Cena jedného karátu diamantu klesla o 7 percent
Vo svete je nadvýroba diamantu. Trh nie je schopný absorbovať vyťaženú produkciu. Znižujú sa zisky najväčších svetových producentov.
Vedúci predstavitelia diamantového priemyslu jeden po druhom podávajú správu o poklese ziskov a predaja. Predaj juhoafrickej spoločnosti De Beers za prvý polrok klesol o 500 miliónov dolárov a priemerná cena za karát klesla o 7 percent. Nadprodukcia už urobila veľké zmeny v práci svetového gigantu – spoločnosť má v úmysle znížiť výrobu, aby znížila prítomnosť kameňov na trhu.
Globálny trh s diamantmi má za sebou svojo vrchol a klesá. Vedúci predstavitelia tohto odvetvia sa navzájom hlásia o nižších ziskoch, zatiaľ čo trh so zlatom v blízkosti tohto odvetvia získava stratené pozície. Dôvod je jednoduchý – trh je posiaty malými a lacnými diamantmi. Prebytok surovín vytiahol aj jedinečné kamene, ktoré tiež začali klesať v cene. Kríza nadprodukcie vážne zasiahla celé odvetvie – spoločnosti sú nútené revidovať svoje vlastné stratégie, prispôsobiť sa trhu a uzavrieť celé bane.
Na konci roku 2018 spoločnosť predala celkom 35 miliónov karátov, za polovicu roku 2019 – iba 15,6 milióna, a cieľom súčasného roka je 31 miliónov karátov. Spoločnosť uznáva, že problémom je prebytok diamantov na trhu, vysoké zostatky nepredaných diamantov, ako aj obchodná vojna, ktorá vytvára riziko neistoty v ekonomike a bráni bohatým, aby znovu získavali luxusné dary.
Ruský štátny monopol „Alrosa“ je ešte horší, jeho predaj v druhom štvrťroku klesol o 22 percent. Napriek súčasnej kríze nadprodukcie si šéf štátnej spoločnosti Sergej Ivanov myslí na desaťročie dopredu. Podľa jeho názoru bude v najbližších 7-10 rokoch nedostatok diamantov a v dôsledku toho nedostatok briliantov.
Pokles ziskov zaznamenal austrálsko-britský koncerne Rio Tinto Group. Čistý zisk spoločnosti v prvej polovici roka klesol o 6 percent na 4,13 miliardy dolárov. Dôvod poklesu je rovnaký – nízke ceny surovín a kameňov. Niektorí partneri spoločnosti dokonca pozastavili nákup surovín a očakávali, že ceny primárnych surovín budú naďalej klesať. Spoločnosť už oznámila významné úpravy svojej práce, z ktorých najdôležitejšie je zatvorenie najväčšej diamantovej bane na svete Argyle v západnej Austrálii.
Prebytok kameňov už zasiahol výrobu surovín, až v prvej polovici roku 2019 klesla ťažba diamantov o 4 percentá. Uzatvorenie najväčšej bane na svete určite prehĺbi zníženie výroby a konkurenti spoločnosti Rio Tinto nebudú stáť bokom a budú sa snažiť zvyšovať efektívnosť.
Napríklad De Beers už robí ústupky svojim partnerom, a to natoľko, že sa mu zároveň podarilo rozbiť starodávny „diamantový syndikát“ najväčších klenotníckych domov vrátane Signet Jewelers, Graff a Tiffany & Co. V dlhodobých zmluvách medzi spoločnosťami sa predpokladalo, že spoločnosť De Beers im predávala svoje kamene tesne pod trhovou hodnotou, vďaka čomu bol tento kartel ziskový pre všetkých. V Botswane sa uskutočnili uzavreté aukcie medzi približnými spoločnosťami.