Centrálna banka Venezuely vydá nové bankovky
CARCAS – Od 8. marca 2021 začne Venezuela uvádzať do obehu bankovky hodnote 200 miliónov, 500 miliónov a 1 milión bolívarov. Uvádza sa to v správe na webovej stránke centrálnej banky krajiny.
Pri súčasnom výmennom kurze je bankovka s najväčšou nominálnou hodnotou ocenená na 53 amerických centov. Nové vytlačené peniaze vyhovejú potrebám národného hospodárstva a budú bojovať proti inflácii. V posledných rokoch bola Venezuela v ťažkej sociálno-ekonomickej kríze.
V roku 2018 dosiahla inflácia v krajine 1,7 milióna percent, v roku 2019 – takmer 10-tisíc percent. Zavedenie suverénneho bolívaru bolo jedným zo spôsobov riešenia krízy, iniciatíva však nefungovala. Výmenný kurz národnej meny sa rýchlo zrútil. Jedným z hlavných dôvodov tohto stavu venezuelskej ekonomiky spojenej s vývozom ropy boli sankcie USA. Napriek tomu sa republike darí predávať určité množstvo ropy do zahraničia, napríklad do Číny a Iránu. Agentúra Bloomberg v decembri informovala, že Venezuela takmer strojnásobila svoj vývoz ropy.
Časť ropy vyváža Venezuela cez ruské firmy.
Bolívar je pomenovaný po hrdinovi latinskoamerickej nezávislosti Simónovi Bolívarovi. Bolívar bol prijatý menovým zákonom z roku 1879, ktorý nahradil krátkodobé venezolano výmenného kurzu piatich bolívarov na jeden venezolano. Bolívar bol pôvodne definovaný na základe strieborného štandardu, ktorý sa rovná 4,5 g jemného striebra podľa zásad Latinskej menovej únie. Menový zákon z roku 1887 urobil zo zlatého bolívaru neobmedzené zákonné platidlo a zlatý štandard bol plne v platnosti v roku 1910. Venezuela v roku 1930 znehodnotila zlato a v roku 1934 bolívarov výmenný kurz stanovený na 3,18 bolívarov = 1 americký dolár, precenený na 3,18 bolívares = 1 americký dolár v roku 1937, kurz, ktorý trval do roku 1941.