu sa spája energetická bezpečnosť a čistá energia,“ povedal Grant Isaac, finančný riaditeľ spoločnosti Cameco, druhého najväčšieho producenta uránu na svete. Časy, keď sa urán dal kúpiť za 40 dolárov za libru, sú preč – a pravdepodobne už neuvidíme ani 50 alebo 60 dolárov. Budeme potrebovať nové zásoby,“ dodal.
Pokles dopytu po uráne a jeho cien po katastrofe vo Fukušime viedol k nedostatku nových ťažobných projektov, čo dnes pripravilo pôdu pre vyššie ceny. K tlaku sa pridal prevrat v Nigeri, ktorý produkuje asi 4 % svetového uránu. Cameco však v septembri znížilo svoje celoročné prognózy produkcie kvôli problémom v bani Cigar Lake a mlyne Key Lake v Kanade. To tiež posunulo ceny nahor.
Orano, francúzska štátna jadrová spoločnosť, minulý týždeň uviedla, že svoje výrobné zariadenia v Nigeri dala na bežnú údržbu kvôli nedostatku kritických chemikálií. Ceny stále zaostávajú za úrovňou 73 USD za libru (162 USD za kg) pred katastrofou vo Fukušime, ktorá prinútila Japonsko a Nemecko vyradiť z prevádzky svoje jadrové zariadenia a ponechala trh s uránom nadmerne zásobený. Per Jander, riaditeľ obchodnej spoločnosti WMC Energy, uviedol, že „silný rast“ cien bol spôsobený najmä energetickými spoločnosťami a nie investormi.
Kríza bude v najbližších rokoch,“ dodal. „Nielenže sa vraciame na úrovne pred Fukušimou, ale ich aj prekonáme,“ dodal s odkazom na tempo jadrového rozvoja na celom svete na čele s Čínou.
Len minulý týždeň Svetová jadrová asociácia výrazne zvýšila svoje prognózy príspevku jadrovej energie ku globálnej výrobe elektriny a dopytu po uráne. Odhaduje sa, že viac ako 140 reaktorov by mohlo fungovať dlhšie, než sa pôvodne očakávalo, a 35 by mohlo vyvinúť 2 040 gigawatthodín malých modulárnych reaktorov, čo si vyžaduje vývoj nových baní na uspokojenie dopytu po uráne, ktorý by sa mohol zdvojnásobiť na 130 000 ton ročne. Dodávateľský reťazec jadrového paliva sa od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine zrútil, keďže Rusko zohráva kľúčovú úlohu v obohacovaní uránu.
„Už nejaký čas existuje nerovnováha medzi ponukou a dopytom a teraz ju zhoršuje geopolitika,“ povedal Nick Lawson, výkonný riaditeľ maklérskej spoločnosti Ocean Wall, ktorý predpovedá, že spotová cena uránu by sa mohla zvýšiť na 200 dolárov za libru (444 dolárov za libru). ) do roku 2025.
(S použitím materiálov denníka Financial Times)